Rok 2019 pomaly, ale isto končí. Technologický svet obohatil o množstvo zaujímavých udalostí či nových produktov, ktoré pútali pozornosť po celom svete. Rok 2019 patril hlavne elektromobilite a obchodnej vojne medzi USA a Čínou, ktorá sa už ťahá dlhší čas, no priamo sa dotýka napríklad aj Huawei. Redakcia FonTech.sk tak zostavila prehľad toho najzaujímavejšieho z technologického sveta v roku 2019.

Oddelené Redmi

Spoločnosť Xiaomi už takmer od začiatku svojho pôsobenia má okrem hlavne rady Mi aj nižšiu radu Redmi, ktorá je medzi používateľmi veľmi obľúbená. Xiaomi sa ale v januári 2019 rozhodlo, že Redmi už nebude len obyčajnou radou smartfónov, ale pôsobiť bude ako samostatná značka. Podobne fungujú napríklad Huawei – Honor či Oppo – Vivo – OnePlus.

Viac sa dočítaš v našom článku.

Prvý kvantový počítač pre komerčné využitie

Na CES 2019 predstavila spoločnosť IBM vôbec prvý komerčný kvantový počítač na svete. Počítač je navrhnutý tak, aby dokázal jedného dňa vyriešiť aj príliš zložité úlohy s ktorými by si dnešné systémy neporadili. Kto si chce kvantový počítač vyskúšať, musí priamo spolupracovať so samotnou spoločnosťou. Partnermi sú napríklad CERN, ExxonMobil či laboratórium Fermilab.

Viac sa dočítaš v našom článku.

Prvý rolovateľný OLED televízor

Opäť sa dostávame ku konferencii CES 2019. Kórejské LG totiž predstavilo prvý rolovateľný OLED televízor, ktorý vzbudil naozaj veľkú pozornosť. Panel stojí na štýlovej základni vyrobenej z hliníka, ktorá pripomína luxusný kus nábytku.

V skutočnosti však ide o stojan do ktorého sa skryje samotný televízor. Po zrolovaní sa zo základne stáva veľký bezdrôtový reproduktor. Televízor sa začal predávať začiatkom jari 2019.

Viac sa dočítaš v našom článku.

Nový Messenger

Začiatkom januára sme sa dočkali aj nového prostredia v Messengeri, ktoré bolo zjednodušené. Facebook týmto krokom rozdelil ľudí na dva tábory. Jedna časť nový dizajn schválila, druhá ho odsúdila hlavne pre výrazné biele pozadie a hrubé písmo.

Silné biele pozadie dávalo zabrať očiam hlavne v nočných hodinách. Všetko však vyriešila možnosť prepnúť Messenger do tmavého „Dark Mode“, ktorá prišla o niečo neskôr.

Viac sa dočítaš v našom článku.

Najväčší hackerský útok v histórii

Dáta z viac než 2000 webových stránok, 773 miliónov mailových adries či 21 miliónov hesiel. To sú čísla najväčšieho hackerského útoku v dejinách. Údaje sa objavili na známom hackerskom fóre MEGA v priečinku s názvom Collection 1. Priečinok obsahoval vyše 12 tisíc súborov s veľkosťou viac než 87 GB.

Medzi vyššie spomínaným množstvom dát sa objavili aj slovenské či české webové stránky. Mnoho ľudí bolo preto v tomto období vyzývaných, aby si prostredníctvom špeciálnej stránky skontrolovali, či boli zneužité aj ich dáta.

Viac sa dočítaš v našom článku.

Huawei a obvinenia

Čínska spoločnosť a jej finančná riaditeľka údajne klamali americké a globálne banky o svojom vzťahu s dcérskou spoločnosťou Huawei Device USA a Skycom Tech za účelom obchodovania s Iránom. Podľa úradov sa mala spoločnosť dopustiť aj krádeže technológií operátora T-Mobile, ktorý je u nás známy už len ako Telekom.

Spolu s týmito žalobami Huawei v USA čelil až 23 obvineniam. Vývoj napätých vzťahov medzi USA a technologickým gigantom naberal čoraz viac na obrátkach, pričom zapájať sa postupne začala aj domovská krajina spoločnosti Huawei, Čína.

Viac sa dočítaš v našom článku.

Skladací smartfón Samsungu

Samsung vo februári ukázal svetu svoj prvý skladací smartfón Samsung Galaxy Fold. Stali sme sa tak svedkami smartfónu, ktorý bude pravdepodobne udávať trend pre najbližšiu budúcnosť. Používateľovi totiž ponúka možnosť ovládania v jednej ruke, no ak je za potreby väčší displej, tak je po otvorení ihneď k dispozícii.

Smartfón obsahuje až 12 GB RAM, úložisko s kapacitou 512 GB, dva akumulátory a až 6 fotoaparátov. K dispozícii je klasická 4G verzia, no nezabúdalo sa ani na verziu s novým 5G modemom. Cena skladacieho Galaxy Fold bola začínala na sume 1 745 €.

Viac sa dočítaš v našom článku.

Reakcia na Samsung Galaxy Fold

Nemuseli sme ani dlho čakať a svoj prvý skladací smartfón predstavila aj spoločnosť Huawei. Stalo sa tak na konferencii MWC v Barcelone, pričom týmto krokom sa Huawei oficiálne pustil do „boja“ so spoločnosťou Samsung. Huawei Mate X prišiel s iným riešením, nakoľko jeho displej sa skladá do vonkajšej strany a nie do vnútornej.

V praxi to znamená toľko, že a má zariadenie v zloženom stave, displej je na prednej aj na zadnej strane. Nechýba 5G modem, 8 GB RAM, 512 GB úložisko a trojitý fotoaparát od spoločnosti Leica. Pri skladacom smartfóne od Samsungu sme sa mohli stretnúť s veľmi vysokou cenovkou. Iné to však nie je ani pri Huawei Mate X, ktorého cena sa vyšplhala až na neuveriteľných 2299 €.

Viac sa dočítaš v našom článku.

Predaj najdostupnejšej Tesly

Po dlhých dohadoch a špekuláciách sme sa v marci konečne dočkali spustenia predaja najdostupnejšej verzie elektromobilu Tesla Model 3. Cena základnej verzie začína len na 35 000 dolárov. Možnosti konfigurácie tohto vozidla sú naozaj veľmi široké, takže cena sa môže nakoniec dostať na oveľa vyššiu úroveň.

K dispozícii je viacero verzií s rozličnými kapacitami batérie a tým pádom aj dĺžky dojazdu. Záujemcovia si môžu priplatiť aj za autopilota či systém, ktorý umožňuje vozidlu autonómne jazdiť v rámci mesta. Interiér vozidla pôsobí veľmi jednoducho, no dostupné sú aj vyššie stupne výbavy, ktoré sa odlišujú nielen dizajnom, ale aj výbavou.

Viac sa dočítaš v našom článku.

Najväčší výpadok Facebooku v histórii

Určite si spomínaš na 13. marec 2019, kedy Facebook nefungoval miliónom ľudí po celom svete. Problémy pretrvávali až do nasledujúceho dňa, pričom postihnúť mali zhruba 2,3 miliardy používateľov. Čiastočne sa podarilo vzniknuté problémy napraviť až po 14 hodinách.

Facebook musel riešiť aj ďalším problém, ktorým boli vzniknuté škody inzerujúcich. V tomto prípade spoločnosť uvažovala nad refundáciou finančných prostriedkov poškodeným inzerentom. Výpadok sa dotkol aj služby Facebook Workspace, ktorú využívajú mnohé korporácie ako hlavnú komunikačnú aplikáciu.

Viac sa dočítaš v našom článku.

Predstavenie novej Tesly

Počas eventu v Hawthorne, ktorý sa uskutočnil 14. marca 2019 predstavila automobilka Tesla nový elektromobil s názvom Model Y. Tento kúsok bol inšpirovaný Modelom 3, no priniesol so sebou niekoľko zmien. Kompaktné SUV je dostupné vo viacerých verziách, pričom najrýchlejšia začína na cene 67 000 €.

Najlacnejší Model Y príde na trh až v roku 2021 s cenovkou od 35 000 €. Model Y je zameraný predovšetkým na rodiny, nakoľko s pomocou tretích sedadiel je možné vo vozidle obsadiť až 7 miest. Model Y ponúka mnohé bezpečnostné funkcie ako asistentov či autopilota. Vozidlo dokonca získalo v testovaní bezpečnosti až 5 hviezdičiek, čo taktiež určite ocení každý jeden nový majiteľ.

Viac sa dočítaš v našom článku.

Let najväčšieho lietadla sveta

V polovici apríla 2019 sa uskutočnil testovací let najväčšieho lietadla na svete Stratolaunch. Let lietadla, ktoré je určené na vynášanie rakiet do vyšších nadmorských výšok dopadol úspešne, nakoľko sa po 150 minútach vrátilo bez problémov na zem.

Stratolaunch bol vyvinutý na to, aby vynášal rakety do vyšších nadmorských výšok, odkiaľ by mali následne štartovať. Tým sa má ušetriť palivo a celkové náklady potrebné na štart rakety zo zeme. Stratolaunch by mal v plnej prevádzke dosahovať nadmorskú výšku až 10,5 kilometra.

Viac sa dočítaš v našom článku.

Koniec najpopulárnejšieho seriálu

V polovici apríla spustilo HBO vysielanie finálnej série seriálu Game of Thrones na ktorú sa tešili milióny fanúšikov po celom svete. Obľúbenosť tohto titulu potvrdzuje aj vysoká sledovanosť, ktorá dosiahla až 17,4 milióna divákov, čím prekonala doterajšie rekordy. Premiérová časť s názvom „Winterfell“ získala od známeho portálu Rotten Tomatoes vysoké hodnotenie 92 %.

Prvú sériu tohto seriálu, ktorý pobláznil celý svet sledovalo „len“ okolo 9,3 milióna divákov. Každou novou sériou sa sledovanosť zvyšovala, pričom 7. sériu si pozrelo až 32,8 milióna divákov. Game of Thrones sa tak radí medzi najúspešnejšie seriály v histórii.

Viac sa dočítaš v našom článku.

Prvá komerčná 5G sieť v Európe

Najväčší mobilný operátor vo Švajčiarsku, spoločnosť Swisscom, spustila v polovici apríla prvú komerčnú 5G sieť v Európe. Do konca tohto roka plánuje pokrytie pre 90 % obyvateľstva. Okrem toho predstavila aj prvé zariadenia s podporou 5G, ktoré sa dostali do predaja v priebehu roka.

Swisscom spustil 5G sieť na 102 miestach v 54 mestách vrátane Bazileja, Bernu, Davosu, Lausanne, Ženevy či Zürichu. Zákazníci si môžu zakúpiť 5G paušál s neobmedzenými volaniami, SMS a dátami, pričom stáť mal okolo 70 €. Rýchlosť internetu je obmedzená na 100 Mbit/s, no za poplatok 8,79 € je možné surfovať s rýchlosťou do 1 Gbit/s.

Viac sa dočítaš v našom článku.

Nový Mac Pro s astronomickou cenovkou

Júnová konferencia WWDC 2019 priniesla množstvo noviniek z dielne Apple. Jednou z nich je aj počítač Mac Pro, ktorý dostal nový dizajn, ale aj vylepšenia, ktoré rozhodne splnia požiadavky aj tých najnáročnejších používateľov. Počítače od Apple sa vždy vyznačovali nadštandardnou výbavou, ktorá ich predurčuje k využitiu napríklad vo filmovom alebo hudobnom priemysle.

Základná cenovka 5 999 dolárov je však len zlomkom toho, čo zákazník zaplatí, pokiaľ si chce dopriať ten najvýkonnejší hardvér. Ak by si chcel využiť skutočný potenciál počítača, výsledná cena môže vyskočiť aj nad 50 000 dolárov. Kritizovanou zaujímavosťou je, že len obyčajný podstavec na monitor stojí až 1 000 dolárov.

Viac sa dočítaš v našom článku.

Apple Pay na Slovensku

V lete sme sa dočkali príchodu Apple Pay aj na Slovensko. Bezkontaktné platby iPhonmi a hodinkami si tak mohli vychutnávať aj slovenskí používatelia, ktorí sa už tejto služby nevedeli dočkať. Ako prví mohli Apple Pay využívať klienti Slovenskej sporiteľne, Tatra banky, mBank, J&T Banky, služby Boon., Monese, Revolut a N26.

Neskôr službu spustili aj ďalšie banky ako napríklad Poštová banka, 365.bank či VÚB. Služba bola od začiatku dostupná na viac ako 70 tisíc miestach s bezkontaktnými platobnými terminálmi, kde môže zákazník zaplatiť už aj priložením iPhonu alebo Apple Watch.

Viac sa dočítaš v našom článku.

Elektrické kolobežky v Bratislave

Na počudovanie mnohých leto nebolo vôbec nudné. V Bratislave sme sa totiž dočkali prvých zdieľaných elektrických kolobežiek. Postaral sa o to start-up Mint, ktorého cieľom bolo znížiť vyťaženosť ciest a vytvoriť nový spôsob prepravy počas najväčšej špičky. Mint mal veľké plány expandovať do ďalších miest z ktorých nakoniec nič nebolo.

Dostupný bol veľmi obľúbený model Ninebot KickScooter by Segway, ktoré boli vybavené rôznymi systémami ako je napríklad GPS. Neprekvapí, že už počas prvých dvoch dni používania boli zaznamenané viaceré pokusy o krádež či vandalizmus. Vďaka rýchlym zákrokom polície nebol ani jeden pokus úspešný.

Viac sa dočítaš v našom článku.

Huawei sa spolieha sám na seba

Ako už všetci veľmi dobre vieme, tak ani v roku 2019 neutíchal spor medzi USA a Čínou, ktorý sa dotýkal aj technologického giganta Huawei. Po viacerých opatreniach zo strany americkej vlády mu nebolo umožnené obchodovať s ďalšími technologickými spoločnosťami z USA, čo vyvolalo otázky ohľadne jeho existencie. Huawei nenechal nič na náhode a tajne pracoval na svojom vlastnom systéme.

V auguste Huawei predstavil vlastný operačný systém s názvom Harmony, ktorý má byť dokonca v mnohých smeroch lepší ako Android. Ide o prvý operačný systém, ktorý je založený na mikrokerneli pre všetky scenáre. Navyše je rýchlejší a kompatibilný s rôznymi zariadeniami, takže v budúcnosti sa môže okrem smartfónov objaviť aj v smart hodinkách, tabletoch, počítačoch či dokonca v automobiloch.

Viac sa dočítaš v našom článku.

Smartfón bez Google služieb

Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou. Aj takto je možné nazvať septembrové predstavenie smartfónu Huawei Mate 30 Pro. Už dlho pred predstavením sa špekulovalo o tom, že vďaka dlhodobým problémom a obmedzeniam zo strany USA, môže mať Huawei problém s licenciou pre služby od spoločnosti Google.

Na novinku sa tešilo milióny ľudí z ktorých väčšina ostala sklamaná. Huawei predstavil krásny smartfón s výbornými špecifikáciami, no bez služieb ako YouTube, Google Mapy, Gmail či obchod Play. V Čine smartfón zaznamenal obrovský úspech, no tam je situácia iná, nakoľko služby od Google sa tam prakticky ani nevyužívajú. Veľká škoda, no uvidíme, čo nás čaká s príchodom ďalších modelov.

Viac sa dočítaš v našom článku.

Futuristická krása od Xiaomi

V septembri predstavilo Xiaomi futuristický smartfón Mi MIX Alpha s nevšedným, no krásnym dizajnom a 108 MPx fotoaparátom, ktorý má byť okrem iného hlavný ťahák tohto smartfónu. Pomer displeja k telu dosiahol až 180,6 %, pričom pod obrazovkou sa skrýva ultrazvukový proximity senzor. Celkovo má smartfón k dispozícii viacero špeciálnych senzorov, ktoré spolupracujú s umelou inteligenciou.

Jediným miestom, ktoré rozdeľuje displej, je keramický pás chránený zafírovým sklom pre hlavný a zároveň jediný trojitý fotoaparát. K dispozícii je aj 12 GB RAM, 512 GB úložisko, podpora 5G a astronomická cena 2 550 €. Telefón však bude vyrobený len v obmedzenom počte kusov.

Viac sa dočítaš v našom článku.

Vozidlo z inej planéty

Elon Musk koncom novembra predstavil očakávaný elektrický pick-up, ktorý bol mnoho mesiacov iba predmetom rôznych špekulácií. Tesla Cybertruck je futuristické monštrum, ktoré bude vzbudzovať pozornosť na všetkých svetových cestách. Automobilka mu dokonca vnukla netradičné možnosti výbavy, vďaka ktorým zvládne previezť ťažký náklad, či utiahnuť aj vyše 6 ton.

Dostupný bude v troch rôznych verziách, pričom najsilnejšia by mala stáť od 63 000 € a základná od 36 000 €. Záujemcovia môžu už teraz zložiť zálohu, ktorá je len vo výške 100 dolárov. Dostupnosť elektrických pick-upov sa odhaduje na rok 2021, pričom najvýkonnejšia verzia má byť dostupná až koncom roka 2022.

Viac sa dočítaš v našom článku.

Dotácie vol. 2 na Slovensku

Od 11. decembra sa mohli záujemcovia registrovať o dotácie na elektromobily alebo plug-in hybridy. Ministerstvo hospodárstva SR totiž spustilo nový dotačný program od ktorého si sľubuje väčší počet elektromobilov na slovenských cestách. Záujemca o elektromobil môže získať 8 000 € a o plug-in hybrid 5 000 €.

Po pár minútach však systém skolaboval a celý registračný proces bol pozastavený, čo sa stretlo s mnohými negatívnymi reakciami na sociálnych sieťach. Systém bol opätovne spustený o pár dní neskôr, no k registráciám sa dostali len tí najrýchlejší, nakoľko vyčlenená suma sa vyčerpala za necelé 4 minúty.

Viac sa dočítaš v našom článku.

Komerčná prevádzka 5G na Slovensku

O oficiálne spustenie prvej komerčnej prevádzky 5G siete na Slovensku sa postaral najmladší operátor 4ka. Po pilotnom testovaní v Banskej Bystrici, kde sme sa na sieť boli reálne pozrieť aj my, je teraz naplno dostupná pre všetkých, ktorí majú zariadenie s podporou 5G. Maximálna rýchlosť počas testu pred pár mesiacmi dosiahla 1 Gbit/s, no pripojenie bude pracovať s rýchlosťou 100 Mbit/s.

Oneskorenie bude na úrovni 1 až 3 ms. a latencia bude až približne 10-násobne menšia ako v prípade 4G. Dosah vysielača je aktuálne na 400 metrov, pracovná frekvencia 3,4 až 3,7 GHz a jeho maximálna rýchlosť je až 5,1 Gbit/s. 4ka si tak pripísala na svoje konto ďalšie významné prvenstvo.

Viac sa dočítaš v našom článku.

Vitaj rok 2020

Teraz je už najvyšší čas poanyl privítať rok 2020, ktorý bude bohatý na mnohé technologické udalosti. Dočkáme sa tiež nových a možno aj revolučných zariadení. My ťa samozrejme aj v roku 2020 budeme o všetkom dôležitom informovať a v mene celej redakcie ti ďakujeme za celoročnú priazeň.

Spolu tvoríme projekt, ktorý spája moderných nadšencov technológií. Už teraz ti totiž vieme sľúbiť, že v roku 2020 chystáme pre teba množstvo veľkých projektov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom