Dlho očakávaná novinka z dielne Tesly Elona Muska bola oficiálne predstavená počas včerajšieho eventu v Hawthorne. V skutočnosti ale nejde o žiaden zbrusu nový elektromobil, pretože tento kúsok sa výrazne inšpiroval Modelom 3, no priniesol so sebou niekoľko zmien. Model Y sa svojim spracovaním zapáči najmä milovníkom malých SUV, ktorí potrebujú miesto pre rodinu a Model 3 je pre nich príliš malý. 

Pri prvom pohľade na tento predstavený elektromobil by si niekto mohol pomyslieť, že v skutočnosti pozerá na Teslu Model 3, z ktorej nový „ypsilon“ prebral mnoho dizajnových prvkov. Svetlá a tvary karosérie tak pripomínajú tento dostupný elektromobil, s ktorého výrobou sa spoločnosť nesmierne natrápila.

Po zdarnom konci sa jej podarilo dosiahnuť úspech, aby tak mohol portfólio firmy rozšíriť už v poradí piaty elektromobil, ktorý sa v prémiovej verzii dostane na cesty už o rok na jeseň, uvádza Electrek.

„Model 3“ v podobe kompaktného SUV je oficiálne tu

Tesla počas premiéry prezradila, že na trh príde najprv trojica výkonnejších verzií s označením „Performance“, „Long Range“ a „Dual Wheel AWD“. Za najrýchlejšiu verziu Modelu Y, ktorá pokorí rýchlosť 100 km/h už za 3,5 sekundy, si vypýta 67 000 €, uvádza Tesla na svojom nemeckom webe.

S dlhým dojazdom a väčšími baterkami zvládne táto novinka prejsť na jedno nabitie až 480 km, pričom cena bola stanovená na 55 000 €. Tretia z ponúkaných verzií s pohonom všetkých kolies a väčším dojazdom bude stáť 59 000 €. Najlacnejšieho Modelu Y s dojazdom 370 km sa potom dočkáme až v roku 2021, kedy príde za cenu zhruba 35 000 €.

Hoci sa tento nový počin Tesly poriadne podobá na Model 3, má predsa len niečo naviac, čo zákazník ocení. Pre veľké rodiny príde vhod tretí rad sedadiel, ktorý celkovo prinesie 7 miest na sedenie. To však uvidíme až v roku 2021, informoval The Verge. Kabína ponúka veľký priestor s veľkou dotykovou obrazovkou. Po otvorení kufra je k dispozícii 1 900 litrov úložného miesta a ešte väčšie prekvapenie príde po sklopení sedadiel.

Nenechaj si ujsť
Tesla nakoniec upravuje svoj veľkolepý predajný plán. Výsledkom bude zvýšenie cien

Model Y nesklame vodiča ani po stránke bezpečnosti, kde v testovaní získal až 5 hviezdičiek. Pritom si však dokázal udržať skvelú aerodynamiku a silu, ktorú mu zabezpečujú výkonné elektromotory. Chýbať mu ale nebudú ani jazdní asistenti a autopilot, ktorý bude nové funkcie dostávať aj vďaka aktualizáciám. Práve kombinácia obľúbených vlastností a dizajnu z Modelu 3 môžu spraviť z čerstvo predstavenej novinky od Tesly predajný hit, ktorý si zamilujú obzvlášť rodiny s deťmi. Na mnohých trhoch je totiž stále vyšší dopyt po kompaktných SUV autách, ktoré na uliciach vídame čoraz častejšie.

Nedočkavci môžu predobjednávať

Keďže Model Y má toho veľa spoločného s menšou „trojkou“, Tesla by nemala mať s jeho produkciou výrazné komplikácie. Táto novinka tak bola predstavená v pravý čas a spoločnosti môže značne pomôcť pri stabilizovaní ziskov.

Prví záujemcovia si už môžu Model Y dokonca predobjednať, no nie po zložení 1 000 € zálohy. Tesla priniesla túto novinku aj do svojho virtuálneho štúdia na webe, kde si ju môže zákazník nakonfigurovať podľa požiadaviek a pri objednávke je potrebné vopred zaplatiť 2 000 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom