Výrobcovia komponentov pre výpočtovú techniku ukazujú svetu stále silnejšie a schopnejšie novinky, ktoré posúvajú hranice. Tie sa však teraz rozhodla rovno preskočiť známa spoločnosť, ktorá svojim najnovším kusom techniky prináša do sveta počítačov novú éru. Kvantový počítač od IBM je pripravený ukázať svoje schopnosti v komerčnej sfére, no okúsiť jeho možnosti budú môcť len vybrané spoločnosti.

Posledné roky vývoja kvantovej výpočtovej techniky teraz priniesli na CES 2019 svoje ovocie. IBM odhalilo svoj prvý komerčný kvantový počítač, ktorý je pripravený riešiť zložité úlohy aj mimo jeho laboratória. V útrobách tohto stroja sa nachádzajú špeciálne komponenty pre kvantové výpočty, spolu s klasickými časťami. Aj keď sú rozmery tohto počítača stále na dnešné pomery veľké, obsahuje v sebe všetko, aby uspel aj pri najnáročnejších výpočtoch a mohol byť tiež dostatočne chladený.

Revolúcia výpočtovej techniky je prichádza

Predstavu náročného používateľa dnešných klasických počítačov by však tento kvantový od IBM zrejme nespĺňal. Stroj s 20 kvantovými bitmi totiž nie je ešte vhodný pre veľa aplikácií, no časom sa toho veľa zmení.

Samotná spoločnosť taktiež podotkla, že ide o prvý pokus využitia kvantového počítača v komerčnom prostredí, ktorý je navrhnutý tak, aby dokázal jedného dňa vyriešiť príliš zložité úlohy, s akými by si dnešné systémy neporadili. Vnútro tohto počítača je však možné vylepšiť. IBM nie je pyšné len na inovatívny spôsob fungovania svojho kvantového počítača, ale aj na jeho dizajn.

Nenechaj si ujsť
IBM predstavil najmenší PC na svete. Uplatnenie môže nájsť aj vo veľmi atraktívnom sektore

Pri návrhu sa spoločnosť spolčila s dizajnovým štúdiom Map Project Office a Universal Design Studio, pričom pomocnú ruku podala aj firma Goppion, ktorej produkty chránia korunovačné klenoty či obraz Mona Lisa. Výsledný dizajn kvantového počítača od IBM tak môže byť považovaný aj za kus umeleckého diela, ktoré je však vysoké a široké takmer 3 metre. V porovnaní s úplne prvými počítačmi z minulého storočia však ide stále o „kompaktné“ rozmery, vďaka ktorým sa môže táto kvantová technika dostať aj do vybraných spoločností.

IBM však v tomto prípade nebude svoju revolučnú novinku ponúkať len tak hocikomu. Kto si chce kvantový počítač vyskúšať, musí priamo spolupracovať so samotnou spoločnosťou. Partneri IBM získajú aj prístup k IBM Q Network programu, do ktorého bude zahrnutý CERN, ExxonMobil či laboratórium Fermilab. Tieto organizácie navyše budú mať aj prístup k softvéru založenom na cloude, aby sa tak možnosti kvantového počítača ešte znásobili.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú