Mnohé krajiny doteraz varovali pred nebezpečenstvom pri využívaní zariadení od čínskej spoločnosti Huawei, ktorá sa mala previniť aj predajom telekomunikačných zariadení do Iránu a Sýrie. Práve kvôli tomu sa teraz rozhodli úrady v USA zakročiť a vzniesť ďalšie obvinenia. Po podozreniach z podvodov bol Huawei včera obvinený aj z krádeže technológií známeho operátora, pričom obvineniam stále čelí aj Meng Wan-čou.

Doterajšie obvinenia voči čínskemu gigantovi a jeho finančnej riaditeľke rozšírili v pondelok nové žaloby z porušenia medzinárodných a amerických sankcií, kvôli čomu sa napätie medzi Spojenými štátmi a Čínou môže ešte viac stupňovať. Finančnú riaditeľku zatkli úrady začiatkom decembra v Kanade, kde ju však pustili na kauciu. Spojené štáty teraz žiadajú jej vydanie.

Huawei znova čelí ďalším vážnym obvineniam

Nové obvinenia prišli po tom ako sa zistilo, že táto čínska spoločnosť a jej finančná riaditeľka klamali americké a globálne banky o svojom vzťahu s dcérskou spoločnosťou Huawei Device USA a Skycom Tech za účelom obchodovania s Iránom. USA totiž obnovili sankcie voči tejto krajine, ktoré boli predtým zrušené v roku 2015, no teraz Donald Trump zaviedol ešte prísnejšie opatrenia. Tu však obvinenia voči čínskemu výrobcovi smartfónov nekončia.

Nenechaj si ujsť
Huawei bude vysvetľovať ďalší škandál. Predaj telekomunikačných zariadení do Iránu a Sýrie je vraj pravdivý

Podľa úradov sa mala spoločnosť dopustiť aj krádeže technológií operátora T-Mobile, ktorý je u nás známy už len ako Telekom. Účelom tejto údajne ukradnutej technológie „Tappy“ bolo simulovanie ľudských prstov pre testovanie smartfónov. Spolu s týmito žalobami tak aktuálne Huawei v USA čelí  až 23 obvineniam. Na celú situáciu reagovala v oficiálnom stanovisku pre FonTech.sk aj Ela Dekankova, PR manažérka Huawei Technologies na Slovensku.

„Sme sklamaní z vývoja situácie a vznesených obvinení. Po zatknutí finančnej riaditeľky Meng Wang-čou sa zástupcovia našej spoločnosti pokúšali nadviazať kontakt s vyšetrovateľmi, no ich žiadosť bola zamietnutá bez ďalšieho vysvetlenia. Obvinenia z porušenia obchodného tajomstva už boli predmetom iného občianskeho súdneho konania, v ktorom došlo k zmieru oboch strán.

Porota dospela k záveru, že nevznikla žiadna škoda, ani nebolo zistené úmyselné či poškodzujúce konanie vo vzťahu k obchodnému tajomstvu. Huawei tiež popiera, že by samotná spoločnosť či jej dcérska firma porušila zákony Spojených štátov amerických, ktoré sú spomínané v obvineniach. Zároveň si nie sme vedomí ani žiadneho protiprávneho konania Meng Wang-čou a veríme, že súdy nakoniec dospejú k rovnakému záveru.“ – vyjadrila sa Ela Dekankova pre FonTech.sk

Vývoj napätých vzťahov medzi Spojenými štátmi a týmto čínskym gigantom tak naberá čoraz viac na obrátkach. Neustále obvinenia voči spoločnosti jej rozhodne nerobia vo svete dobré meno. Navyše táto situácia neprispieva ani k zlepšeniu obchodných vzťahov medzi USA a Čínou, ale naopak ich môže ešte viac ohroziť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom