Mnohé krajiny doteraz varovali pred nebezpečenstvom pri využívaní zariadení od čínskej spoločnosti Huawei, ktorá sa mala previniť aj predajom telekomunikačných zariadení do Iránu a Sýrie. Práve kvôli tomu sa teraz rozhodli úrady v USA zakročiť a vzniesť ďalšie obvinenia. Po podozreniach z podvodov bol Huawei včera obvinený aj z krádeže technológií známeho operátora, pričom obvineniam stále čelí aj Meng Wan-čou.
Doterajšie obvinenia voči čínskemu gigantovi a jeho finančnej riaditeľke rozšírili v pondelok nové žaloby z porušenia medzinárodných a amerických sankcií, kvôli čomu sa napätie medzi Spojenými štátmi a Čínou môže ešte viac stupňovať. Finančnú riaditeľku zatkli úrady začiatkom decembra v Kanade, kde ju však pustili na kauciu. Spojené štáty teraz žiadajú jej vydanie.
Huawei znova čelí ďalším vážnym obvineniam
Nové obvinenia prišli po tom ako sa zistilo, že táto čínska spoločnosť a jej finančná riaditeľka klamali americké a globálne banky o svojom vzťahu s dcérskou spoločnosťou Huawei Device USA a Skycom Tech za účelom obchodovania s Iránom. USA totiž obnovili sankcie voči tejto krajine, ktoré boli predtým zrušené v roku 2015, no teraz Donald Trump zaviedol ešte prísnejšie opatrenia. Tu však obvinenia voči čínskemu výrobcovi smartfónov nekončia.


Huawei bude vysvetľovať ďalší škandál. Predaj telekomunikačných zariadení do Iránu a Sýrie je vraj pravdivý
Podľa úradov sa mala spoločnosť dopustiť aj krádeže technológií operátora T-Mobile, ktorý je u nás známy už len ako Telekom. Účelom tejto údajne ukradnutej technológie „Tappy“ bolo simulovanie ľudských prstov pre testovanie smartfónov. Spolu s týmito žalobami tak aktuálne Huawei v USA čelí až 23 obvineniam. Na celú situáciu reagovala v oficiálnom stanovisku pre FonTech.sk aj Ela Dekankova, PR manažérka Huawei Technologies na Slovensku.
„Sme sklamaní z vývoja situácie a vznesených obvinení. Po zatknutí finančnej riaditeľky Meng Wang-čou sa zástupcovia našej spoločnosti pokúšali nadviazať kontakt s vyšetrovateľmi, no ich žiadosť bola zamietnutá bez ďalšieho vysvetlenia. Obvinenia z porušenia obchodného tajomstva už boli predmetom iného občianskeho súdneho konania, v ktorom došlo k zmieru oboch strán.
Porota dospela k záveru, že nevznikla žiadna škoda, ani nebolo zistené úmyselné či poškodzujúce konanie vo vzťahu k obchodnému tajomstvu. Huawei tiež popiera, že by samotná spoločnosť či jej dcérska firma porušila zákony Spojených štátov amerických, ktoré sú spomínané v obvineniach. Zároveň si nie sme vedomí ani žiadneho protiprávneho konania Meng Wang-čou a veríme, že súdy nakoniec dospejú k rovnakému záveru.“ – vyjadrila sa Ela Dekankova pre FonTech.sk
Vývoj napätých vzťahov medzi Spojenými štátmi a týmto čínskym gigantom tak naberá čoraz viac na obrátkach. Neustále obvinenia voči spoločnosti jej rozhodne nerobia vo svete dobré meno. Navyše táto situácia neprispieva ani k zlepšeniu obchodných vzťahov medzi USA a Čínou, ale naopak ich môže ešte viac ohroziť.
Tech

ZAUJÍMAVÉ Takto sa rodia legendy. Čo je za grafickým kabátom najkrajších hier histórie? Viac, ako si myslíš

Honoru prospel rozchod s Huawei. Získava späť kľúčových dodávateľov technológií

Obrovský dizajnový posun. Novú Škodu Fabia Monte Carlo nafotili na verejnosti pri testoch

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Lietať s dronom v 2021 už nebude také jednoduché. Prehľad všetkých nových pravidiel a obmedzení
