V Bratislave rozbehol start-up Mint prvú zdieľanú službu elektrických kolobežiek, ktorá funguje pomocou bezplatnej aplikácie. Cieľom Mint je znížiť vyťaženosť ciest a vytvoriť nový spôsob prepravy, ktorý má byť dostupnejší a pohodlnejší ako mestská hromadná doprava, či taxi služby.

Elektrické kolobežky sú čoraz obľúbenejšie nielen vo svete, ale aj u nás na Slovensku. Mikro-mobilita sa stáva čoraz dôležitejšou súčasťou dopravy hlavne v preplnených mestách. Práve elektrické kolobežky by mohli hrať dôležitú úlohu v dnešnom rýchlo rozvíjajúcom svete.

Registrácia je jednoduchá, no aplikácia potrebuje doladiť

Mint je momentálne dostupný len v Bratislave, pričom podľa informácii na ich oficiálnej stránke sú ďalšie mestá v príprave. Najskôr si musíš stiahnuť bezplatnú aplikáciu Mint z obchodu Google Play alebo App Store, pričom pomocou nej vykonáš potrebnú registráciu na čo ti bude stačiť telefónne číslo, emailová adresa a heslo.

Zobraziť celú galériu (8)
Start up Mint spustil prvú službu na zdieľanie kolobežiek v Bratislave, FonTech.sk

Následne ti aplikácia ukáže dostupné kolobežky aj s ich polohou. Taktiež je nutná registrácia tvoje platobnej karty, z ktorej sa strhne poplatok 4 €, pričom ide pravdepodobne o kredit, ktorý môžeš prečerpať. Na kolobežke sa nachádza QR kód, ktorý stačí naskenovať a kolobežka ťa upozorní zvukovým a svetelným signálom, že je pripravená na jazdu.

S kolobežkou môžeš jazdiť výhradne len v centre mesta na vyznačených trasách, ktoré sa nachádzajú v aplikácii. Pokiaľ nastane nečakaný pokles rýchlosti, je to z toho dôvodu, že si vošiel do takzvanej „obmedzenej zóny“, kde je vopred rýchlosť upravená z dôvodu bezpečnosti chodcov.

Zobraziť celú galériu (8)
Vľavo je kolobežka Xiaomi M365, vpravo kolobežka Ninebot, ktoré prevádzkuje start up Mint, FonTech.sk

Aj samotná aplikácia ťa ešte pred jazdou upozorní na bezpečnosť, pričom ťa informuje o používaní prilby, dodržiavaní predpisov či o trasách, ktoré sú vhodné na prepravu kolobežkou.

Ceny sú vysoké

Veľkou výhodou je to, že kolobežku môžeš nechať parkovať kdekoľvek v rámci vyznačeného územia v aplikácii. Nemusíš sa preto starať, kde je najbližšie stanovište, no necháš ju tam, kde uznáš za vhodné. Samozrejme musí ísť o miesto, kde bude kolobežka v bezpečí a zároveň nebude ohrozovať chodcov či vozidlá. Po ukončení jazdy a zaparkovaní samotná kolobežka zvukovým signálom oznámi, že je uzamknutá a ty tak môžeš pokojne odísť.

Cena za jazdu na kolobežke je 0,15 € za minútu jazdy spolu s 1 € poplatkom za štart. Prestávka je účtovaná 0,04 € za minútu. Pokiaľ máš záujem jazdiť na kolobežke celý deň, zaplatíš rovných 30 €. V tomto prípade je potrebné si dávať pozor, nakoľko maximálna doba používania je 23 hodín a 59 minút, pričom po prekročení tejto doby je kolobežka považovaná za ukradnutú.

Každý používateľ však môže byť aj sankcionovaný v prípade, že sa dopustí nevhodného správanie voči kolobežke. Napríklad za prečerpanie batérie pod 20 % je sankcia vo výške 20 €. Za nevhodné parkovanie je pokuta 30 €. Za poškodenie kolobežky sa účtuje taktiež 30 €, no zaplatíš aj náklady na jej opravu. Astronomický poplatok zaplatí používateľ v prípade, ak je kolobežka ukradnutá počas prenájmu, pričom pripraviť si môžeš 900 €.

Za najväčšie mínus považujeme cenu a aplikáciu. Nás vyšla jazda za 500 metrovú trasu 1,75 €, čo hodnotíme ako príliš drahé a v tomto prípade môžeme cenu porovnávať napríklad s taxi službou. Samotná aplikácia má taktiež svoje muchy. Pôsobí lacnejším dojmom a nepracuje vždy spoľahlivo.

Určite je na nej ešte množstvo práce a očakávame, že sa v budúcnosti ešte zlepší. Mint má momentálne v Bratislave dostupných niečo cez 20 kolobežiek, pričom ide o model Ninebot KickScooter by Segway.

Zobraziť celú galériu (8)
Kolobežka Ninebot, ktorou sa môžeš prepravovať v rámci Bratislavy, FonTech.sk

Konkurencia v Rakúsku je za deň prenájmu lacnejšia

Za touto službou stojí spoločnosť SOFTGATE s.r.o. so sídlom v Bratislave, ktorú zastupujú Norbert Tóth spolu s Ing. Zuzanou Árgyusiovou, pričom firma sa venuje podľa portálu Finstat.sk hlavne obchodným činnostiam a maloobchodu a ich tržby v minulom roku ľahko presiahli sumu 100 tisíc eur.

V susedných krajinách pôsobia taktiež služby na zdieľanie elektrických kolobežiek. Napríklad v Českej republike prevádzkuje takúto službu spoločnosť Lime. V Prahe zaplatíš za jazdu 25 Kč (0,98 €) poplatok za štart a následne 2 Kč (0,08 €) za každý prejdený kilometer. V neďalekej Viedni je viacero takýchto služieb, no jednou z nich je napríklad goUrban. Za jednu minútu jazdy zaplatíš 0,21 €, no napríklad na celý deň ťa kolobežka vyjde len 20 €, čo sa určite oplatí.

Zobraziť celú galériu (8)
Služba goUrban v susednej Viedni je v prípade prenájmu na celý deň lacnejšia v porovnaní s Mint, Printscreen/goUrban

Je výborné, že sa služba zdieľaných kolobežiek dostala konečne aj do Bratislavy, pričom ešte lepšie na tom všetko je fakt, že za ňou stojí slovenská spoločnosť. V každom prípade je však jazda pomerne drahá a nevieme si predstaviť jej využívanie na dlhšie trasy. Na prejdenie kratších trás v rámci centra mesta, prípadne pre turistov je však táto možnosť výborná.

Popracovať však treba na aplikácii, ktorá nepracuje vždy tak, ako by mala, čo je určite škoda. Časom sa možno dočkáme aj prijateľnejších cien, či väčšieho počtu kolobežiek, čo by určite motivovalo k jazde na kolobežkách aj ďalšie skupiny ľudí. Prevádzkovanie služby má na starosti firma SOFTGATE s.r.o.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom