V súčasnom technologickom svete, kde je všetko navzájom prepojené a online dostupné, by mala byť bezpečnosť na prvom mieste. Už viackrát sme však boli svedkami toho, že viaceré spoločnosti či aplikácie zneužívali naše osobné údaje, heslá a prepisy hovorov / správ. To však ani zďaleka nebolo také vážne ako v tomto prípade.

Posledné hodiny internet zaplavili nepríjemné správy, ktoré hovoria o najväčšom hackerskom útoku v histórii. Že je situácia naozaj vážna dokazujú aj čísla, ktoré hovoria o 773 miliónoch získaných mailových adresách a 21 miliónoch heslách, ktoré môžu byť zneužité.

Dáta z viac než 2000 webových stránok vrátane tých slovenských a českých

Prípad okrem širokej verejnosti začalo riešiť aj viacero odborníkov, pričom za jedného z najznámejších môžeme považovať práve bezpečnostného experta Troya Hunta. Podľa neho sa údaje objavili na známom hackerskom fóre MEGA v priečinku s názvom Collection # 1. Priečinok obsahoval vyše neuveriteľných 12 tisíc súborov s veľkosťou viac než 87 GB.

Ďalšou smutnou správou je, že medzi vyššie spomínaným množstvom dát, ktoré pochádza z vyše 2000 webových adries sa objavili aj slovenské či české webové stránky. Práve preto odporúčame vykonať nižšie opísaný postup, v ktorom zistíš či sa v hacknutých databázach náhodou neobjavili aj tvoje osobné údaje.

Boli tvoje dáta zneužité?

Skontrolovať si to môžeš prostredníctvom stránky Have i been pwned?, ktorú pred pár rokmi založil práve bezpečnostný expert Troy Hunt. Do políčka vyhľadávania stačí zadať mailovú adresu, ktorá bude overená a následne sa zobrazí aj výsledok, ktorý ti oznámi, buď dobrú, alebo zlú správu.

Rovnaký postup platí aj v prípade, ak chceš zistiť, aké bezpečné je tvoje heslo a koľkokrát už bolo použité, alebo sa objavilo práve v spomínaných hacknutých dátach. Tentokrát však jednoduché overenie vykonáš kliknutím na tento odkaz. Pokiaľ sa tvoje heslo objavilo v rôznych databázach viac než 50 X, je najvyšší čas na jeho zmenu. Rovnako sa neodporúča ani používanie rovnakého hesla pre viaceré služby.

Zobraziť celú galériu (2)
haveibeenpwned.com/Passwords

Pre tých, ktorí berú bezpečnosť svojich osobných údajov naozaj vážne, no nemajú potrebnú technologickú zdatnosť či čas, je tu k dispozícii služba 1password, ktorá za malý mesačný poplatok vyrieši za teba všetky potrebné veci. 1password v podstate funguje ako trezor v podobe správcu hesiel. K dispozícii je aj 30 dňová skúšobná verzia úplne zdarma.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom