Po dlhom čakaní nastal moment, na ktorý sa tešili zrejme všetci fanúšikovia americkej Tesly. Elon Musk dnes v noci odhalil počas predstavenia očakávaný pick-up, ktorý bol mnoho mesiacov iba predmetom špekulácií. Tesla Cybertruck je skutočným monštrom na kolesách, ktorý ponúka možnosti, o akých sa nám pri konvenčných pick-upoch doteraz ani len nesnívalo. Bližšie informácie o novinke priniesol portál The Verge.

CEO Tesly ešte dávnejšie informoval, že v tej dobe pripravovaný pick-up sa nemusí páčiť každému. Prezentácia tejto novinky jeho slová skutočne potvrdila a nový Cybertruck sa predstavil s dizajnom, ktorý pripomína skôr obrnené vozidlo, než bežný pick-up.

Automobilka mu vnukla netradičné možnosti a prvky výbavy, vďaka ktorým zvládne pohodlne previezť ťažký náklad, či utiahnuť aj vyše 6 ton. Dámy a páni, toto je najnovší počin Tesly, ktorý vybočuje zo všetkých doterajších štandardov.

Nevídaný pick-up s elektrickým pohonom a výrazne odlišným dizajnom

Základnou vlastnosťou každého pick-upu je úložný priestor pre prevážanie nákladu. V tomto smere je elektrický Cybetruck vybavený priestorom o objeme 2,83 m3, do ktorého je možné po otvorení pokojne naložiť aj štvorkolku. Mimochodom, jednu elektrickú má už aj Tesla. Elon Musk počas prezentácie nového pick-upu ukázal aj odolnosť jeho exoskeletu, ktorého tvary sa absolútne nezhodujú s dnešnou podobou bežných vozidiel tohto typu.

Ostré a agresívne línie pokrývajú celú karosériu tejto novinky, ktorú si na cestách rozhodne nikto nezmýli s iným modelom. Tesla dokonca odbočila aj od svojho dizajnového jazyka a k označeniu modelu tak pridala patričný dizajn. Ako však predpokladal Elon Musk, jednoduché a výrazné krivky v tomto „cyberpunk“ štýle nemusia sadnúť každému. Všetkých však ohromia vlastnosti tohto pick-upu, ktorý vďaka svojej výbave zvládne aj ťažké úlohy.

V prvom rade treba spomenúť vzduchový podvozok, ktorý je nápomocný aj pri nakladaní, kedy sa jeho zadná časť dokáže znížiť a uľahčiť tak naloženie nákladu. Výhody však ponúkne aj v samotnom teréne. Nakladací priestor je krytý a skrýva aj zásuvku pre nabíjanie napríklad takej elektrickej štvorkolky. V jeho podlahe je umiestnená aj nakladacia rampa. Cybertruck však vyniká aj v iných smeroch a okrem vlastností pick-upu nesie v sebe aj športového ducha rýchlych áut.

Dostupný bude v 3 verziách

Tesla bude totiž túto novinku ponúkať pri najvyššej konfigurácii s pohonom všetkých kolies a 3 elektromotormi, ktoré spolu poskytnú dostatočný výkon na to, aby tento pick-up zrýchlil z 0 na 100 km/h už za 2,9 sekundy, utiahol za sebou až 6,3-tonový náklad a poskytol maximálnu rýchlosť 209 km/h. Kapacita batérie potom poskytne dojazd takmer 805 km na jedno nabitie. Takáto verzia bude stáť 69 900 dolárov, teda zhruba 63 000 €, no do výroby má vstúpiť až koncom roka 2022.

Stredný variant s dvomi elektromotormi bude prenášať výkon na všetky 4 kolesá. Z 0 na 100 km/h zrýchli už za 4,5 sekundy, maximálka sa v jeho prípade zastaví na 193 km/h a batéria poskytne energiu na 482 km. Výkon tejto verzie umožní utiahnuť 4,5-tonový náklad. U všetkých verzií však platí, že v úložnom priestore môže byť naložených až 1,5 tony nákladu. Takýto Cybertruck bude stáť 49 900 dolárov, čo je po prepočte približne 45 000 €.

Už v základnej verzii však nájdeme aj spomínaný vzduchový podvozok a elektromotor, ktorý bude poháňať zadnú nápravu. Svojim výkonom umožní akcelerovať z 0 na 100 km/h za 6,5 sekundy, poskytne maximálnu rýchlosť 177 km/h a dojazd zhruba 400 km. Za sebou bude môcť ťahať maximálne 3,4 ton ťažký náklad. Cena je v tomto prípade výrazne nižšia a je stanovená na 39 900 dolárov, teda necelých 36 000 €.

Tesla už umožňuje zložiť zálohu

Aj samotný interiér sa pritom nesie v „cyberpunk“ štýle a ponúka jednoduchý dizajn, ktorý na palubnej doske dopĺňa veľký stredový dotykový displej so 17″ displejom a vylepšeným používateľským rozhraním. Svojou výbavou je tak Cybertruck pripravený na všetky situácie a na palube dokonca ponúka aj vlastný kompresor.

Odolnosť karosérie bola demonštrovaná aj počas predstavenia, kedy sa do nej búšilo kladivom a sklo v dverách zničila veľká kovová guľa, ktorá neprešla skrz. Počas prvého testu odolnosti sa však sklo nerozbilo. Hoci sa produkcia tohto unikátneho pick-upu začne až o 2 roky, Tesla už teraz ponúka záujemcom možnosť zložiť zálohu, ktorá je vo výške iba 100 dolárov. Vo výbave si zákazník nájde aj funkciu Autopilota, no autonómne riadenie bude za príplatok 7 000 dolárov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú