Najväčší mobilný operátor vo Švajčiarsku, spoločnosť Swisscom, spustila v polovici apríla prvú komerčnú 5G sieť v Európe. Do konca tohto roka plánuje pokrytie pre 90 % obyvateľstva. Okrem toho spoločnosť predstavila aj prvé zariadenia s podporou 5G, ktoré sa dostanú do predaja v priebehu najbližších mesiacov.

Swisscom sa stal prvým mobilným operátorom vo Švajčiarsku, ktorý spustil 5G sieť na 102 miestach v 54 mestách,  vrátane Bazileja, Bernu, Davosu, Lausanne, Ženevy či Zürichu. Swisscom inštaluje potrebnú infraštruktúru vo veľkých mestách, turistických oblastiach a na vidieku, aby do konca roka zabezpečil pokrytie 5G sieťou pre 90 % Švajčiarska, informovala spoločnosť vo svojom vyhlásení.

Zavedením prvej štandardizovanej komerčnej 5G siete vo Švajčiarsku v spojení s technologickým partnerom Ericssonom, Swisscom opäť dokazuje svoju pozíciu technologického lídra.

Podľa portálu Venturebeat.com má spoločnosť smelé plány s 5G zariadeniami. Všetko to začne májovým predstavením Oppo Reno 5G za približne 1000 dolárov, pričom nasledovať ho bude LG V50 ThinQ 5G za 1100 dolárov. V júli bude dostupný Samsung Galaxy S10 5G za 1280 dolárov a v treťom štvrťroku 2019 Huawei Mate X za približne 2500 dolárov.

Zákazníci, ktorí budú mať záujem o 5G paušál s neobmedzenými volaniami, SMS a dátami, zaplatia u operátora okolo 70 €. Rýchlosť internetu je v tomto prípade obmedzená na 100 Mbit/s. Za príplatok 8,79 € je možné surfovať s rýchlosťou do 1 Gbit/s. Spustenie 5G na Slovensku závisí od viacerých faktorov, no určite to bude ešte nejaký ten rok trvať a budeme si musieť teda počkať, ktorý z operátorov obsadí v tejto kategórii prvenstvo.

Ako sme ťa informovali v našom článku, spoločnosť Orange plánuje spustiť 5G sieť do konca roka 2020, pričom pomôcť chce aj štát s vytvorením dobrých podmienok. Zároveň je potrebné si uvedomiť, že najskôr bude potrebné vysúťažiť vhodné frekvenčné pásma a nevyhnutnosťou budú aj obrovské investície. Očakáva sa, že na budovanie 5G siete budú potrebné stovky miliónov eur, pričom náklady si budú vyžadovať aj zavedenie optiky či výstavbu vysielačov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom