Včerajšia konferencia WWDC 2019 priniesla množstvo noviniek z dielne Apple, ktorý okrem iného poriadne zapracoval aj na svojom počítači Mac Pro. Ten dostal nielen nový dizajn, ale aj vylepšenia, ktoré rozhodne splnia nároky aj tých najnáročnejších používateľov. Základná cenovka 5 999 dolárov za nový Mac Pro je len zlomkom toho, čo zákazník zaplatí, pokiaľ si chce dopriať ten najvýkonnejší hardvér.

Počítače od Apple sa vždy vyznačovali nadštandardnou výbavou, ktorá ich predurčuje k využitiu napríklad vo filmovom či hudobnom priemysle. Spoločnosť sa však včera prekonala a ukázala Mac Pro, ktorý ponúka skutočne ohromnú výbavu, informoval The Verge. Tú si môže záujemca prispôsobiť podľa svojich požiadaviek, no v prípade, ak by bol „nenásytný“ a túžil po tom najvyššom možnom výkone počítača, bude potrebovať poriadny balík peňazí.

Skombinovať ten najvýkonnejší hardvér pre Mac Pro rozhodne nie je lacný špás. Raz darmo, špičkový hardvér niečo stojí a pokiaľ zákazník využije skutočný potenciál počítača, výsledná cena môže vyskočiť aj nad 50 000 dolárov, no takú „skromnejšiu“ zostavu si dokáže kúpiť s rozpočtom 35 000 dolárov. Poďme sa pozrieť na to, čo všetko treba pridať do nákupného košíka, aby sa cena dostala tak vysoko.

Mac Pro: 5 999 dolárov

Základom je pravdaže samotný počítač, ktorý bude Apple predávať od 5 999 dolárov a rovnaký ekvivalent v eurách môžeme čakať aj u nás na Slovensku. Niekto však môže považovať základné špecifikácie iba za „social“ výbavu, ktorú je nutne treba vylepšiť o ten najlepší možný hardvér. Tak nech sa páči, možností je naozaj neúrekom.

12 x 128GB DDR4 ECC RAM: takmer 18 000 dolárov

Nenechaj si ujsť
Toto je nový MacOS Catalina: Noviniek má neúrekom

Nový Mac Pro ponúka používateľovi 12 DIMM slotov pre DDR4 ECC operačnú pamäť, pričom najvyššia možná kapacita môže dosahovať celkom slušných 1,5 TB. Nie, nejde o preklep. Pri kombinácii dvanástich 128 GB RAM moduloch dostaneme kapacitu, pri ktorej by už mohol zrejme bez problémov fungovať aj taký Google Chrome a ešte by sa aj niečo zvýšilo pre iné operácie. Každý kus tejto pamäte však stojí úctyhodných 1 389 dolárov.

2x 2 TB SSD: 2 400 dolárov

256 GB SSD úložisko v základe naozaj zrejme nevydrží nadlho, a tak nie je na škodu pri novom Mac Pro investovať aj do tejto pamäte. Veď keď už raz niekto minie takmer 6 000 dolárov na počítač, prečo by si nedoprial aj dostatok úložiska?! Apple si však účtuje za vylepšenie na 4 TB SSD disk poriadnu pálku.

28-jadrový procesor Intel Xeon W: cca 7 453 dolárov

Poriadny počítač sa nezaobíde bez výkonného procesora a budúci majiteľ tejto novinky tak môže siahnuť po poriadnej výpočtovej sile ukrytej v čipe, ktorý ponúka pracovnú frekvenciu 2,5 GHz s pretaktovaním na maximálne 4,4 GHz, 66,5 MB cache pamäte a podporu pre 2 TB 2933 MHz RAM. Apple zatiaľ nešpecifikoval, aký konkrétny Intel Xeon poskytne pre Mac Pro, no podľa portálu The Verge je mu špecifikáciami najbližší model Intel Xeon W-3275M, ktorého cenovka sa šplhá na takmer 7 500 dolárov.

2 x AMD Radreon Pro Vega II: odhadovaná cena 12 000 dolárov

AMD predstavilo svoje nové grafické procesory Radeon Pro Vega II v čase premiéry tohto počítača, a tak nie je zatiaľ jasné, koľko budú stáť a či ich bude môcť vôbec používateľ vymeniť. Apple však zákazníkovi predá celkovo 4 grafické procesory. Mac Pro totiž pojme 2 grafické karty Vega, pričom každá môže mať 2 GPU a tie budú prepojené s Infinity Fabric Link cez dva Apple moduly MDX.

Nenechaj si ujsť
iOS 13 je oficiálne tu: Konečne podporuje vlastnosť, na ktorú ľudia čakali roky

Konfigurácia však nebude lacná. AMD môže nasadiť podobné ceny ako Nvidia pri Quadro RTX 6000 a teda sa môžeme dostať na úroveň približne 6 000 dolárov za jednu kartu. Ak však chceme pre Mac Pro dvojicu týchto grafík, výsledný účet stúpne na odhadovaných 12 000 dolárov.

Grafický akcelerátor Afterburn: neznáma cena

Mac Pro bude dostupný aj s touto voliteľnou výbavou za zatiaľ neznámu cenu. Zákazníka však môže osloviť potenciál karty, ktorá využíva technológiu FPGA a spracuje až 6 miliárd pixelov za sekundu.

Monitor Apple Pro Display XDR 6K: 4 999 dolárov

Včerajšie predstavenie nového počítača Mac Pro sa nezaobišlo ani bez premiéry nového 6K monitora od Apple, ktorý je priam stavaný na to, aby si ho používateľ dokúpil do svojej zostavy. Oh, nesmieme však zabudnúť, že balenie neobsahuje podstavec. Podľa technickej dokumentácie na stránke Apple je tak jasné, že zákazník nedostane úplne za tú cenu všetko, čo by požadoval.

Podstavec: 1 000 dolárov

Tento komponent pre nový 6K monitor je aktuálne zrejme najdrahším doplnkom, aký Apple ponúka. Aj túto súčiastku však ponúka samostatne a zákazník by si ju s veľkou pravdepodobnosťou mal radšej kúpiť, ak si chce svoj 6K monitor postaviť na stôl vedľa Macu Pro. Cena tohto doplnku, ktorý býva v normálnych prípadoch súčasťou balenia monitora, ale môže nejednému záujemcovi spôsobiť slabú srdcovú príhodu.

Magic Keyboard a Magic Mouse: 228 dolárov

Tieto zariadenia nesmú chýbať nikomu, kto si práve doma rozbalil svoj Mac Pro s výbavou za desiatky tisíc dolárov. Minúť približne 230 dolárov na klávesnicu a myš od Apple tak nebude zrejme stáť ani za povšimnutie.

Výsledok: 51 949 dolárov

Po spočítaní cien všetkých vyššie spomenutých komponentov a doplnkov vyjde nový Mac Pro bez akýchkoľvek problémov rovnako draho ako luxusnejšie auto. A teraz vážne. Je viac než jasné, že takéto zariadenie si bežný smrteľník len tak nekúpi a cieľovou skupinou sú v prípade počítača Mac Pro v tej najvyššej výbave profesionálne štúdiá, ktoré potrebujú pri svojej tvorbe poriadny príliv výkonu a spoľahlivú techniku, za ktorú sú ochotné zaplatiť aj takto vysokú sumu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom