Najväčšie lietadlo sveta Stratolaunch, určené na vynášanie rakiet do vyšších nadmorských výšok, má za sebou prvý testovací let. Ten prebehol presne podľa očakávaní a po približne 150 minútach vo vzduchu sa toto majestátne lietadlo vrátilo naspäť na zem.

Obor medzi obrami, aj tak by sme mohli nazvať lietadlo Stratolaunch. Približne 226 ton vážiace monštrum s rozpätím krídel takmer 120 metrov sa po prvý raz odlepilo od zeme. Lietadlo štartovalo z letiska Mojave v Kalifornii a testovací let trval približne 150 minút.

Počas tejto doby sa Stratolaunchu podarilo dosiahnuť výšku 4 500 metrov pri rýchlosti 280 kilometrov za hodinu. Následne sa lietadlo vrátilo na základňu a úspešne pristálo. Celý test tak prebehol presne podľa očakávaní, píše portál The Verge.

Stratolaunch bol vyvinutý na to, aby vynášal rakety do vyšších nadmorských výšok, odkiaľ by mali následne štartovať. Tým sa má ušetriť palivo a celkové náklady potrebné na štart rakety zo zeme. Stratolaunch by mal v plnej prevádzke dosahovať nadmorskú výšku až 10,5 kilometra.

Na tlačovej konferencii, ktorá sa konala po úspešnom pristátí lietadla, vedenie spoločnosti neskrývalo nadšenie. Ako informuje portál CNBc, na konferencii padali aj slová o zosnulom Paulovi Allenovi, spoluzakladateľovi spoločnosti, ktorý zomrel v októbri minulého roka. Predseda spoločnosti Jody Allen povedal, že Paul by bol isto hrdý na to, akú veľkú vec sa im podarilo dosiahnuť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom