Čas do predstavenia tohtoročných iPhonov síce ešte stále počítame v mesiacoch, no počas uplynulého obdobia sme boli svedkami rôznych dizajnových či hardvérových konceptov o tom, ako by nové vlajkové lode od Apple mohli vyzerať a čo budú obsahovať. Prinášame ti preto súhrn všetkého, čo o modeloch iPhone 12 vieme.

Najväčšie zmeny od iPhonu X a oneskorený príchod na trh

Apple sa minulý rok vrhol do rozdeľovania svojich noviniek na klasickú a „Pro“ verziu, ktorá v prípade série iPhone 11 priniesla najmä lepší displej či fotoaparát. V roku 2020 preto očakávame modely iPhone 12 a iPhone 12 Pro, ktoré prinesú významné zmeny dizajnu prevyšujúce všetko, čo Apple doposiaľ od vydania iPhone X v roku 2017 urobil, informuje MacRumors.

Podľa aktuálnych špekulácií má Apple tento rok priniesť až 4 nové smartfóny v troch rôznych veľkostiach, ktoré majú byť s uhlopriečkou 5,4 palcov, 6,1 palcov a obrovských 6,7 palcov. Prvý spomenutý je menší ako súčasný iPhone 11 Pro, ktorý dosahuje 5,8 palcov, zatiaľ čo posledný je väčší ako iPhone 11 Pro Max so 6,5-palcovým displejom. Najmenšie 5,4-palcové zariadenie by malo mať dokonca takmer rovnakú veľkosť ako nový iPhone SE 2020, alebo iPhone 8.

Čo sa kategorizovania smartfónov týka, jeden 6,1-palcový a 6,7-palcový model budú vyššej, čiže „Pro“, kategórie, zatiaľ čo druhý 6,1-palcový a menší 5,4-palcový smartfón budú nižšej kategórie, čiže predstavujú nástupcov súčasného iPhonu 11.

Aktualizácia 7.7.2020

Hoci je predstavenie nových iPhonov 12 a 12 Pro ešte niekoľko mesiacov vzdialené, na internete sa už objavili ich makety založené na doterajších informáciách o dizajne a rozmeroch. Takto vyrobené modely sa objavili na viacerých stránkach a videách. Podobné vzorové modely sú pritom využívané aj výrobcami ochranných krytov, ktorí podľa nich dokážu navrhnúť a vopred vyrobiť nové obaly pre budúce smartfóny.

Makety iPhonu 12 a 12 Pro vo všetkých veľkostných verziách teda obsahujú prvky, ktoré sa objavili aj v doterajších únikoch informácií. Narozdiel od nich sa však veľkosť výrezu pre Face ID a selfie fotoaparát výrazne nezmenila. V tomto smere je totiž možné, že Apple ponechá aj pri tohtoročných iPhonoch rovnako veľký „notch“. Všetko sa však môže ešte samozrejme zmeniť.

Zadnú stenu potom obýva trojica objektívov, no nenachádzame tu ohlasovaný LIDAR senzor ako z nového iPadu Pro. O ňom sa taktiež vedú dlhé debaty, no vo finálnej konfigurácii iPhonu 12 Pro sa môže nakoniec objaviť, informuje MacRumors. Lacnejší iPhone 12 by ho ale obsahovať nemal.

Zaujímavosťou budú bočné strany nových iPhonov, ktoré budú tento rok bez zaoblenia a dizajnovo sa bude celá konštrukcia ponášať na iPhone 4 a iPad Pro. Veď presvedč sa sám na priložených videách. Navyše, všetky nové modely majú podporovať 5G siete.

V tomto smere malo dôjsť k výraznému omeškaniu vo výrobe, ktorá údajne zaostáva za pôvodným plánom až 2 mesiace, informuje Nikkei Asian Review. Tento rok tak môže Apple predstaviť novú štvoricu iPhonov na čas, no na pulty predajní zrejme prídu oveľa neskôr ako sa predpokladalo.

Aktualizácia 29.6.2020

Najnovšie odhalenia známeho YouTubera z kanálu EverythingApplePro hovoria o skutočne výrazných zmenách, ktoré má nová generácia iPhonov priniesť. Potvrdzujú sa informácie o novom ProMotion displeji s obnovovacou frekvenciou 120 Hz, ktorý majú dostať tohtoročné „Pro“ modely. Avšak, väčší iPhone 12 Pro Max už mal absolvovať všetkých 5 hardvérových testov, zatiaľ čo jeho menší súrodenec, iPhone 12 Pro, prešiel len 4 z 5 testov.

Podľa známeho leakstera, Maxa Weinbacha, má Apple zásadne vylepšiť aj nahrávanie videí v nových iPhonoch. V kóde systému iOS 14 totiž našiel odkaz na funkciu, ktorá by novým modelom umožnila nahrávať 4K videá pri 120 fps alebo až 240 snímkach za sekundu. Takúto možnosť by potom mali dostať prémiové iPhony 12 Pro.

Navyše, podľa nových správ sa má predstavenie novej generácie opäť posunúť, no tentokrát späť na september. Predošlé informácie hovorili o odložení predstavenia na október/november. Situácia sa však mala zlepšiť a nové iPhony 12 tak zrejme uvidíme v štandardnom termíne. Okrem nových modelov podporujúcich aj 5G pripojenie sa máme dočkať aj klasických 4G verzií, ktoré by mali cenovo dostupnejšie.

Najmenší iPhone 12 v 4G verzii by sa tak mal predáva miesto 649 dolárov ako pri 5G variante o 100 dolárov lacnejšie, teda za 549 dolárov. Rovnaký cenový rozdiel by mal byť aj pri iPhone 12 Max, ktorý by v klasickej 4G verzii mal stáť 649 dolárov. Verzia s 5G má byť potom o 100 dolárov drahšia.

Aktualizácia 27.6.2020

Objavili sa ďalšie nové správy, ktoré tentokrát odhaľujú detaily o samotných obrazovkách novej línie iPhonov. Veľkosť uhlopriečok jednotlivých modelov sa ani v správe od analytika Rossa Younga nelíšiNovinky sa však týkajú rozlíšenia obrazoviek.

Apple má upraviť rozlíšenie displeja v prémiovom iPhone 12 Pro na 2532 × 1170 pixelov s hustotou 460 ppi a v iPhone 12 Pro Max na 2778 × 1284 pixelov, pričom ich hustota má dosahovať 458 ppi, informuje ITHome. Aktuálna generácia iPhonu 11 Pro ponúka v menšom modeli rozlíšenie 2436 x 1125 pixelov a väčší model s prívlastkom „Max“ má 2688 x 1242 pixelov.

Rozlíšenie obrazoviek sa teda v prípade drahších iPhonov zmení len minimálne, no hlavným lákadlom má byť tento rok dostupnejší rad iPhonu 12. Ten má vlastnosťami displeja ďaleko predčiť minuloročný iPhone 11.

Podľa nových informácií totiž obe verzie iPhonu 12 dostanú OLED panel, pričom rozlíšenie u menšieho z nich dosiahne 2340 x 1080 pixelov s hustotou až 475 ppi a väčší model ponúkne rozlíšenie 2532 x 1170 s hustotou pixelov 460 ppi, teda rovnako ako v prípade prémiového iPhonu 12 Pro.

Zobraziť celú galériu (7)
EverythingApplePro/YouTube

Pokiaľ by boli tieto informácie pravdivé, iPhone 12 by mohol dokonca ohroziť predaje drahších modelov, ak poskytne dostatočne lákavú výbavu za prijateľnú cenu a s tak kvalitnou obrazovkou. Avšak, „Pro“ verzie sa majú líšiť vyššou obnovovacou frekvenciou obrazoviek, ktorá má dosahovať až 120 Hz, informuje Forbes.

Takýto nový „ProMotion“ displej, ako to má Apple nazývať, by tak predsa len odlišoval displeje tohtoročných iPhonov a mohol prilákať náročnejších zákazníkov.

Aktualizácia 25.6.2020

Apple zmenil obsah balení nových iPhonov už v minulom roku, kedy priniesol do „Pro“ modelov aj rýchly nabíjací adaptér s výkonom 18 W a USB-C portom. Lacnejšiemu iPhonu 11 však ponechal pomalú nabíjačku s výkonom 5 W, aký mal adaptér pre prvý iPhone ešte v roku 2007.

Tento rok to však môže byť aj dostupnejší iPhone 12, ktorý dostane rýchle nabíjanie už v balení, informuje portál MacRumors. Údajný adaptér pre iPhone 12 s výkonom 20 W zverejnil na Twitteri používateľ Mr. White, no stále nie je zaručené, že sa Apple skutočne rozhodne túto nabíjačku k lacnejšiemu modelu pribaliť.

Aktualizácia 19.6.2020

Ako upozornil portál Wccftech, známy leaker a tvorca YouTube kanálu EverythingApplePro najnovšie zdieľal údajný 3D model pripravovaného 5,4-palcového iPhone 12, ktorý priamo porovnal s aktuálnym 4,7-palcovým iPhone SE 2020.

Na porovnaní si ihneď všimneš, že pripravovaná lacnejšia varianta novej série iPhone 12 je napriek podstatne väčšiemu displeju dokonca rozmerovo menšia než tohtoročný iPhone SE, čo určite ocenia fanúšikovia kompaktnejších smartfónov.

Jednou z vecí, kde však Apple bude musieť v tomto prípade robiť kompromisy je kapacita batérie. Azda najväčšou výhodou veľkých iPhonov je práve veľkosť batérie, ktorá v spojení so špičkovou optimalizáciou iOSu dokáže z väčších batérií vytiahnuť skvelú výdrž.

U iPhonov s menšou kapacitou batérie, ako je napríklad práve nový iPhone SE 2020, ktorý disponuje iba 1821 mAh akumulátorom, sa však potvrdzuje, že ani vyladený systém nedokáže z tak malej batérie vytiahnuť dostatočnú výdrž, čo sme na vlastnej koži zistili aj pri našej nedávnej recenzii tohto smartfónu.

Pokiaľ tak iPhone 12 príde s konštrukciou menšou než nový iPhone SE, odrazí sa to pravdepodobne na kapacite batérie a tým pádom aj na celkovej výdrži smartfónu.

Aktualizácia 15.6.2020

Na internet sa dostali fotografie vytvorených CAD modelov iPhonu 12 a jeho Pro verzií. Podľa reálnych záberov ide o modely, ktoré sú určené ako formy pre výrobcov ochranných obalov, informuje MacRumors.

V tomto prípade fotografie zachytávajú všetky 4 veľkosti pripravovanej generácie tohtoročných iPhonov a potvrdzujú doterajšie špekulácie. Podľa zachytených modelov sa tak máme skutočne dočkať menšieho 5,4″ iPhonu 12, jeho väčšieho súrodenca s uhloprieškou 6,1″.

V prípade Pro modelov bude k dispozícii podľa modelov iPhone 12 Pro a 12 Pro Max so 6,1″ a 6,7″ obrazovkou. Po dizajnovej stránke sa síce dočkáme zmeneného dizajnu konštrukcie, ktorá sa inšpiruje iPadom Pro, no napriek doterajším únikom informácií sa výrez displeja podľa priložených fotografií nezmení a naďalej zrejme bude ukrajovať veľkú časť obrazovky.

Na Twitteri sa pritom ocitli aj fotografie CAD modelu, ktorý opäť vyzerá ako na renderoch. Miesto štvorice fotoaparátov sa dočkáme troch objektívov v rovnakom rozložení ako v prípade aktuálnej generácie iPhonu 11 Pro. Miesto pre LIDAR teda zrejme neostane.

Aktualizácia 2.6.2020

Podľa včerajšej správy od portálu DigiTimes čelí Apple vážnym problémom s výrobou tohtoročných noviniek, ktoré so sebou priniesla globálna pandémia koronavírusu. Nové informácie naznačujú, že výroba 6,1-palcových iPhone 12 Max a 12 Pro by mala začať na prelome júla a augusta, čo je približne mesačné oneskorenie oproti pôvodnému plánu Apple.

Nový 5,4-palcový iPhone 12 a 6,7-palcový iPhone 12 Pro Max sa však majú dostanú do produkcie až v termíne august – september. Preto očakávame, že zatiaľ čo iPhone 12 Max a 12 Pro by mali byť k dispozícii v októbri, menší iPhone 12 a väčší iPhone 12 Pro Max môže spoločnosť uviesť na trh až neskôr v novembri, informuje PhoneArena.

Dizajn

Aspoň 2 modely série iPhone 12 by mali podľa dostupných informácií priniesť kompletne nový dizajn, pričom touto dvojicou môže byť práve prémiový iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max. Apple sa má totiž namiesto zakryvených hrán vydať cestou plochých okrajov z nehrdzavejúcej ocele, čo pripomína dizajn nového iPadu Pro.

Zobraziť celú galériu (7)
iPhone 12 Pro. Screenshot/EverythingApplePro/YouTube

Podľa japonského portálu Mac Otakara bude mať 6,7-palcový iPhone hrúbku 7,4 mm, čo je menej než súčasných 8,1 mm na iPhone 11 Pro Max, pričom nový model by mal byť aj o niečo vyšší. Ako sme už spomínali, veľkosť 5,4-palcového modelu bude niekde na úrovni nového iPhone SE 2020.

Čo sa ďalších zmien dizajnu týka, tie by mali zahŕňať mierne väčšie objektívy fotoaparátu priestor na SIM kartu na ľavej strane zariadenia, či nižšie umiestnené tlačidlo vypnutia. Séria iPhone 12 bude bohužiaľ aj naďalej používať konektory Lightning a Apple tak k posunu na USB-C v iPhonoch stále nesmeruje.

Displej

V roku 2020 by mali dostať všetky nové iPhony displeje s technológiou OLED, čo potvrdzujú aj súčasné špekulácie. 5,4-palcový iPhone 12 by mal disponovať displejom od Samsungu s rozlíšením 2340 x 1080, zatiaľ čo 6,1-palcový iPhone 12 Max dostane zobrazovací panel od čínskeho výrobcu BOE alebo LG, pričom rozlíšenie by malo byť 2532 x 1170 pixelov.

Oba vyššie „Pro“ modely budú mať displeje od Samsungu. 6,1-palcový iPhone 12 Pro by mal dostať panel s rovnakým rozlíšením ako jeho lacnejší brat, avšak disponovať má technológiou XDR (Extreme Dynamic Range), zatiať čo 6,7-palcový iPhone 12 Pro Max dostane 2778 x 1284 rozlíšenie taktiež s podporou XDR.

Zobraziť celú galériu (7)
Screenshot / YouTube / EverythingApplePro

Zatiaľ čo displeje 6,1-palcového iPhone 12 Max a iPhone 12 Pro majú byť vybavené samostatnou vrstvou obvodov dotykovej obrazovky, ktorú Apple ľahko zoženie od dodávateľov, niektoré špekulácie naznačujú, že 5,4-palcový iPhone 12 a 6,7-palcový iPhone 12 Pro Max budú používať technológiu Y-OCTA, ktorá eliminuje potrebu tejto vrstvy tým, že umožňuje obvodom dotykovej obrazovky priame navedenie na paneli OLED.

Jej výhodou je najmä tenší panel a nižšie náklady, avšak zdá sa, že aj práve táto zmena mierne spomalila výrobu modelov iPhone 12 a 12 Pro Max.

Podľa niektorých špekulácií by mali „Pro“ modely disponovať aj technológiou ProMotion so 120 Hz obnovovacou frekvenciou, ktorú poznáme z iPadu Pro. Jej úlohou je dynamicky prispôsobovať zobrazenie a meniť obnovovaciu frekvenciu podľa toho, čo práve používateľ robí.

Ak napríklad pozeráš film alebo hráš hru, obnovovacia frekvencia môže byť 120 Hz, ale pri prezeraní webu či fotografií sa automaticky zníži, čo šetrí batériu. Tá by mala byť v nových modeloch o čosi vyššia oproti sérii iPhone 11 a pravdepodobne sa tak dočkáme ďalšieho významného predĺženia výdrže.

Hardvér a 5G

Povestné procesory od Apple sú už dlhé roky strachom pre Androidy a inak tomu nebude ani teraz. Čip Apple A14 by ma údajne prísť s 5 nm technológiou, o ktorú sa postará partnerská spoločnosť TMSC. Čo sa veľkosti pamäte RAM týka, tá by mala podľa aktuálnych informácií predstavovať 6 GB pri modeloch iPhone 12 Pro a Pro Max a 4 GB na iPhone 12 a 12 Max.

Všetky smartfóny série iPhone 12 majú disponovať 5G pripojením, ktoré po ukončení právnej bitky v roku 2019 zabezpečia čipové modemy spoločnosti Qualcomm.

Fotoaparát

Aj v tomto smere sa chystá Apple vydať cestou nového iPadu Pro. Podľa aktuálnych špekulácií majú byť niektoré nové modely, pravdepodobne tie „Pro“, vybavené skenerom LiDAR (Light Detection and Ranging), ktorý meraním určuje, ako dlho trvá, kým sa svetlo vráti od snímaného objektu. LiDAR funguje vnútri aj vonku a v podstate dokáže mapovať okolité prostredie na fotónovej úrovni v priebehu nanosekundy.

Zobraziť celú galériu (7)
LiDAR skener v novom iPade Pro / Zdroj: Apple

V oblasti „klasických“ snímačov by tiež mali prísť zmeny, pričom vyššie verzie budú disponovať troma objektívmi (plus skenerom LiDAR), zatiaľ čo nižšie smartfóny dostanú iba dva. Modely iPhone 12 Pro majú tiež obsahovať vylepšený teleobjektív s 3-násobným optickým zoomom a najvyššia 6,7-palcová verzia získa novú stabilizačnú technológiu, ktorá umožní stabilizovať obraz aj z ultraširokouhlého objektívu.

Cena

Podľa YouTubesa Jona Prossera sa základná kapacita úložného priestoru všetkých nových modelov iPhone 12 dostane na úroveň 128 GB, avšak iné špekulácie naznačujú, že sa tak stane iba pri vyšších „Pro“ verziách, pričom klasický iPhone 12 a 12 Max bude začínať na kapacite 64 GB, čo znie o niečo uveriteľnejšie. Čo je však sklamaním, je fakt, že Apple sa údajne chystá nezahŕňať slúchadlá EarPods v balení, aby tak zvýšil predaje bezdrôtových Bluetooth alternatív AirPods.

Ceny by sa tento rok mali začínať už na úrovni 649 dolárov za najnižší 5,4-palcový model a nemali by presiahnuť 1 099 dolárov za základnú verziu iPhone 12 Pro Max. Apple sa tak chystá spodnou hranicou atakovať aj územie drahších „zabijakov vlajkových lodí“, akým je napríklad OnePlus.

Ceny modelov iPhone 12:
  • 5,4-palcový iPhone 12: 649 dolárov
  • 6,1-palcový iPhone 12 Max: 749 dolárov
  • 6,1-palcový iPhone 12 Pro: 999 dolárov
  • 6,7-palcový iPhone 12 Pro Max: 1 099 dolárov

Apple