Nový iOS 14 je vo svojej oficiálnej verzii dostupný pre používateľov iPhonov už zopár dní. Spolu s ním Apple vydal večer 16. septembra aj aktualizácie pre iPady, Apple Watch a Apple TV. Do vylepšených systémov priniesol celý rad nových funkcií. Niektoré možnosti a zmeny v iOS 14 nie sú viditeľné na prvý pohľad. Prinášame preto niekoľko tipov a trikov, vďaka ktorým detailnejšie spoznáš jeho zákutia.

Veľa vylepšení sa skrýva „pod povrchom“ a nájdeme ich pri detailnejšom skúmaní systému a jeho nastavení. Vďaka všetkým funkciám a novým možnostiam je tak používanie iOS 14 ešte lepšie a jednoduchšie ako pri predošlej verzii systému. Poďme sa teda pozrieť na zaujímavosti, ktoré ti dopomôžu využiť potenciál tohto systému ešte viac.

Vytváranie vlastnej Dynamickej sady

Popri samotných widgetoch môžeme nájsť aj tzv. Dynamickú sadu. Jedná sa v podstate o widget, ktorý obsahuje viacero prednastavených skratiek aplikácií a tie sa v priebehu času postupne na ploche striedajú. Čo však, ak ti prednastavené skratky nevyhovujú? Jednoducho si vytvoríš aj vlastnú Dynamickú sadu.

Stačí vybrať prvý widget a naň postupne ukladať všetky ďalšie, ktoré chceš mať v jednej sade. Týmto spôsobom si môžeš vytvoriť sadu s vlastnými widgetmi v rozmere 2×2 ikony, 2×4 ikony alebo 4×4 ikony. Iné veľkosti widgetov Apple neponúkol.

Nastavenie predvolených aplikácií pre e-maily a internet

Užitočnou novinkou je aj nastavenie predvolených aplikácií pre prijímanie mailov a otváranie internetových odkazov. V tomto smere vývojári ustúpili a poskytli používateľom možnosť nahradiť predvolené Safari a Email od Apple aplikáciami tretích strán. Zmeniť ich môžeme v nastaveniach priamo v aplikácii, ktorú chceme vybrať ako predvolenú.

V prípade napríklad prehliadača Chrome stačí vojsť do nastavení, kde nájdeme záložku „Predvolený prehliadač“. Práve tam je možnosť vymeniť pôvodné Safari za Chrome alebo iný prehliadač tretej strany.

Podobným spôsobom môžeme zvoliť aj aplikáciu pre emaily. Tu sa však objavuje nový bug, ktorý Apple musí opraviť. Pri reštartovaní zariadenia totiž dôjde k obnoveniu nastavení a aplikácie sa vrátia do pôvodného stavu, pričom budú znova ako predvolené tie od Apple.

Skrývanie aplikácií a Knižnica aplikácií

Mnohí používatelia majú desiatky nainštalovaných aplikácií zobrazených neprehľadne na viacerých plochách. Apple prišiel s riešením. Všetky aplikácie umožňuje rozdeliť do predurčených kategórii v Knižnici aplikácii. Vďaka tomu ich nájdeme pekne pohromade podľa toho, na čo sú určené. Okrem iného je možné potiahnutím smerom dole zobraziť vyhľadávanie aplikácií v zozname.

Ďalšou užitočnou novinkou je skrývanie samotných plôch s aplikáciami. Používateľ si tak môže ponechať len svoju domovskú obrazovku s najpoužívanejšími aplikáciami. Pre skrytie plôch je potrebné dlhé podržanie prsta na obrazovke, čím sa vyvolá možnosť úpravy plochy. Následne po ťuknutí na tri bodky nad spodným panelom zobrazíme všetky dostupné plochy. Jednoduchým odškrtnutím potom už len skryjeme tie, ktoré momentálne nie sú potrebné.

Zobrazenie titulkov a reči Siri

Veľkou novinkou v iOS 14 je aj menej rušivá komunikácia s asistentom Siri. Ten sa po privolaní už neobjavuje natívne na celej obrazovke, ale len v jej spodnej časti vo forme animovanej ikony. Podľa prednastavených možností však Siri nezobrazuje titulky a používateľ teda priamo nevidí prepis toho, čo mu tento digitálny asistent odpovedá, ale ani to, čo mu on sám diktuje.

 

Pre zobrazenie titulkov stačí zájsť do nastavení Siri a vyhľadávanie, zvoliť záložku Odpovede Siri a aktivovať možnosti „Vždy zobraziť titulky pre Siri“ a „Vždy zobraziť reč“. Týmto spôsobom tak používateľ uvidí presný text pri rozhovore s asistentom Applu.

Okrem toho je možné skryť pozadie používanej aplikácie po privolaní Siri. Túto možnosť nájdeme v nastaveniach Prístupnosť pri všeobecných nastaveniach Siri, kde je potrebné deaktivovať možnosť „Zobrazovať apky za Siri“. Po vypnutí funkcie sa pozadie za prostredím Siri rozmaže a nebude viditeľné.

Ovládanie poklepaním

Inteligentné skraty Apple vylepšil ovládaním pomocou poklepania po zadnej stene iPhonu. Vďaka tejto možnosti sa dajú nastaviť rôzne akcie, ktoré systém vykoná po dvojitom alebo trojitom poklepaní na zadnú stenu smartfónu.

Navyše, funguje to skvelo aj pri ochrannom kryte. Pre využitie tejto funkcie je potrebné zájsť do nastavení Prístupnosti, vybrať záložku Dotyk a v spodnej časti zapnúť možnosť „Zadné klepnutie“.

Potom už len stačí vybrať predvolené akcie pri jednotlivých druhoch poklepania. Takýmto spôsobom sa dá rýchlo aj bez stláčania tlačidiel vytvoriť napríklad snímka obrazovky alebo je možné spúšťať vlastné skraty.

Rozpoznávanie zvuku

iPhony dokážu s novým iOS 14 rozpoznávať zvuky a upozorniť na nich používateľa. Po zapnutí funkcie Rozpoznávanie zvuku v nastaveniach Prístupnosti bude mikrofón nepretržite zaznamenávať okolité zvuky.

Podľa výberu rozpoznaných zvukov následne zašle notifikáciu o zaznamenanom zvuku. Systém dokáže rozoznať viacero druhov zvukov, vrátane alarmov, zvierat, zvukov v domácnosti či ľudí.

Vyhľadávanie emoji

Nájsť tohto správneho emotikona je teraz s novým vylepšením na klávesnici ešte jednoduchšie. Stačí zvoliť ikonu emoji a pri výbere všetkých dostupných smajlíkov sa zobrazí pole na vyhľadávanie konkrétnych emoji.

Volania na celý displej

Okrem používania asistenta Siri na celý displej je týmto spôsobom možné zobraziť aj prichádzajúce volania pre prípad, že by niekomu nových spôsob oznamovania bannerom prekážal. Zobrazovanie prichádzajúcich volaní na celý displej je možné aktivovať v nastaveniach Telefónu pod záložkou Prichádzajúce hovory.

Rýchly prechod v Nastaveniach

Pri takom detailnom skúmaní systému v Nastaveniach nemusíme už prechádzať gestom stále len o krok späť. iOS 14 totiž umožňuje po dlhom podržaní na šípke v ľavom hornom rohu prejsť priamo do hlavnej ponuky.

Zrkadlenie selfie

Pre milovníkov selfie fotografií prináša iOS 14 aj zrkadlenie z prednej kamery, kedy sa po stlačení spúšte uloží do zariadenia zrkadlovo obrátená snímka. iOS 14 môžu využiť všetci používatelia podporovaných iPhonov. Zoznam nájdeš na tomto odkaze. Detailne sme sa na novinky systému pozreli aj v našej recenzii.  Nový systém pre iPhony sa tak stáva skutočne skvelým a poskytne majiteľom Apple smartfónov viac slobody pri používaní aplikácií a ďalších funkcií.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom