Aj napriek prebiehajúcej pandémii koronavírusu sme sa dočkali každoročnej septembrovej udalosti Apple, kde spoločnosť predstavuje nové produkty. Americký gigant na nej dnes odhalil inteligentné hodinky Apple Watch Series 6 a lacnejšiu alternatívu Apple Watch SE.

Minuloročné Apple Watch Series 5 priniesli oproti predošlej generácii skôr vylepšenia v oblasti funkcií než veľké zmeny dizajnu či výkonu. Šiesta generácia inteligentných hodiniek od Apple sa od piatej taktiež navonok veľmi nelíši, no tento rok si dal americký gigant záležať na nových zdravotných funkciách.

Prvou z nich je monitorovanie hladiny kyslíka v krvi (SpO2) prostredníctvom zelených, červených, infračervených LED diód a 4 fotodiód, ktoré merajú odraz svetla v krvi. Hladinu kyslíka v krvi dokážu nové Series 6 zistiť už za 15 sekúnd, pričom táto funkcia dokáže fungovať aj v pozadí či počas spánku. Ďalej sa dostalo aj na prepracovaný algoritmus v aplikácii Blood Oxygen, ktorý analyzuje dáta a meria hladinu kyslíka v krvi v rozsahu od 70 – 100 %.

Apple spolupracuje aj so zdravotníckymi strediskami a univerzitami, vďaka čomu chce dosiahnuť lepšie analyzovanie a presnejšie merania signálov napríklad pri meraní srdcového tepu alebo hladiny kyslíka, čo vo výsledku pomôže odhaliť aj symptómy koronavírusu.

Apple Watch Series 6 si zachovávajú dizajn svojho predchodcu, no poháňa ich nový procesor S6, ktorý disponuje až o 20 % vyšším výkonom než predošlá generácia, pričom si zachováva 18 hodinovú výdrž. Batéria podporuje tiež rýchle nabíjanie, s ktorým sa doplna nabije za 1,5 hodiny.

Výrobca tu využil aj čip U1, ktorý umožní komunikáciu na krátku vzdialenosť a svoje využitie nájde napríklad pri nových digitálnych kľúčoch pre odomykanie áut. Systémom je nový watchOS 7, ktorý Apple odhalil na udalosti WWDC už v júni. Ten prichádza s významnými zmenami, ktoré ocenia najmä športovci.

Okrem úplne novej aplikácie Fitness, ktorá nahradí klasickú aplikáciu Aktivity, prináša napríklad aj podporu navigácie pre cyklistov. Azda najočakávanejšou funkciou je sledovanie spánku, ktoré na hodinkách Series 6 bude ešte lepšie vďaka špeciálnym senzorom.

Vylepšením prešiel aj Always-On displej, ktorý je teraz 2,5-krát jasnejší ako pri predošlej generácii. S touto funkciou sa podobe spája aj nový Always-On výškomer, ktorý v reálnom čase zobrazuje dáta o dosiahnutom prevýšení či polohe s presnosťou na 30 cm.

Apple Watch Series 6 budú k dispozícii od 18. septembra za štartovaciu cenovku 429 € pri verzii so 40 mm ciferníkom a 459 € pri väčšom 44 mm modeli. Súčasťou balenia už ale nebude napájací adaptér, ale iba nabíjací kábel pre hodinky. Apple však predstavil aj rad nových ciferníkov a náramkov.

Medzi nimi sa nachádza aj úplne nový sťahovací náramok Solo Loop bez zapínania. Používateľ si ho jednoducho nasadí na zápästie a náramok sa prispôsobí, pričom dostupný bude vo viacerých vybraných veľkostiach.

Nový nástupca Series 3

Apple však okrem „vlajkových“ hodiniek Series 6 prináša aj úplne nové Apple Watch SE, ktoré sú nástupcom 3-ročných hodiniek Apple Watch Series 3. Tie sú mimochodom stále v predaji. Nový model si zachováva väčšinu vlastností hodiniek Series 3, no dizajnom sa podobá na Series 4.

Zachovali si taktiež všetky obľúbené funkcie ako monitorovanie okolitého hluku, funkcia vysielačky, detekciu pádu, zdravotné aplikácie či základné senzory, avšak už bez snímačov pre EKG, o ktorom na predstavení v tomto prípade nepadlo ani slovo.

Poháňané sú procesorom Apple S5, ktorý podľa Apple disponuje dvakrát vyšším výkonom, než procesor S3 u hodiniek Series 3. Apple Watch SE nadväzujú na tohtoročný iPhone SE 2020 a majú byť konkurenciou pre lacnejšie modely inteligentných hodiniek na trhu. Ich štartovacia cenovka je na Slovensku 299 € pri 40 mm verzii a 329 € pri 44 mm modeli.

Článok postupne aktualizujeme

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom