Spoločnosť Apple na svojej dnešnej konferencii predstavila okrem Apple Watch Series 6 či nového iPadu Air aj 8. generáciu klasického iPadu, ktorý prichádza s nízkou cenovkou a poriadnym zlepšením výkonu.

Nízka cenovka a výrazné zvýšenie výkonu

Po minuloročnom prechode z 9,7 na 10,2-palcový displej na 7.generácii klasického iPadu sa Apple tento rok rozhodol túto veľkosť ponechať aj na 8. generácii, ktorú dnes na svojej udalosti predstavil.

Nový iPad je navonok na nerozoznanie od predchodcu. Prednú stranu vypĺňa 10,2-palcový Retina displej s rozlíšením 2160×1620 pixelov a hrubými rámčekmi, ktoré vytvárajú dostatok miesta aj už trochu zastarané domovské tlačidlo so snímačom odtlačkov prstov Touch ID. Fotoaparát na zadnej strane má rozlíšenie 8 megapixelov a vpredu sa nachádza známy 1,2-megapixelový snímač.

Akonáhle sa však pozrieme do vnútra, situácia sa mení. 8. generácia iPadu je poháňaná procesorom Apple A12 Bionic, ktorý nájdeme napríklad v minuloročných modeloch iPad Air a iPad Mini, pričom po prvýkrát sa tak do klasického iPadu dostáva aj čip Neural Engine.

Podľa spoločnosti má tak nový iPad až o 40 % vyšší hrubý výkon a dvakrát vyšší grafický výkon než predošlá generácia. iPad 8. generácie je dodávaný so systémom iPadOS 14.

Azda jediným sklamaním je, že narozdiel od nového iPadu Air sa Apple pri lacnejšom modeli nerozhodol prejsť na konektor USB-C a naďalej zostáva pri zastaranom Lightningu. Americký gigant však prekvapil cenou, ktorá štartuje už na úrovni 379 €, pričom nový iPad 8. generácie bude k dispozícii od 18. septembra.

Slovenské ceny pre 10,2″ iPad 8. generácie: 

  • 32 GB Wi-Fi – 379 €
  • 32 GB Wi-Fi + Cellular – 519 €
  • 128 GB Wi-Fi – 479 €
  • 128 GB Wi-Fi + Cellular – 619 €

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP