O tom, čo od tohtoročných vlajkových lodí od amerického giganta očakávať, sa špekuluje už nejaký čas. Čo sa však výkonu týka, okrem 6 GB pamäte RAM čakajú veľké zmeny aj procesor, ktorým bude Apple A14. O téme píše 9to5Mac.

5 nm technológia a rovnaký výkon ako MacBook Pro

Aj keď sú nové iPhony na trhu len pár mesiacov, o tohtoročnom modeli iPhone 12 sa dozvedáme stále viac zaujímavých informácií. Okrem 6 GB pamäte RAM či 5G konektivity prinesie Apple novinky aj v oblasti výkonu, pričom nadchádzajúci procesor A14 má byť prvý model spoločnosti s 5 nm technológiou, informuje MacWorld.

Podľa informácií od výrobného partnera spoločnosti TSMC, sa pri výrobnom procese 5 nm procesorov na plochu 100 milimetrov štvorcových vojde až 15 miliárd tranzistorov, čo je len o niečo menej než majú tie najlepšie procesory používané v špičkových počítačoch. Nebolo by teda prekvapením, keby Apple zmenšil plochu čipu na 85 milimetrov štvorcových, kde by sa zmestilo okolo 12,5 miliárd tranzistorov.

To by čipu Apple A14 umožnilo excelovať najmä pri viacjadrovom výkone, pričom toto skóre v benchmarku Geekbench by mohlo dosiahnuť až 5 000 bodov. Na porovnanie, tie najrýchlejšie Android smartfóny dosahujú v tomto teste okolo 3 000 bodov, a skóre čipu A14 by tak bolo podobné procesorom v notebookoch vyššej triedy, akým je napríklad 15-palcový MacbookPro.

Zobraziť celú galériu (0)
Youtube/DetroitBORG

Väčšie množstvo tranzistorov v grafickom procesore a 6 GB pamäte RAM by malo prispieť aj k zvýšeniu výkonu pri graficky náročných hrách, a to až o 50 %. Očakávajú sa aj vylepšenia čipu Neural Engine, do ktorého by vďaka 5 nm technológii dokázal Apple pridať viacej jadier a jeho rýchlosť by tak mohla byť až dvakráť vyššia ako na procesore A13 Bionic.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom