Plusy

+Kompaktná konštrukcia
+Výkon na úrovni vlajkových lodí
+Nadpriemerný fotoaparát
+Nižšia cena vzhľadom k ponuke Apple

Mínusy

-Slabý displej
-Identický a zastaralý dizajn ako iPhone 8
-Výdrž batérie

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
9.0
7.6
Displej
7.0
6.0
Výkon
10
8.6
Operačný systém
9.0
7.9
Fotoaparát
7.5
7.1
Výdrž batérie
7.0
5.5
Zhodnotenie

iPhone SE 2020 je určený najmä pre ľudí, ktorých netrápi absencia najlepšieho displeja či širokouhlého objektívu, avšak vyhovuje im iOS a chcú výkonný smartfón, za ktorý nebudú musieť vysoliť majland a zároveň nejaký ten čas vydrží. V tejto cenovke totiž momentálne neexistuje zariadenie, ktoré by disponovalo rovnakým výkonom, konštrukciou či podporou ako má nový iPhone SE.

7.9
Hodnotenie redakcie
7.1
Užívateľské hodnotenie
85 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Predstaveniu nástupcu populárneho malého iPhonu predchádzalo množstvo špekulácií o dizajne, názve či funkciách. Spoločnosť však v polovici apríla iPhone SE 2020 konečne odhalila a mieri ním na územie strednej triedy, v ktorom prevládajú Androidy. Napriek vysokým štandardom Apple totiž prichádza s nízkou cenou a výbavou, ktorá prekvapí.

Malý, ľahký, kompaktný

Dôvod, prečo píšem slovo “nový” v úvodzovkách je jasný. iPhone SE 2020 nepatrí takmer v žiadnom aspekte k novým smartfónom ako ich poznáme, čo je zrejmé už pri prvom pohľade, ktoré evokuje viac než 2 roky starý iPhone 8. To však nijak nevyvracia fakt, že malý iPhone patrí z môjho pohľadu medzi tie najkrajšie kompaktné smartfóny, aké kedy uzreli svetlo sveta. Precízne zaoblené rohy hliníkovej konštrukcie dopĺňa nádherné sklenené spracovanie zadnej časti, ktoré už dôverne poznáme.

Zobraziť celú galériu (23)
Dávid Igaz / FonTech

Počas testovania som mal k dispozícii bielu verziu, ktorá je veľmi vydarená, ale osobne by som siahol radšej po čiernej alebo červenej Product(RED) verzii. Keď som však nový iPhone SE prvýkrát chytil do ruky, prvé, čo som si všimol, bola nízka hmotnosť. Pri rozmeroch len 138,4 x 67,3 x 7,3 mm a hmotnosti 148 g tento údiv samozrejme nemusia zažiť majitelia starších zariadení, ale pre mňa ako používateľa veľkého iPhone 11 išlo o veľmi príjemnú zmenu.

Zobraziť celú galériu (23)
Dávid Igaz / FonTech

Smartfónu nechýbajú ani “archaické” prvky, a teda široké rámiky okolo displeja či domovské tlačidlo s Touch ID, ktorého používanie mi prišlo miestami až nostalgické. Rovnako ako jeho “starší kolega” disponuje nový iPhone SE certifikáciou IP67, ktorá zaručuje odolnosť pri ponorení do 1 metra po dobu 30 minút.

Zobraziť celú galériu (23)
Dávid Igaz / FonTech

V dnešnom svete bezrámikových smartfónov, snímačov odtlačkov prstov v displeji a astronomických obnovovacích frekvenciách vyzerá 4,7-palcová IPS obrazovka s rozlíšením 1334 x 750 pixelov a 60 Hz obnovovacou frekvenciou, ktorá mimochodom vypĺňa iba 65,4 % prednej plochy, trochu zastaralo, ale nemôžem povedať, že jej kvalita nie je v tejto cenovke dostačujúca.

Zobraziť celú galériu (23)
Dávid Igaz / FonTech

Displej je tiež jedným z príkladov, že Apple strategicky šetril v oblastiach, ktoré nie sú pre cieľovú skupinu smartfónu až tak dôležité. Jediné, čo by som obrazovke vytkol, je nedostatočný jas, ktorý spôsobuje občasné problémy s viditeľnosťou na priamom slnku.

Z celkového pohľadu je možné dizajnu smartfónu vytknúť absenciu akejkoľvek inovatívnosti, keďže ide o presnú kópiu iPhonu 8, no pre zarytých jabĺčkarov to nemusí byť rozhodujúcim faktorom a práve naopak, starý dizajn ich len motivuje ku kúpe.

O výkon sa báť nemusíš

Presuňme sa ale na oblasť, v ktorej iPhone SE 2020 naopak exceluje a vzhľadom k pomeru ceny a výkonu zahanbí aj tie najpopulárnejšie „lacné“ Androidy. Zariadenie je totiž poháňané procesorom Apple A13 Bionic, ktorému sekunduje tretia generácia Neural Engine a ide tak o rovnaký balíček výkonu, ktorý ponúknu aj najnovšie vlajkové lode série iPhone 11. Smartfón disponuje aj 3 GB pamäte RAM, ktoré sú rovnako vylepšením voči 2 GB v iPhone 8. Ten bol, je a aj dlho bude priamym konkurentom iPhonu SE 2020 v portfóliu kalifornskej značky.

Zobraziť celú galériu (23)
Dávid Igaz / FonTech

iOS do detailov asi predstavovať netreba. Azda najlepším popisom je systém, ktorý ľudia buď milujú, alebo neznášajú. Bez ohľadu na to, aký má kto na iOS a Apple ekosystém názor, nič to nemení na fakte, že v novom iPhone SE beží perfektne a problémy mu nerobí žiadny multitasking, náročné úlohy či hranie najnovších 3D hier. Smartfón je je dodávaný s verziou iOS 13.4 a vďaka čipu A13 Bionic bude dostávať aktualizácie ešte dlhú dobu.

Touch ID je späť

Nový iPhone disponuje aj funkciou Haptic Touch, ktorá funguje rovnako ako na vlajkových modeloch spoločnosti. Dlhším podržaním prsta na displeji tak dokážeš otvoriť rôzne kontextové okná aplikácií či vyvolať rôzne funkcie, čo som síce osobne nikdy príliš nepoužíval, ale pre niektorých používateľov ide o veľmi praktickú vychytávku. Ako jediný z celej rodiny iPhonov s podporou Haptic Touch však nevie nové SE dlhým podržaním otvárať notifikácie, čo je vážne nepochopiteľný krok od Apple

Zobraziť celú galériu (23)
Dávid Igaz / FonTech

Ako som už spomínal, smartfónu nechýba ani staré známe domovské tlačidlo so snímačom odtlačkov prstov Touch ID druhej generácie, aký obsahujú všetky modely od iPhone 6S až po iPhone 8. Jeho používanie mi navodilo príjemný pocit nostalgie a počas aktuálnej doby rúškovej išlo o príjemnú zmenu, keďže Face ID na mojom iPhone 11 ma so zakrytou tvárou nerozpozná.

Napriek tomu však stále ide o ten istý snímač, akým disponovali iPhony staré viac než 2 roky, čo novému smartfónu na inovatívnosti veľa nepridáva. Necháp ma zle, Touch ID si svoju prácu plní zodpovedne, ale táto technológia je v dnešných merítkach predsa len trochu zastaralá.

Zobraziť celú galériu (23)
Dávid Igaz / FonTech

Jediný, ale kvalitný snímač

Vo svete smartfónov, v ktorom sú minimálne dva alebo tri objektívy fotoaparátu štandardom, vyzerá jediný 12 MPx starší objektív s clonou f/1.8 a 5-násobným digitálnym zoomom na zadnej strane zariadenia naozaj slabo, avšak v tomto prípade je opak pravdou.

iPhone SE 2020 totiž dokáže aj s jedným senzorom viesť plnohodnotný súboj aj s aktuálnymi vlajkovými loďami a napriek tomu, že nepatrím medzi používateľov, pre ktorých je špičková kvalita fotiek na prvom mieste pri výbere smartfónu, ma ich kvalita prekvapila.

Zobraziť celú galériu (23)
Oliver Sedláček / Fontech

Okrem optickej stabilizácie mu nechýba ani funkcia SmartHDR či portrétový režim a vďaka výkonnejšiemu hardvéru a lepšiemu softvérovému spracovaniu dokáže totiž nové SE produkovať naozaj pekné snímky, v ktorých je vidno zlepšenie najmä v ostrosti a presnejšej reprodukcii farieb, či už fotíš v jasnejších alebo tmavších podmienkach. Na skvelej úrovni je aj dynamický rozsah, kontrast, absencia šumu a fotky vyzerajú celkovo veľmi prirodzene.

Nedostatky snímača si je možné všimnúť napríklad pri približovaní, kde aj napriek obstojnej práci, ktorú digitálny zoom odvádza, ide kvalita oproti konkurenčným modelom s optickým zoomom logicky výrazne dole.

Až do 4K a 60 fps

Podobne ako na staršom iPhone XR, portrétový režim na novom SE funguje iba na ľudí a objekty s ním teda nezachytíš, čo je vcelku sklamanie, avšak toto obmedzenie sa dá cez špeciálne aplikácie v AppStore obísť. Jeho funkčnosť však môžem pri zohľadnení ceny hodnotiť len pozitívne a nepostrehol som výrazné rozdiely oproti môjmu iPhone 11. Predná 7 MPx kamera z rady nevyniká, ale pre klasické selfie, portréty či natáčanie videí postačí.

Azda najväčším sklamaním pre mňa je absencia nočného režimu, čo automaticky posadilo iPhone SE 2020 na nižšiu koľaj pri nočnom fotení. Prítomná nie je ani funkcia spracovania Deep Fusion, ktorú poznáme z iPhone 11 a 11 Pro, čo je však vzhľadom na cenový rozdiel a hlavne použitý snímač maximálne pochopiteľné.

Všetky fotografie v plnom rozlíšení nájdeš tu

Kde však nové SE oproti konkurenčným modelom naozaj exceluje, je video. Smartfón je schopný natáčať až v 4K pri 60 fps, čo je v tejto cenovke naozaj pôsobivé a skvelú prácu odvádza aj optická stabilizácia obrazu.

Batéria je sklamaním, ale postačí

Prvá generácia iPhone SE patrila vo svojej dobe medzi tie najlepšie modely od Apple, čo sa výdrže batérie týka a dúfal som, že tohtoročná verzia silu predchodcu zdedí. Bohužiaľ ani šetrnosť procesora A13 Bionic či optimalizácia v iOS 13 nedokážu vytiahnuť z maličkej 1821 mAh batérie nadpriemernú výdrž.

Apple uvádza, že batéria vydrží “približbe rovnako dlho ako na iPhone 8”, čo v preklade znamená, že by mal zvládnuť o najviac 4 hodiny menej než iPhone 11. To je podľa mojich dojmov z používania pomerne reálny úsudok.

Zobraziť celú galériu (23)
Dávid Igaz / FonTech

Pozor, výdrž iPhone SE 2020 je bez výhrad pre bežné používanie dostačujúca a ide o plnohodnotný jednodňový smartfón. Pokiaľ som mu však dal zabrať fotením, hraním hier či sledovaním videí, tak mi večer zostávalo približne 30 % kapacity a menej, s ktorými by som sa ledva dostal cez nasledujúce ráno.

Počas dní, keď som SE používal pomenej, sa však ukázala úžasná vlastnosť, ktorú z iPhonov dôverne poznáme, a tou je efektívna výdrž v pohotovostnom režime. V takom prípade ma vo večerných hodinách nový iPhone prekvapil s 50 % zostávajúcej kapacity, avšak obrazovka bola v tomto prípade zapnutá iba približne 3 hodiny.

Nabíjanie je stále achilovou pätou Applu

Kritickou nevýhodou iPhonov oproti Androidom je už dlhšiu dobu nabíjanie. Zatiaľ čo vlajkové modely iPhone 11 Pro a 11 Pro Max sú dodávané s 18W adaptérom, k lacnejšiemu iPhone 11 Apple stále pribaľuje zastaralú 5W nabíjačku, čo je bohužiaľ realita aj pri novom iPhone SE. Spoločnosť síce uvádza možnosť rýchlonabíjania až do 50 % za 30 minút, avšak bez 18W adaptéru mi plné nabitie malého iPhonu trvalo neuveriteľné 2 a pol hodiny.

Zhodnotenie

Trafil s novým iPhone SE 2020 Apple do čierneho? Na Slovensku má smartfón momentálne štartovaciu cenovku 479 € za 64 GB verziu, čím sa plnohodnotne zaraďuje do strednej triedy, čo nie je pre nové iPhony typické.

Zobraziť celú galériu (23)
Dávid Igaz / FonTech

iPhone SE 2020 je určený najmä pre ľudí, ktorých netrápi absencia špičkového displeja či širokouhlého objektívu a vystačia si s jednodňovou výdržou. Vyhovuje im však jednoduchosť iOS a Apple ekosystém a chcú smartfón, za ktorý nebudú musieť vysoliť majland a zároveň im vďaka optimalizácii nejakú dobu vydrží.

Počas testovania som si obľúbil najmä úžasnú rýchlosť a svižnosť systému, ktorú si na novom iPhone napriek slabšiemu zobrazovaciemu panelu plne vychutnáš. Príjemne ma prekvapil aj fotoaparát, ktorý patrí bez výhrad medzi špičku vo svojej kategórii a v neposlednom rade som si užíval ľahkosť a kompaktnosť zariadenia, ktorá však zároveň dodáva smartfónu pocit zastaranosti, pretože je takmer na nerozoznanie s viac než 2 roky starým iPhone 8.

Zobraziť celú galériu (23)
Dávid Igaz / FonTech

Konkurenčne sa nové SE dá momentálne porovnať napríklad s kompaktnými Samsung Galaxy S10e či Pixel 3a, ktoré však novinka výrazne predbieha vo výkone. V konečnom verdikte tak treba vypichnúť, že v tomto prípade je aj slávne spojenie pomeru ceny a výkonu Androidov bez šance. Momentálne totiž v tejto cenovke neexistuje zariadenie, ktoré by disponovalo rovnakým výkonom, konštrukciou či podporou ako má nový iPhone SE.

Za cenu od 479 € ponúkne iPhone SE 2020 špičkový hardvér v spojení s kompaktným telom, nadpriemerným fotoaparátom a integráciou do Apple ekosystému. Pokiaľ chceš iOS a smartfón, ktorý ti vydrží, ide o bezkonkurenčnú kúpu.

Za zapožičanie smarfónu ďakujeme Telekomu 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom