Apple predstavil nový iOS 14 na konferencii WWDC 2020 a neskôr vydal prvotnú verziu pre beta testerov. Uplynuli necelé 3 mesiace a my dnes už máme k dispozícii finálnu stabilnú verziu systému, ktorý bol pre všetkých sprístupnený dnes podvečer. Ak ti náhodou aktualizácia ešte nenabehla, odporúčame zariadenie reštartovať.

Podľa mnohých prišli s novou verziou systému iOS „len“ nové widgety, obraz v obraze, bicyklovanie do Máp, prekladač a zopár ďalších, pre niektorých zrejme nepodstatných zmien. Skutočnosť je však iná.

Mnoho užitočných noviniek nevidno hneď na prvý pohľad, no po ich odhalení bude používanie iPhonu omnoho príjemnejšie. Sú to práve tie detaily, na ktorých si dali inžinieri záležať, čo dotvára celkový obraz o novom iOS 14.

Nenechaj si ujsť
iOS 14 je tu a iPhony dostali revolučné zmeny. V mnohých smeroch dobehnú Android

V prvom rade sú to práve tie viditeľné zmeny, ktoré si všimne po prvom zapnutí iPhonu každý používateľ. Zoznam nových widgetov, knižnica aplikácií App Library a ďalšie podobné novinky sú však len začiatkom. Postupným skúmaním sa odhaľujú ďalšie a ďalšie novinky.

Po predstavení mohli mať mnohí dojem, že Apple viaceré možnosti len skopíroval od Androidu. Treba však zdôrazniť, že kopírovanie nie je ani v segmente smartfónov žiadnou novou stratégiou, robí to jednoducho každý. Či už Apple od Google, alebo opačne. Všetci výrobcovia chcú mať to, čo vidia, že zaberá na zákazníkov konkurencie a Apple nie je výnimka.

To najpodstatnejšie, čo v iOS 14 nájdeme

Ako fungujú nové widgety? 

Spomínané widgety sú veľmi príjemnou zmenou, ktorú uvíta aj bývalý používateľ Androidu, avšak hneď si všimne niekoľko rozdielov. Tým najväčším je absencia možnosti pre zmenu veľkosti a rozloženia widgetu. Apple ich síce umožní využiť, premiestniť a upraviť, no stále aj tu uplatňuje akési „obmedzenia“.

Widgety je možné umiestniť iba na strany obrazovky, nie do stredu. Používateľ sa musí uspokojiť len s prednastavenými veľkosťami widgetov. Dá sa vyberať zväčša z 2 až 3 veľkostí, no nedá sa meniť veľkosť využitého widgetu priamo na obrazovke.

Skvelou novinkou je tzv. „Dynamická sada“, teda viacero widgetov zahrnutých v jedinom widgete, v ktorom medzi nimi môžeme prepínať posúvaním. Aj tu Apple priniesol prednastavené riešenie, ktoré je ale našťastie možné upravovať.

Dlhým podržaním prsta a ťuknutím na možnosť „Upraviť sadu“ si môže používateľ vymazať nepotrebné skratky aplikácií a funkcií (posunutím doľava) alebo premiestniť ich poradie. Pridávanie widgetov do „sady“ ale Apple neukázal. Fungovanie widgetov a novej sady sme si vyskúšali ešte pri beta verzii systému.

Používateľ môže vytvoriť vlastnú sadu dlhým podržaním na widgete, ktorý chce pridať, a jeho následným umiestnením nad už pridaný widget, čím sa tieto widgety spoja a vytvoria nový zoznam (viď priložené video). Stále aktuálnym problémom však je, že pri widgetoch chýba podpora aplikácií tretích strán a momentálne stále nevyužijeme widgety najpopulárnejších aplikácií.

Knižnica aplikácií

Apple priniesol vlastný zoznam aplikácií do Knižnice aplikácií, ktorá zhromažďuje všetky nainštalované aplikácie podľa jednotlivých kategórií. Skvelý spôsob ako „skryť“ nepoužívané aplikácie z dohľadu, no mať ich stále po ruke v prípade potreby. Funkciu nájdeme v novom nastavení Plochy v Nastaveniach iPhonu, kde je taktiež možné nastaviť, kam sa majú pridať nové aplikácie.

Okrem toho sme sa dočkali aj úpravy samotných obrazoviek s aplikáciami. Bežný používateľ má v iPhone minimálne aspoň pár desiatok aplikácií, no nie všetky z nich vždy využíva a môže ich mať umiestnené na samostatnej obrazovke. Teraz je možné tieto obrazovky skryť.

Zmenšená Siri a prichádzajúce hovory

Konečne! Zrejme hovorím za všetkých používateľov iPhonov, ak poviem, že konečne sa Apple odhodlal upraviť spôsob oznamovania prichádzajúcich hovorov a obrazovku asistenta Siri. V iOS 14 sa tak už viac nestretneme s otravným zobrazením volania na celú obrazovku. Notifikácia sa objaví vo vrchnej časti.

Podobným spôsobom bola upravená aj Siri, ktorá po privolaní odhalí v spodnej časti displeja malú pohyblivú ikonu. Problémom však je, že aj keď sa nezobrazuje na celý displej, po jej zobudení nie je možné ovládať iné funkcie. Aspoň ale vidieť, čo je na obrazovke za ňou.

Navyše, teraz už nie sú hlasové príkazy pre Siri zobrazené na obrazovke vo forme textu, takže používateľ presne nevidí, čo asistentovi nadiktoval.

Obraz v obraze

Áno, dámy a páni. Po rokoch sa Apple odhodlal aj k tejto zmene. Obraz v obraze už dôverne poznajú používatelia Androidov a teraz už aj iPhonov. Momentálne však ide o funkciu, ktorá zatiaľ nemá príliš veľké využitie, keďže sa dá aplikovať len pri pozeraní videí na YouTube cez Safari. Podpora aplikácií tretích strán by ale mala postupne pribúdať.

Neskôr, keď sa do toho zapoja vývojári ďalších aplikácií, bude obraz v obraze rozhodne omnoho lepšou možnosťou, ako sledovať video na obrazovke aj počas odpisovania na správy alebo používaní iných aplikácií.

Samotné video sa dá aj schovať na stranu, no zvuk je stále prehrávaný. V tomto smere Apple poskytol používateľovi viac voľnosti a veľkosť obrazu v obraze je možné upravovať ľubovoľne.

Dôležité detaily, ktoré dotvárajú skvelý celok

To boli zrejme tie najviditeľnejšie zmeny, ktoré Apple do iOS 14 zahrnul. Aplikácii Preložiť, funkcii App Clip, či bicyklovaniu v Mapách sa v tomto prehľade venovať nebudem, nakoľko ich využitie je aktuálne značne obmedzené. Miesto toho sa pozriem na ďalšie novinky, ktoré do systému pribudli, no „nebijú“ tak do očí, ako vyššie spomínané vylepšenia.

Nové prostredie fotoaparátu v starších iPhonoch

Tu Apple potešil aj majiteľov starších iPhonov spred pár rokov, ktoré dostali v aplikácii fotoaparátu nové používateľské prostredie ako u iPhonu 11. Konečne tak môžu využiť aj fotografovanie v pomere strán 16:9 a nielen 4:3.

Funkciu sme spozorovali v iPhone XS Max, no pre starší iPhone X dostupná nebola. Ovládanie prostredia je intuitívne a hoci sa môže zdať, že nejde o veľké vylepšenie, je to dôkaz, že Apple stále aj týmto spôsobom myslel na používateľov starých modelov. Spozoroval si túto zmenu aj na svojom iPhone?

Poklepanie a rozpoznávanie zvukov

Ovládanie iPhonu vylepšuje aj nová funkcia „Zadné klepnutie“, ktorá umožňuje nastaviť akcie po dvojitom a trojitom poklepaní prstom na zadnú časť smartfónu. Navyše to funguje aj pri ochrannom kryte.

Okrem prednastavených funkcií je možné poklepaním spúšťať aj Skratky, ktoré toho dokážu ešte omnoho viac. Používateľ sa tak nemusí obmedzovať len na výber, ktorý mu ponúka systém, a môže si vytvoriť vlastnú skratku, ktorá po poklepaní spustí vybrané úlohy alebo aplikácie.

Pri prechode medzi jednotlivými nastaveniami a možnosťami sa už používateľ nemusí presúvať neustále o krok späť. Dlhým podržaním prsta na šípke späť sa totiž zobrazia predošlé záložky a jedným ťuknutím je tak možné vrátiť sa späť do hlavnej ponuky nastavení.

iPhone však po novom dokáže nepretržite počúvať okolie a upozorniť používateľa na konkrétne zvuky. Apple totiž pridal aj funkciu Rozpoznávanie zvuku, ktorá zaznamenáva zvuky v okolí. Keď dôjde k rozpoznaniu niektorého z vybraných zvukov, používateľ dostane notifikáciu. Rozpoznávanie „kriku“ sa však do oficiálnej verzie nakoniec nedostalo.

Nenechaj si ujsť
Tieto iPhony dostanú iOS 14. Bude medzi nimi aj model spred 5 rokov

Upozornenie vo forme malej farebnej bodky sa zobrazí v prípade, ak spustená aplikácia alebo funkcia, ktorá má prístup k mikrofónu a fotoaparátu iPhonu. V takom momente sa na vrchu displeja objaví malá zelená bodka, ktorá indikuje, že je práve používaný fotoaparát. Oranžová bodka potom informuje o používaní mikrofónu smartfónu.

Zhodnotenie

Apple spravil s iOS 14 krok v pred. Krok, ktorý môže prilákať ešte viac používateľov Androidov ako doteraz. iOS sa totiž nikdy predtým nepodobal Androidu viac ako teraz, no stále si spoločnosť neodpustí tú svoju politiku, pri ktorej obmedzuje prispôsobenie jednotlivých prvkov systému. Dovolím si tvrdiť, že iOS 14 je najvýznamnejšou zmenou za posledné roky. Možno nie pre všetkých používateľov, no pre Apple ako taký rozhodne.

Všetkým totiž ukázal, že „opisovať“ vie v celku dobre a že chce priniesť aj do svojho systému pre iPhony to, čo si obľúbili používatelia Android smartfónov. Nový iOS 14 sa tak stáva skutočne skvelým systémom, ktorý poskytne majiteľom Apple smartfónov viac slobody pri používaní aplikácií a ďalších funkcií.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom