Včerajšie predstavenie nových Apple produktov bolo po 8 rokoch prvé, ktoré sa muselo zaobísť bez novej generácie iPhonov. Napriek tomu sme videli aspoň zbrusu nový čip, ktorý si svoj domov nájde aj v iPhone 12. Nový procesor A14 Bionic ponúkne ohromný výkon, ktorý je výrazne vyšší ako pri predošlom modeli spoločnosti.

Odhalenie nového procesora Apple sprostredkoval skrz nový iPad Air, ktorý sa ako prvé zariadenie spoločnosti bude môcť pýšiť práve týmto výkonným čipom. Okrem neho ho však môžeme očakávať aj v nadchádzajúcom iPhone 12 a iPhone 12 Pro, ktorých debut by sa mal uskutočniť v októbri.

Prvý 5 nm procesor na svete

Apple s jeho vývojom opäť pokročil a miesto 7 nm výrobného procesu ako pri A13 Bionic už využil 5 nm proces, vďaka ktorému obsiahne procesor ešte viac tranzistorov, pričom bude energeticky efektívnejší. Nejde teda o žiadne malé vylepšenia. V skutočnosti je A14 Bionic prvým 5 nm mobilným procesorom na svete. Spoločnosť avizovala nárast výkonu nového čipu až o 40 % v porovnaní s čipom A12 Bionic.

Pri porovnaní s A13 Bionic by mal byť nárast výkonu okolo 16 %, informuje AnandTech. A14-ka si však polepšila aj v oblasti grafického výkonu, kde poskytne so 4 jadrami o 30 % lepší grafický výkon. Celý tento kus kremíka sa pritom skladá zo 6 jadier rozdelených na 2 vysokovýkonné a 4 efektívnejšie jadrá, pričom obsahuje až 11,8 miliárd tranzistorov.

Pre porovnanie, predošlý A13 Bionic mal o 3,3 miliardy tranzistorov menej a v novom modeli ide takmer o 40 % nárast. Popritom Apple v A14 Bionic integroval aj 16-jadrový Neural Engine, ktorý umožňuje využitie umelej inteligencie a strojového učenia. Táto technológia je tento rok až 2-násobne výkonnejšia a zvládne podľa tvrdení firmy 11 triliónov operácií za sekundu.

Zobraziť celú galériu (6)
Screenshot/Apple/YouTube

S týmito vylepšeniami tak poskytne nový procesor omnoho lepšie možnosti pri práci s grafikou, pri rozpoznávaní obrazu, pohybov a umožní aj prirodzené učenie jazyka či mnoho ďalších inovatívnych funkcií. Apple si však pracovné frekvencie procesora nechal pre seba, a tak zatiaľ nie je jasné, s akými frekvenciami budeme mať pri používaní nového iPadu Air a iPhonu 12/ 12 Pro dočinenia.

Spoločnosť počas včerajšieho predstavenia prezradila aj to, že tento procesor poskytne až 2-násobný výkon oproti najpopulárnejším Windows laptopom, 3-násobne viac výkonu ako Android tablety a až 6-krát viac výkonu v porovnaní s Chromebookmi. Konkrétne modely zo spomínaných platforiem ale Apple neuviedol.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom