Tesla sa od svojich začiatkov vo výrobe elektromobilov pýšila ich bezpečnosťou, ktorú už neraz potvrdili aj špeciálne testy. Výsledok 5 hviezdičiek je jednoznačným dôkazom toho, že si výrobca nechal na svojich elektrických kúskoch skutočne záležať. Do rodiny elektrických áut Tesly, ktoré získali plných 5 hviezdičiek v testoch bezpečnosti, sa teraz pridáva aj najnovší Model 3.

Elektromobily Tesly sa vždy pýšili svojimi bezpečnostnými prvkami, ktoré dokážu lepšie ochrániť posádku v aute. Výrobca však na trh uviedol aj svojho autopilota, systém, ktorý sa stará o autonómne riadenie jeho elektrických modelov. Po Tesle Model S a Model X sa teraz dostal na rad aj dostupný Model 3, ktorý bol podrobený bezpečnostným testom Národnej správy bezpečnosti cestnej premávky v USA.

Bezpečnosť nadovšetko

Do testovania bola vybraná verzia Modelu 3 so zadným náhonom, ktorá absolvovala všetky typické bezpečnostné testy a odniesla si z nich plných 5 hviezdičiek. Skúšky pritom zahŕňali bočný a čelný náraz auta ako aj odolnosť pri prevrátení. Všetky tieto situácie totiž môže vodič zažiť pri nehodách v bežnej premávke. Testovanie však neskúšalo schopnosti autopilota, nakoľko americká Národná správa bezpečnosti cestnej premávky (NHTSA) nemá dostatočný hodnotiaci systém, ktorý by túto autonómnu funkciu dôkladne preveril.

Doteraz sme počuli o mnohých a žiaľ aj tragických nehodách, kde bol hlavným účastníkom práve niektorý z elektromobilov Tesly. Mnohí kvôli viacerým prípadom pochybovali o ich bezpečnosti, čo sa však nepáčilo Elonovi Muskovi, podľa ktorého sú tieto autá najbezpečnejšími na svete. V reálnom svete sa ani takéto modely nevyhnú nehodám, ktoré neraz končia smrťou. Elektromobily tejto americkej automobilky ale ukázali svoje prednosti aj pri iných haváriách, kedy zachránili život vodiča, prípadne sa kolízii dokázali úspešne vyhnúť.

Veď koniec koncov, Model S pred pár rokmi v tomto testovaní bezpečnosti získal až 5,4 hviezdičiek z 5 možných. Systém bol však neskôr prepracovaný, aby testované autá nemohli dosiahnuť vyšší počet hviezdičiek než je stanovený limit. Bezpečnostná previerka Modelu 3 tak znova potvrdzuje, že Tesla dokáže skutočne vyrábať jedne z najbezpečnejších automobilov. Spoločnosti sa dokonca podarilo rozbehnúť produkciu tohto kúsku natoľko, že na parkoviskách skladuje tisíce kusov čakajúcich na svojich majiteľov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom