Každá nehoda elektromobilov spôsobuje veľký záujem a vytvára množstvo otázok. Nakoľko ide o relatívne mladú technológiu (v porovnaní s bežnými spaľovacími motormi), každé pochybenie môže viesť k ich obmedzeniu, prípadne až k zákazu.

Jedným z najznámejších výrobcov elektromobilov na trhu je americká Tesla, ktorej autá priniesli novú éru toho, ako také vozidlo môže vyzerať. Okrem vysokého výkonu, krásneho dizajnu či dlhého dojazdu disponuje aj autopilotom, ktorý dnes zvládne väčšinu šoférskych úkonov. V prípade nehody je však autopilot prvou položkou, ktorá sa skúma.

Pred pár dňami sa na Floride stala nehoda, ktorá si vyžiadala dve obete. Tretia osoba vo vozidle bola prevezená so zraneniami do miestnej nemocnice. Podľa vyjadrení automobilky by k nehode nedošlo, ak by účastníci mali zapnutého autopilota.

Stále len študentmi strednej školy

Podľa dostupných informácií mala nehodu zapríčiniť vysoká rýchlosť vozidla, ktoré neskôr narazilo do betónovej zábrany. Pri tomto náraze zomreli dvaja študenti strednej školy vo Fort Lauderdale. Nehoda sa stala v obytnej zóne, kde je maximálna rýchlosť stanovená na 35 mph (cca 56 km/h). K nehode boli povolaní aj štyria vyšetrovatelia z amerického úradu pre bezpečnosť cestnej premávky (NTSB).

Tí sa budú zaujímať predovšetkým o oheň, ktorý vznikol ihneď po náraze vozidla. Sústrediť sa budú hlavne na lítium-iónové batérie, ktoré by mohli byť jedným z jeho zdrojov. Cieľom je zistiť, do akej miery mali batérie vplyv na vznik daného požiaru. Celkovo ide o štvrté vyšetrovanie nehody Tesly. Dve sa týkajú autopilota a dve požiaru batérií.

Pre Teslu to tak práve nie je najlepšie obdobie. Okrem týchto vyšetrovaní musí súperiť ešte s firmou Nikola, ktorá ju zažalovala za ukradnutie dizajnu pri výrobe Tesla Semi. To všetko vrhá zlé svetlo na spoločnosť, no mnohí sa pýtajú, či je to oprávnené. Denne sa na cestách stanú stovky nehôd, pri ktorých zomierajú desiatky ľudí. Tie udalosti sa pritom veľmi neriešia, no akonáhle dôjde k nehode Tesly, hneď je to v národných správach.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom