V médiách sú často publikované informácie o nehodách elektromobilov Tesly, ktoré disponujú technológiou autopilota. Ani tento spôsob autonómneho riadenia nie je dokonalý, a tak nedokáže vždy zabrániť zrážke. Model 3 s aktívnym autopilotom teraz predviedol svoje schopnosti, keď sa počas cesty na diaľnici vyhol takmer istej kolízii s ďalším autom.

Technológia autopilota je obsiahnutá vo viacerých moderných automobiloch, pričom jedna z jeho najlepších verzií sa nachádza v elektromobiloch americkej Tesly. Tá prišla s autonómnym riadením vo svojich modeloch ešte pred pár rokmi, pričom sa postupne toto riadenie vyvíja.

Autonómne riadenie opäť odviedlo dobrý kus práce

Napriek pokročilosti autopilota sa ani ten nedokáže stále vyhnúť nepredvídateľným situáciám, ktoré neraz skončili tragicky. Príkladom je tiež nehoda Modelu X, ktorý po čelnom náraze do betónovej bariéry usmrtil inžiniera Applu. Rovnako sa smrti nevyhol ani Joshua Brown, ktorý sa len pár mesiacov pred tragickou nehodou vyhol nehode s kamiónom. Neskôr ho však už autopilot nezachránil. Táto technológia Tesly je však v mnohých prípadoch nápomocná a dokáže vodiča s posádkou pred haváriou predsa len ochrániť.

Nenechaj si ujsť
Autopilot mal byť pre Teslu tromfom. Teraz sa z neho stáva problém

Dôkazom toho sú teraz nové zábery z kamery v Modeli 3, do ktorého takmer nabúral vodič rodinného auta pri jazde na diaľnici. Ten sa rútil vysokou rýchlosťou, pričom chcel obehnúť pred ním idúce auto, no po pravej strane si nevšimol vodiča v Tesle Model 3. Ten po zvukovom upozornení autopilota prevzal riadenie do vlastných rúk, zatiaľ čo sa elektromobil vyhol takmer istej havárii. Následne sa vrátil späť do svojho jazdného pruhu.

Autopilot tak opäť raz ukázal svoje schopnosti, ktorými zachránil posádku tohto elektromobilu. Aj samotný majiteľ Modelu 3 upozorňoval ostatných vodičov modelov Tesly, že je potrebné byť pri jazde neustále v strehu. Ani plne autonómne riadenie totiž nie je bezchybné, a to aj napriek svojim špičkovým technológiám. Neraz sa totiž môže stať, že senzory autopilota nepostrehnú objekt na ceste, alebo zle vyhodnotia danú situáciu, ktorá nemusí skončiť vždy šťastne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom