Koronavírus bol poprvýkrát identifikovaný v Číne ešte začiatkom decembra minulého roka. Od tej doby sa rozšíril do ďalších desiatok krajín po celom svete a počet nakazených ľudí rapídne stúpal. Momentálne je počet nakazených viac ako 787 000 ľudí.

Toto nové vírusové ochorenie doteraz pripravilo o život viac ako 37 000 ľudí, no dobrou správou je, že vyše 166 000 ľudí sa podľa oficiálnych informácií uzdravilo. Bolo však len otázkou času, kedy sa dostane aj k nám, čo sa nakoniec aj stalo. V piatok 6. marca bol oficiálne potvrdený prvý prípad nákazy koronavírusom na Slovensku. Počet nakazených stúpol a lekári určili aj pacienta „0“.

Situácia ohľadom šírenia koronavírusu sa vo svete naďalej zhoršuje. Počet nakazených stále stúpa a zvyšuje sa aj počet úmrtí v dôsledku tohto vírusového ochorenia. Všetky štatistiky a priebeh šírenia ochorenia zaznamenáva aj Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá denne vydáva nové súhrny zaznamenaných prípadov nákazy a úmrtí. Detailný pohľad na situáciu vo svete poskytuje aj interaktívna mapa, ktorá zobrazuje aktuálnu situáciu.

Za mapou stojí výskumný ústav Center for Systems Science and Engineering (CSSE) z Katedry stavebného inžinierstva na Univerzite Johns Hopkins. Dáta pre svoju mapu čerpá z údajov svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Okrem nej dáta dopĺňajú napríklad aj lokálne a regionálne zdravotnícke centrá z USA (CDC), Európy (ECDC) či Číny (CCDC).

Aktualizované 31. marca o nové údaje.

Koronavírus v Európe a vo svete

Rozhodli sme sa vybrať niektoré publikované štatistiky týkajúce sa šírenie koronavírusu v Európe a Číne a poukázať na aktuálny stav v grafickom zobrazení. Podľa dostupných údajov môžeme vidieť, že situácia nabrala na obrátkach najviac koncom februára, kedy sa začali objavovať tisícky nových prípadov.

Najhoršie spomedzi všetkých európskych krajín je na tom Taliansko, kde v priebehu niekoľkých týždňov stúpol počet nakazených ľudí na vyše 101 000. Novým epicentrom s najväčším počtom nakazených sa stali Spojené štáty americké, kde sa ochorením COVID-19 doteraz nakazilo viac ako 164 000 ľudí. Dáta z interaktívnej mapy a štatistík WHO sa môžu líšiť. Svetová zdravotnícka organizácia vydáva report so štatistikami raz za 24 hodín.

V Taliansku bol však zaznamenaný najvyšší počet úmrtí, ale aj vyliečených ľudí. Situácia je v porovnaní s Čínou a jej provinciami výrazne slabšia. V tejto ázijskej krajine sa totiž doteraz infikovalo vyše 82 000 ľudí, vyliečilo sa vyše 76 000 ľudí, no viac ako 3 300 pacientov na nákazu zomrelo.

V ďalšom grafe je zobrazené šírenie nákazy koronavírusu v európskych krajinách postupom času. Pri grafe sme vybrali údaje Svetovej zdravotníckej organizácie od 25. januára, kedy boli zaznamenané prvé prípady nákazy v Európe a vývoj sledovali každých 5 dní.

Z Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) unikli podrobné údaje o ľuďoch pozitívne testovaných na koronavírus. Údaje mali byť dostupné na stránke Moje e-zdravie, v súčasnosti je link už nefunkčný. Z dát však už vznikla mapa, ktorá v niektorých prípadoch pomerne detailne opisuje, kde sa infikovaní nachádzajú. Napríklad v Bratislave sa vieme dozvedieť pohlavie, vek aj ulicu, na ktorej nakazený býva. Údaje zrejme unikli omylom a v prípade NCZI to nie je prvý raz.

Väčšina údajov v mape sa zhoduje s informáciami, ktoré poskytuje Úrad verejného zdravotníctva. V mapke sa však nachádza ďalších asi osem prípadov, ktoré v doteraz zverejnenej štatistike chýbajú.

Nie je to prvý raz, čo NCZI zverejnilo dáta, ktoré neskôr stiahlo. Aj 17. marca zverejnil web NCZI ráno informáciu, že počet pozitívne testovaných sa zvýšil na 78. Oficiálny údaj však bol, že pozitívnych je 72 a spomínaný web neskôr informáciu stiahol. Podľa našich zdrojov bola informácia o počte pozitívnych vzoriek v tom čase správna, centrum ju však omylom zverejnilo skôr, ako malo.

Pri grafickom zobrazení úmrtí bolo podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie prvé úmrtie vo svete zaznamenané 4. februára, preto sme dáta vyberali od tohto dátumu.

Pri štatistikách pre Slovensko vychádzame z oficiálnych zdrojov s aktuálnymi informáciami. Údaje sa interaktívnej mape našej krajiny sa môžu líšiť v závislosti od toho, či boli konkretizované mestá a kraje, z ktorých nakazené osoby pochádzajú.

Ďalšie články

Situáciu budeme sledovať a dáta v grafoch priebežne každý deň aktualizovať.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie informácie zo sveta technológií

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.

Koronavírus