Slovenská vláda prehodnocuje najnovší lockdown v krajine, ktorý trvá od 25. novembra, no zatiaľ sa na jeho jednoznačnej podobe v nasledujúcich dňoch po 9. decembri ministri nedohodli. Cieľom však bolo znížiť celkovú mobilitu národa, aby sa zamedzilo šírenie koronavírusu.

Aktuálny lockdown nestačí na zníženie mobility Slovákov

Vďaka lockdownu sa skutočne znova podarilo mobilitu Slovákov znížiť, no nie na takú úroveň, akú sme videli v prvých mesiacoch roka. Riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SR Matej Mišík na tlačovej konferencii informoval, že „mnohé opatrenia sú nastavené tak, ako boli v januári, avšak nevidíme také úrovne poklesu mobility, ako to bolo v januári”.

Prosím, uvedomme si, že COVID si chodí pre nezaočkovaných v 80 % miere a viac. Toto potrebujeme zraziť, ale to zrazíme zníženou mobilitou. Veď, keď urobíme lockdown na to, aby sme znížili mobilitu a ľudia žijú, ako keby lockdown nebol, tak ako tú mobilitu znížime?!

Ako teda to máme spôsobiť? A to je práve to, čiže my musíme tie kontroly dodržiavať samozrejme a budeme ich zvyšovať,“ podotkol premiér Eduard Heger na včerajšej tlačovke ku covidovej pomoci od ministerstva kultúry.

Zdá sa však, že doterajšie opatrenia v lockdowne a núdzovom stave nepomohli k zníženiu mobility zásadným spôsobom tak, ako v januári tohto roka. Podľa dokumentu Ministerstva zdravotníctva SR je dnes mobilita ľudí na Slovensku už pod indexom z januára, no nedosahuje taký efekt a najväčšiu zmenu dáta odhalili najmä v znížení pohybu verejnou dopravou. To možno sčasti pripisovať aj problémom s autobusovou dopravou v Bratislave alebo častejšiemu dochádzaniu pešo.

Apple

Práve v tomto období počas decembra 2020 a januára 2021 bola na Slovensku mobilita znížená na minimum a postupne sa začala zvyšovať až v priebehu februára a jarných mesiacov, pričom najvyššie úrovne dosahovala počas leta. Tieto informácie Ministerstva zdravotníctva SR sú založené na dátach mobility podľa Apple a Google, ktorí zverejňujú dáta o pohybe rozdelené do viacerých kategórií.

Pri porovnaní aktuálnych dát, ktoré redakcia FonTech.sk spracovala k 3. decembru podľa dát Google a 5. decembru podľa dát Apple, vidíme, že od začiatku novembra postupne klesala mobilita vo viacerých oblastiach.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP