Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

O tom, že trollov, dezinformátorov a užitočných babrákov je na internete viac, než by sa patrilo, sme ťa informovali už mnohokrát. Niektorí z nich vďaka svojim aktivitám zarábajú pekný balík peňazí.

Dezinformátori sa poriadne nabalia

Ako píše Česká televízia na svojom webe, niektorí šíritelia dezinformácií vďaka svojim videám na rôznych platformách a nezmyslom, ktoré šíria na sociálnych sieťach, kde prosia ľudí o peniaze, zarobia aj stovky tisíc českých korún mesačne.

Pixabay

Zatiaľ čo vedúci predstavitelia štátu označili týchto ľudí za šíriteľov ruskej propagandy, banky vedúce ich účty majú na vec zatiaľ pomerne rozporuplné názory. Niektoré sa odvolávajú na to, že nemôžu cenzurovať názory, iné už otvorene pripúšťajú, že zriadenie účtu, kde chodia peniaze za takéto aktivity, by bolo proti ich etickému kódexu.

Na túto problematiku upozornila Česká televízia vo svojej relácii 168 hodín, kde expert na dezinformácie z Inštitútu pre politiku a spoločnosť Roman Máca uviedol, že šíritelia dezinformácií a hoaxov často šíria aj ruskú propagandu.

Neraz pritom ide o ľudí s politickými ambíciami, ktoré však zostali nenaplnené, prípadne ide o tých istých ľudí, ktorí šírili dezinformácie o ochorení Covid-19. Tých bolo množstvo nie len u našich najbližších susedov, ale aj na Slovensku. Stačí si napríklad spomenúť na „fenomenálny“ príspevok o tom, ako sú vo vakcínach nanočastice, ktoré sú aktivované prostredníctvom 5G vĺn.

O tom, že dezinformácie na Slovensku rastú rýchlejšie ako huby po daždi, svedčí aj fakt, že len za minulý rok stihla polícia vyvrátiť takmer 200 hoaxov, pričom hlavnou témou bolo práve ochorenie Covid-19.

Banky volia odlišný prístup

V Českej republike teda potvrdili, že šírenie dezinformácií na sociálnych sieťach sa naozaj stalo spôsobom obživy. Za zmienku iste stojí aj prípad bývalého poslanca Lubomíra Volného, ktorého ministerstvo vnútra Českej republiky označilo za „hlásnou troubu ruské propagandy“.

Ten si najnovšie sťažuje, že banky mu nechcú viesť, prípadne založiť účty po tom, čo o ten svoj v Komerčnej banke prišiel. Volný podľa všetkého požiadal o zriadenie účtu v Českej sporiteľni, tá mu však otvoriť účet odmietla.

Ďalším je Pavel Zítko patriaci do skupiny aktivistov, ktorá pravidelne šíri dezinformácie. Ten má aj napriek trom exekúciám „na krku“ zriadený spolok s bankovým účtom, na ktorý mu môžu ľudia prispievať. Cez spolok vyberá peniaze aj spomínaný bývali poslanec Volný.

Opačný prístup k celej veci má Fio Banka, ktorá podľa správ Českej televízie vedie niekoľko účtov pre dezinformátorov. Banka sa bráni tým, že účet môže mať každý, kto ho nepoužije k páchaniu trestnej činnosti a ak štát silou mocou chce, aby banky postupovali inak, má to vymedziť v zákone.

TASR - Ján Novák, Infovojna.bz, Google (koláž Fontech)

Zatiaľ čo v Českej republike rušia banky účty, na Slovensku sa politikom za šírenie nenávistných prejavov obmedzujú účty na sociálnych sieťach. Svoje by o tom vedel poslanec Ľuboš Blaha, ktorý sa oficiálne stal prvým politikom, ktorý bol na Facebooku (dočasne) zablokovaný za nenávistné prejavy. K čomu presne pri tomto incidente došlo nájdeš v samostatnom článku.

Nemilou správou je aj to, že peniaze posielajú dezinformátorom najmä tí, čo ich majú najmenej. Ide predovšetkým o invalidných dôchodcov a seniorov. Ti totiž najľahšie uveria takým bludom, ako to, že za ich zlú životnú situáciu môžu migranti, ilumináti či dokonca Bill Gates, uviedol Máca.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú