Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ministerstvo zdravotníctva SR včera v podvečerných hodinách informovalo o spustení online registrácie pre očkovanie ľudí 3. dávkou vakcíny proti koronavírusu. Tretia dávka však bude určená len pre špecifickú skupinu ľudí, ktorí o ňu môžu požiadať na základe odporúčaní medzinárodných inštitúcií a Európskej liekovej agentúry. Kto 3. dávku dostane a kedy o ňu môže požiadať?

Doplnené 14. decembra:

Štát spustil registráciu na 3. dávku vakcíny proti koronavírusu aj pre všetkých ľudí od 18 rokov, ktorí ju môžu dostať už po 3 mesiacoch od druhej dávky. Registrácia bola otvorená v priebehu včerajška, kedy však dočasne po oznámení tejto zmeny registračný formulár neumožnil ľuďom registráciu na 3. dávku skôr ako po 6 mesiacoch.

Aktuálne je však registrácia plne funkčná a každý, kto má záujem o 3. dávku, sa môže prihlásiť.

„Tretia dávka dokázateľne zásadným spôsobom zvyšuje účinnosť ochrany voči Delta variantu. Viacero laboratórnych výskumov taktiež potvrdilo vysoké navýšenie počtu neutralizačných protilátok aj proti variantu Omikron.

Aktuálne dostupné údaje ukazujú, že je bezpečné a účinné podať posilňovaciu dávku už po 3 mesiacoch od podania druhej dávky,“ podotklo Ministerstvo zdravotníctva SR na Facebooku.

Tretia dávka registrovanej vakcíny je dostupná aj pre ľudí, ktorí dostali prvé dve dávky a prekonali COVID-19 alebo im boli podané monoklonálne protilátky. V takom prípade majú nárok na 3. dávku po 3 mesiacoch od prekonania ochorenia alebo podania protilátok. V prípade osoby zaočkovanej jednodávkovou vakcínou je možné posilňovaciu dávku podať už po 2 mesiacoch.

Registrácia na 3. dávku prebieha rovnako ako pri predošlých dávkach. Záujemca o tretiu dávku by mal vyplniť formulár na webe vakcinacia.nczi.sk, kde je potrebné postupovať podľa inštrukcií.

Takto sa registruješ na 3. dávku vakcíny proti COVID-19:

 1. Na webe vakcinacia.nczi.sk vyplň osobné údaje podľa zvoleného identifikátora
 2. Zadaj PIN kód, ktorý ti bol pridelený pri prvej registrácii na vakcináciu (v emaily alebo SMS)
 3. Vyplň verifikačný kód, ktorý bude doručený emailom alebo SMS správou
 4. Následne vyber kraj a okres, v ktorom sa chceš nechať zaočkovať
 5. Vyber si druh vakcíny
 6. Pred odoslaním žiadosti o registráciu je potrebné skontrolovať vyplnené údaje
 7. Po úspešnej registrácii dostaneš potvrdenie emailom aj SMS správou

Snímka obrazovky/FonTech

Pôvodný článok zo 14. októbra:

Registrácia na 3. dávku vakcíny je spustená

Slovensko už začiatkom roka spustilo očkovanie proti ochoreniu COVID-19 dvojdávkovými vakcínami AstraZeneca a Pfizer a neskôr jednodávkovou vakcínou Janssen. Aktuálne však MZ SR spustilo aj registráciu na očkovanie 3. dávkou alebo tzv. „boosterom“, ktorý je určený výlučne pre rizikové skupiny obyvateľstva s ťažkými poruchami imunity alebo ľudí, ktorým hrozí rizikový priebeh ochorenia COVID-19.

vakcinacia.nczisk.sk

Toto očkovanie však nebude zatiaľ prístupné pre ľudí, ktorí už prekonali COVID-19 a boli zaočkované dvomi dávkami vakcíny.

Podľa MZ SR patria do rizikovej skupiny pacienti:

 • na aktívnej liečbe nádorových ochorení a hematologických malignít
 • po transplantácii orgánov užívajúcim lieky na oslabenie imunitného systému
 • po transplantácii kmeňových buniek v posledných 2 rokoch
 • užívajúcich lieky na potlačenie imunitného systému (napr. chemoterapia, reumatologické a iné imunitne podmienené ochorenia liečené imunosupresívnou liečbou s alebo bez systémových kortikoidov),
 • so strednou alebo závažnou primárnou imunodeficienciou – podľa zváženia ošetrujúceho klinického imunológa a v závislosti od charakteru ochorenia)
 • s primárnou alebo sekundárnou aspléniou
 • chronickým renálnym zlyhávaním
 • s pokročilou alebo neliečenou HIV infekciou
 • na liečbe vysokými dávkami kortikoidov alebo iných liekov potláčajúcich imunitnú odpoveď

Pre nich je vyhradená 3. dávka mRNA (Pfizer/Moderna) vakcíny, ktorá im môže byť aplikovaná najskôr po 4 týždňoch od 2. dávky. V prípade zdravotníkov a klientov ZSS je tretiu dávku možné podať až po 6 mesiacoch od 2. dávky.

Na mRNA vakcínu budú mať podľa ministerstva nárok všetci ľudia z rizikovej skupiny bez ohľadu na to, akou vakcínou boli očkovaní predtým. Žiadosť o očkovanie 3. dávkou je však potrebné podať až po doručení SMS správy.

FonTech

NCZI bude ľuďom v rizikovej skupine posielať informačnú SMS správu o možnosti očkovania treťou dávkou mRNA vakcíny a následne o ňu môžu požiadať pomocou online registrácie na webe vakcinacia.nczi.sk alebo korona.gov.sk. Potom sa osoba dostaví v stanovený termín do očkovacieho centra.

V prípade, ak osoby z rizikovej skupiny nedostanú od NCZI informačnú SMS a majú nárok na 3. dávku vakcíny, musia navštíviť svojho lekára, ktorý vystaví výmenný lístok na očkovanie a s tým prídu do očkovacieho centra aj bez predošlej registrácie. Tretiu dávku však môžu podať aj ambulantní lekári. Záujemcovia o 3. dávku by mali konzultovať svoj zdravotný stav s lekárom.

NEPREHLIADNI
Liečba koronavírusu už aj v tabletkách. Merck je krok schválenia prvého antivirotického lieku na COVID-19

Tretiu dávku môžu dostať aj rizikové skupiny detí od 5 rokov

Registrácia pre očkovanie touto dávkou však bola okrem rizikových skupín vo veku nad 55 rokov a osôb nad 18 rokov s pridruženými chorobami a rizikom ťažkého priebehu COVID-19 spustená aj pre rizikovú skupinu detí od 5 do 11 rokov. V takom prípade je potrebný súhlas zákonného zástupcu, vyplnenie žiadosti a následne môže rodič dieťa registrovať cez online formulár.

Lekár dieťaťa zároveň musí v takom prípade vydať výmenný lístok na očkovanie. Všetky potrebné dokumenty pre žiadosť o registráciu rizikovej skupiny detí od 5 rokov nájdu rodičia na stránke Ministerstva zdravotníctva SR.

Tretia dávka vakcíny bude dostupná aj pre zdravotnícky personál a lekárov v nemocniciach, no očkovanie je v tomto prípade podľa MZ SR v réžii nemocníc.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú