Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Aktuálne sprísňovanie protipandemických opatrení prichádza na Slovensku v čase, kedy do Vianoc zostáve len 1 mesiac. Nákupná horúčka tak vrcholí a hoci čoraz viac dávame prednosť e-shopom než tlačeniu sa v obchodných centrách, ani s nimi to nemusí byť jednoduché.

Na začiatku pandémie kuriérske služby kolabovali a Vianoce sú najkritickejší čas roka. Chceš riskovať, že na svoj tovar budeš čakať pridlho? Ako je to s osobným prevzatím na výdajných miestach? Potrebuješ očkovanie, alebo stačí test na koronavírus? Prinášame všetky odpovede, ktoré potrebuješ.

COVID semafor svieti v troch najvyšších stupňoch

Aktuálne sa pandemické opatrenia stále riadia COVID semaforom určujúcim presné pravidlá pre jednotlivé okresy. Najnižší 1. stupeň ohrozenia (červená) platí len v Bratislave a Dunajskej Strede, zvyšok krajiny je v 2. stupni (bordová), respektíve najmä najprísnejšom 3. stupni ohrozenia (čierne okresy).

Treba tiež pripomenúť, že ak sa situácia ešte zhorší (na opačný scenár to ani náhodou nevyzerá), semafor sa vypne a pre celé Slovensko bude platiť rovnaký režim. Vláda tiež aktuálne diskutuje o zavedení lockdownu (nie je jasné, či len pre nezaočkovaných, alebo pre všetkých). Momentálne však stále platia pravidlá uvedené nižšie a pravidlá pre obchody a výdajné miesta e-shopov sú vlastne vo všetkých troch najkritickejších fázach rovnaké.

korona.gov.sk

Neočkovaní

Tu prichádza k zmene, zákon rozoznáva ostatné (neesenciálne) a tzv. esenciálne (potraviny, drogérie, lekárne, novinové stánky, čerpacie stanice a servisy, zverimexy a podobne) obchody, kam patria aj „výdajné miesta tovarov zakúpených na diaľku, vrátane príjmu reklamácií, zásielkový predaj tovarov, výdaj, vrátenie a reklamácia tovaru prostredníctvom balíkomatov a podobných zariadení, prevádzky telekomunikačných operátorov a predajne obuvi a oblečenia“. To znamená, že do nich môže ísť ktokoľvek.

Môžeš si ísť vybrať balík z e-shopu do výdajného miesta predajne na to uspôsobenej, zásielkovne a podobne, môžeš ísť aj na poštu.

Tovar si však už priamo v showroome alebo na prevádzke obzerať nemôžeš, s výnimkou predajní obuvi a oblečnia, ktoré sú považované za esenciálne. Obchod s elektronikou esenciálny nie je, ako neočkovaný tam ísť nemôžeš, vstúpiť môžeš len na jeho výdajné miesto.

Problém však nastáva v prípade, že je výdajné miesto obchodu, pošta, operátor, zásielkovňa alebo predajňa obuvi či oblečenia súčasťou obchodného centra, teda nedá sa do nich vojsť priamo z ulice.

V tom prípade zrejme nič nevybavíš, samotné obchodné centrá sú totiž v režime OP (očkovaní / prekonaní) a bez platného covid passu by ťa tam SBS obchodu pustiť nemala. Výnimkou sú len prípady, kedy sú v obchodných centrách otvorené len esenciálne obchody a žiadne iné, takých ale zrejme bude minimum.

NEPREHLIADNI 
Lockdown pre nezaočkovaných. Do kina sa už len tak ľahko nedostaneš, tieto pravidlá platia

Očkovaní a tí, ktorí prekonali COVID-19

Vyhláška tieto dve skupiny občanov zrovnoprávnila. Patríš sem, ak si komplentne zaočkovaný (14 dní po poslednej dávke 2. dávkovej, respektíve 21 dní po 1. dávkovej vakcíne), COVID si prekonal v posledných 180 dňoch (a máš o tom potvrdenie) alebo si COVID prekonal pred viac ako 180 dňami, ale už máš aspoň 14 dní od prvého očkovania.

V prípade červenej Bratislavy I, II, III, IV, V a Dunajskej Stredy pre túto skupinu neplatia prakticky žiadne obmedzenia, v bordových a čiernych musia mať neesenciálne obchody otváracie hodiny obmedzené v rozmedzí od 5:00 do 22:00.

Očkovaní a prekonaní sa teda môžu v obchodoch pohybovať voľne a okrem výdajných miest e-shopov a obchodov s oblečením či obuvou, si môžu tovar bez obmedzení prehliadať a kupovať aj priamo z regálov.

Treba rešpektovať len obmedzenia 1 zákazníka na 15 metrov štvorcových predajnej plochy v režime OP, respektíve 1 zákazníka na 25 metrov štvorcových v esenciálnych obchodoch a v režime OTP.

Ako nakupovať v praxi?

Platí, že istotou je očkovanie, s ktorým sa rovnako, ako v prípade prekonaného koronavírusu, môžeš po obchodoch naďalej (aspoň do ďalšieho sprísňovania) pohybovať voľne. Ak očkovanie nemáš, odporúčame ti zvoliť si doručenie domov, s blížiacim sa 24. decembrom ale budeš čoraz viac riskovať, že kuriér jednoducho prísť nepríde.

Rozumnou alternatívou zostáva aj doručenie „do auta“ prostredníctvom drive-in výdajných miest, kedy nikdy neopustíš svoje vozidlo a parkovisko.

Na osobné prevzatie balíčkov zrejme bez očkovania budeš musieť voliť prevádzky, ktoré nie sú súčasťou obchodných centier, kam ľudia bez očkovania už prístup nemajú. V obchodoch je dnes povinný respirátor, nie rúško.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú