Boj proti koronavírusu neustále naberá na dôležitosti a obrátkach. Veľké spoločnosti a zamestnávatelia sa už nespoliehajú len na opatrenia od vlády a zodpovednosť ľudí, ale začínajú apelovať na neočkovaných pracovníkov. Na tému upozornil portál Gizmodo.

Povinné očkovanie pre všetkých

Podľa najnovších informácií začne Intel svojich nezaočkovaných zamestnancov posielať na neplatené voľno. Aktuálne dostali všetci varovanie, že nezaočkovaní, alebo tí, ktorí nepredložia do 4. januára 2022 výnimku z očkovania, poputujú na nútené neplatené voľno najmenej na 3 mesiace počnúc 4. aprílom. Zamestnancov o tom začiatkom decembra informovala riaditeľka ľudských zdrojov, Christy Pambianchi.

TASR/AP

Výnimky zahŕňajú rôzne zdravotné a náboženské dôvody, spoločnosť však tieto ospravedlnenky bude posudzovať a o ich adekvátnosti rozhodne do 15. marca. Intel však ubezpečuje, že zmluvy s týmito zamestnancami nebude ukončovať a zamestnanci i naďalej budú disponovať svojimi benefitmi.

Tí, ktorí po 4. januári nebudú stále zaočkovaní, budú musieť v pravidelných týždňových intervaloch až do 4. apríla podstupovať testy na COVID-19, pričom tieto pravidlá sa týkajú všetkých zamestnancov nevynímajúc tých, ktorí pracujú z domu.

Vzhľadom na to, že Intel zamestnáva po celom svete zhruba 110 000 zamestnancov, uvedomuje si, že prepuknutie ochorenie COVID v jeho radách by mohlo viesť k zníženiu produktivity, výrobnej kapacity, či výskumu, upozorňuje portál TomsHardware.

Spoločnosť svojich zamestnancov o povinnosti očkovania informovala už v novembri, vtedy ale ešte neupozornila na dôsledky. Podľa dostupných informácií sú tieto nariadenia v súlade s vakcinačným mandátom Bidenovej administratívy, ktorá vyžaduje, aby všetci federálni zamestnanci boli očkovaní.

Intel je tak po Google, Facebook a Lyft ďalšou americkou firmou, ktorá výrazným spôsobom podporuje a zavádza povinné očkovanie.

Intel sa pripája k ďalším spoločnostiam

Google už pred pár mesiacmi oznámil, že každý zamestnanec vracajúci sa do práce v niektorom z kancelárskych priestorov spoločnosti sa musí dať zaočkovať.

freepik / TASR

Spoločnosť Facebook takisto oznámila, že jej zamestnanci v kanceláriách budú musieť byť zaočkovaní. „Zavádzanie tohto opatrenia do platnosti bude závisieť od miestnych podmienok a opatrení,“ povedala Lori Golerová, viceprezidentka Facebooku pre oblasť ľudských zdrojov.

Spoločnosť má podľa jej slov pripravený postup aj pre osoby, ktoré sa zo zdravotných a iných dôvodov nemôžu dať zaočkovať. Povinné očkovanie bude od svojich zamestnancov vyžadovať aj spoločnosť Lyft, ktorá ponúka služby v oblasti zdieľanej dopravy a donášky potravín.

Nedávno zaviedol požiadavku povinného očkovania všetkých účinkujúcich hercov a členov štábov aj Netflix, pričom toto nariadenie sa má zatiaľ týkať len americkej filmovej produkcie.

Rázne rozhodnutie prišlo týždeň po tom, čo sa rôzne hollywoodske odbory a štúdiá dohodli na nových smerniciach a protokoloch, umožňujúce producentom implementovať politiku povinného očkovania pre hercov a členov filmovej produkcie, ktorí by sa mohli dostať do kontaktu s účinkujúcimi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP