Slovensko má prvý potvrdený prípad nákazy koronavírusom. Ľuďom prídu cez deň SMSky

Koronavírus je na Slovensku. Oficiálne prvý potvrdený prípad nákazy dnes potvrdil predseda vlády Peter Pellegrini. Ide o 52-ročného muža, ktorý momentálne leží na bratislavských Kramároch, informuje TA3.

Prvým prípadom nákazy koronavírusom na Slovensku je 52-ročný muž, ktorý leží v nemocnici v Bratislave. Nakazený muž údajne nikde necestoval, jeho syn však bol v minulých dňoch v Benátkach. Pacient sa údajne cíti už lepšie, a pravdepodobne ide o ľahší priebeh ochorenia. Urgentný príjem vraj nenavštívil. V nemocnici tak začal platiť okamžitý zákaz návštev pacientov.

Viac informácií by malo podľa premiéra dnes poobede priniesť zasadnutie krízového štábu. Občania SR môžu v priebehu piatka alebo soboty očakávať aj informačnú SMS s detailmi ohľadom nákazy. Bratislavská župa odporučila oddnes zariadeniam sociálnych služieb zákaz styku klientov s verejnosťou.

Podľa Pellegriniho na paniku aktuálne nie je dôvod, a odporúča ľudom, aby dodržiavali hygienu, odstup od iných ľudí a nechodili na hromadné podujatia. Ešte vo švrtok premiér avizoval, že že pri odbere vzoriek na kontrolu sa prechádza na iný systém. V prípade podozrenia na nákazu koronavírusom a absencii vážnych zdravotných problémov, ktoré by si vyžadovali hospitalizáciu, by mal pacient po telefonickej konzultácii zostať doma, a sanitka s personálom na odber krvi a vzoriek príde priamo k nemu domov. Miesta, na ktorých budeme môcť vykonávať testy, sa tiež rozširujú okrem Bratislavy aj na Košice a Banskú Bystricu, píše agentúra SITA. 

Faktom a informáciám ohľadom nebezpečného vírusu sme sa venovali aj v samostatnom článku. Koronavírus bol prvýkrát identifikovaný ešte 8. decembra 2019 v čínskom meste Wu-chan, no postupne sa rozšíril až do 8 miest, čo prinútilo čínsku vládu uzatvoriť mestá a nariadiť karanténu pre zastavenie jeho šírenia.

Aktuálne sa po viac ako troch mesiacoch vírus rozšíril už aj do Európy. Údaje z interaktívnej mapy z výskumného centra CSSE ukazujú, že vírus najviac trápi Taliansko, avšak rozšírený je už vo viacerých európskych krajinách.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie informácie zo sveta technológií

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.