Len pred pár dňami uniklo, že Alza naplno pripravuje zaradenie domáceho testu na koronavírus do svojej ponuky. Produkt je podľa spoločnosti v procese certifikácie IVD, so snahou o udelenie výnimky pre zrýchlené uvedenie na trh v Českej republike, avšak v tomto prípade môžeme rátať so simultánnym spustením aj na Slovensku.

Aktuálne sa však dostali do sveta bližšie informácie o nečakanom kroku predajcu. Podľa správ českej pobočky Alzy je gigant v spolupráci s distribútorom LOMINA AG schopný dodať do Českej republiky 52 000 domácich rýchlotestov na samodiagnostiku koronavírusu COVID-19. Dve tisícky kusov potom poputujú na charitatívne účely, ktoré neboli bližšie špecifikované.

Zobraziť celú galériu (0)
Domáci rýchlotest na koronavírus je už možné vidieť aj v pripravovanej ponuke Alzy / Zdroj: Screenshot / Alza

Koľko bude stáť a kto ho vyrába?

Vyrába ho čínska firma Superbio Biomedical Co, ktorá sa prevažne venuje DNA testom a ako Alza poznamenala, aktuálne sa zásoby tohto domáceho testu nenachádzajú v jej skladoch v Česku či na Slovensku. Až po schválení úradmi v Česku alebo akýmkoľvek iným štátom v EÚ, bude produkt do 10 dní pripravený na predaj.

Balenie obsahuje 5 kusov testu a cena zatiaľ nie je známa. Hrubým odhadom spoločnosti je čiastka, kedy jeden test vyjde maximálne na 400 Kč, teda na niečo menej ako 15 €. Cena celého balenia by mala byť okolo 2000 českých korún (približne 72 €).

Ako prebieha testovanie?

Test deteguje protilátky COVID-19 aj z krvi, pričom telo na vírus spravidla reaguje zvýšením teploty a tvorbou protilátok. Preto je test vhodné použiť práve v okamihu, keď má „pacient“ zvýšenú teplotu s príznakmi podobnými chrípke.

Výsledok je možné získať už behom 3 minút po aplikácii vzorky. Test je stále, a o tomto hovorí aj samotný výrobca, len orientačný. Ak je výsledok pri skúške pozitívny, je nutné prejsť na metódu priamej detekcie vírusu v špecializovaných lekárskych zariadeniach. Daný človek sa riadi postupmi Ministerstva zdravotníctva v krajine, kde sa nachádza. Celú situáciu ohľadom domáceho testu od Alzy budeme aj naďalej pozorne sledovať.

Ďalšie články o koronavíruse:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom