Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) zverejnilo správu, ktorá prináša nové zistenia ohľadom šírenia koronavírusu SARS-CoV-2. Podľa výskumníkov sa môže prenášať aj topánkami či vzduchom až na 4 metre.

Portál IFLScience priniesol informácie o výskumnej správe, ktorú zverejnilo Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Správa popisuje štúdiu, ktorú vykonali výskumníci v nemocnici Huoshenshan nachádzajúcej sa v pôvodnom epicentre vírusu, čínskom Wu-chane. Nové zistenia naznačujú, že by mali byť prijaté nové opatrenia v súvislosti so šírením vírusu.

Predchádzajúce výskumy ukázali, že vírus dokáže prežiť na povrchoch predmetov v miestnostiach symptomatických pacientov, ako aj na záchodoch, či chirurgických maskách, až týždeň. Takisto bolo zistené, že vírus dokáže prežiť na plastových materiáloch až 72 hodín. Nová štúdia preto predpokladala, že koronavírus sa môže prenášať dvoma hlavnými cestami: vdýchnutím vírusu alebo tesným kontaktom s kvapôčkami infikovanej osoby.

Vírus môže byť prenášaný aj topánkami personálu

S cieľom overiť vyššie uvedené predpoklady výskumníci otestovali vzorky odobraté zo vzduchu a povrchov na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) a na všeobecnom oddelení nemocnice Huoshenshan. V čase testovania bolo na JIS hospitalizovaných 15 pacientov s vážnymi príznakmi ochorenia a na všeobecnom oddelení 24 pacientov s miernym priebehom ochorenia.

Zobraziť celú galériu (2)
Pôdorys a rozloženie miestností nemocnice Huoshenshan vo Wu-chane. A - JIS, B- všeobecné oddelenie. Zdroj: CDC

Zistilo sa, že kontaminácia vírusom bola vyššia na JIS (43,5 %) ako na všeobecných oddeleniach (menej ako 8 %). Pozitívne na prítomnosť vírusu boli aj podlahy, čo pravdepodobne vyplýva z dôvodu gravitácie, ktorá spôsobuje, že väčšina kvapôčok koronavírusu po kýchnutí či kašľaní klesá na zem. Ďalším dôvodom prítomnosti vírusu na podlahách je jeho roznášanie topánkami personálom.

Zobraziť celú galériu (2)
Priestorové rozloženie aerosólov koronavírusu SARS-CoV-2 na JIS a všeobecnom oddelení nemocnice Huoshenshan vo Wu-chane. Oranžové kruhy predstavujú miesta vzorkovania, modré šípky predstavujú smer prúdenia čerstvého vzduchu a odstupňovaná oranžová šípka so stupnicou označujú horizontálnu vzdialenosť od hlavy pacienta. Obrázok tiež zobrazuje vysoko rizikové oblasti s pozitívnym nálezom vírusu na úrovni 40,6% a oblasť s nízkym rizikom na úrovni 12,5%. Zdroj: CDC

Takmer polovica podrážok topánok zdravotníckych pracovníkov JIS bola totižto testovaná pozitívne, čo naznačuje, že obuv by mohla skutočne slúžiť ako nosič vírusu.

Vysoká prítomnosť vírusu bola zistená aj v prípade predmetov, ktorých sa zdravotnícky personál alebo pacienti často dotýkali, vrátane počítačových myší, smetných košov, zábradlí a kľučiek dverí. Takisto charakteristiky distribúcie aerosólov na všeobecnom oddelení naznačili, že vzdialenosť prenosu SARS-CoV-2 môže byť až 4 m.

Štúdia vykazuje isté obmedzenia, no jej zistenia by nemali byť brané na ľahkú váhu

Autori štúdie však poukazujú na niekoľko obmedzení, ktoré zo štúdie vyplývajú. Testovaním vzoriek sa zistila len prítomnosť vírusu, ale nebolo určené, či bol aj životaschopný alebo infekčný. Po druhé, nie je jasné, aké množstvo vírusu musí byť prítomné vo forme aerosólu, aby bolo toto množstvo považované za „infekčnú dávku“.

Napriek tomu, že štúdia ešte nie je konečná a môže byť ešte aktualizovaná, jej zistenia pokojne môžu byť použité na zlepšenie bezpečnostných postupov v rôznych prostrediach vrátane nemocníc. CDC preto dôrazne odporúča ľuďom dezinfikovať podrážky topánok pred odchodom z oddelení, na ktorých sa nachádzajú pacienti pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19. Zároveň dodáva, že zdravotnícky personál pracujúci na JIS by mal uplatňovať ešte prísnejšie bezpečnostné opatrenia.

Ďalšie dôležité články o koronavíruse:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom