Od začatia šírenia vírusu COVID-19 sa takmer všetky krajiny na svete rozhodli testovať iba ľudí s aktívnymi príznakmi a ostatní, ktorí majú iba podozrenie, sa izolujú a dodržiavajú karanténu. Existuje však aj krajina, ktorá sa rozhodla testovať aj ľudí bez akýchkoľvek príznakov.

Proti šíreniu koronavírusu bojujú krajiny po celom svete, jedine Island sa však rozhodol pre úplne inú stratégiu ako ostatné krajiny a ich prístup by mohol mať oveľa väčší vplyv na porozumenie šírenia vírusu. Rozhodli sa, že na prítomnosť koronavírusu sa bude môcť otestovať každý, kto prejaví záujem, informuje BuzzFeed.

Drobný ostrovný štát s 364 000 obyvateľmi vykonáva rozsiahle testovanie svojej populácie, rozhodujúce však je, že testovanie zahŕňa aj ľudí, ktorí nevykazujú žiadne príznaky. Aj keď sa jedná len o menšiu krajinu, ich prístup poskytuje fascinujúce postrehy o súčasnej pandémii.

Islandské zdravotnícke orgány spolu so súkromnou biofarmaceutickou spoločnosťou deCode Genetics doteraz vykonali v celej krajine takmer 13 000 testov, čo predstavuje približne 3,5 % celkovej populácie. Podľa IFL Science je Island jedna z mála krajín, kde je testovanie osôb bez príznakov bezplatné.

Najnovšie je podľa Worldometers na Islande potvrdených takmer 900 prípadov. Hlavný islandský epidemiológ Thorolfur Gudnason uviedol, že približne polovica ľudí, ktorí boli pozitívne testovaní na COVID-19, nevykazovali žiadne príznaky a druhá polovica vykazovala len mierne príznaky podobné prechladnutiu.

Islandským vedcom sa aj vďaka tejto stratégii testovania podarilo pochopiť, ako nový koronavírus v krajine mutuje. Kári Stefánsson, riaditeľ deCode Genetics, potvrdil až 40 mutácií a jedna osoba bola nakazená dokonca dvomi rôznymi verziami vírusu.

Výhoda Islandu v tomto spôsobe testovania spočíva hlavne v nízkom počte obyvateľov. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však vyzýva aj ostatné krajiny, aby testovali ľudí aj bez príznakov. Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom uviedol, že pokiaľ nevieme, kto je nakazený, nemôžeme túto pandémiu zastaviť. Preto všetkým krajinám odkázal: „Testujte, testujte, testujte“.

Ďalšie dôležité články o koronavíruse:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom