Šéf Tesly Elon Musk uviedol, že zákazníci si už môžu kupovať elektromobily spoločnosti za bitcoiny. Zatiaľ je to možné len v Spojených štátoch, neskôr ešte v tom roku budú mať túto možnosť aj zákazníci v ostatných krajinách.

Americký výrobca elektromobilov vo februári v správe pre americkú komisiu pre cenné papiere a burzy SEC uviedol, že nakúpil bitcoiny za 1,5 miliardy USD (1,26 miliardy eur). Toto oznámenie podporilo najznámejšiu a najväčšiu kryptomenu, ktorej cena sa dostala na nový rekord.

Teraz si môžete kúpiť Teslu bitcoinom,“ napísal Musk dnes ráno na Twitteri. „Bitcoin zaplatený Tesle bude uložený ako bitcoin, nekonvertujeme ho na fiat menu.“

Aktuálne sa cena bitcoinu pohybuje na úrovni okolo 56 000 dolárov, pričom v polovici marca sa dostala až takmer na 62 000 dolárov.  Tesla nakúpila bitcoin niekedy v januári. Nezverejnila presný dátum ani cenu. Takisto nie je jasné, či medzitým nejakú časť zo svojich bitcoinov predala.

Hodnota bitcoinu k 24. marcu 2021

Tesla už uzákonila aj podmienky transakcií kryptomenou. V dokumente sa uvádza, že tradičných rezervačných 100 dolárov bude skonvertovaných na 0,00287508 bitcoinu. Na inom mieste v dokumente naopak upozorňujú na volatilitu kryptomeny, v závislosti od čoho je len na zákazníkovi, aby v danej situácii zadal správnu hodnotu v bitcoinoch.

Pokiaľ by si sa napríklad dnes rozhodol kúpiť základný Model S (cena na oficiálnej stránke je 79 990 dolárov), musel by si Tesle previesť približne 1,42 bitcoinu.

Ešte vo februári predpovedal analytik firmy Wedbush Securities Daniel Ives, že Tesla tento rok zrejme viac zarobí na investíciách do bitcoinu než na predaji elektromobilov. Mimochodom, možno úplne prvý prípad transakcie bitcoinu pri predaji Tesly sa odohral v susednej Českej republike.

Tam totižto už v začiatkom marca predal svoj Model 3 známy YouTuber a Apple tréner, Petr Mára, ktorý posunul svoj Model 3 ďalej za 1 bitcoin. O predaji informoval na osobnom Instagrame.

Dva odlišné pohľady miliardárov

Musk a kryptomeny sú dnes už kapitolou samou o sebe. V minulosti, okrem nepriameho navýšenia ceny bitcoinu nakúpil dogecoin aj pre svojho syna, a to len niekoľko hodín po zvýšení jeho hodnoty za pomoci Twitteru.

Úplne opačným prípadom miliardára je tak Bill Gates, ktorý aj keď počínanie Muska v oblasti elektrifikácie chváli, v jednom rozhovore naznačil, že s kryptomenami nechce mať prakticky nič spoločné.

Ďalšie zaujímavé články:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom