Spoločnosť SpaceX sa už nevie dočkať Marsu a robí všetko preto, aby na povrchu červenej planéty pristála jej vesmírna loď čo najskôr. Ako sa však dalo očakávať, nie všetko ide podľa plánu a už doteraz sme mohli zaznamenať viacero odkladov. Elon Musk najnovšie informoval, že SpaceX bude na Marse do konca desaťročia, informuje Futurism. Máme mu veriť?
Zakladateľ SpaceX a ďalších spoločností je vo svete známy taktiež svojimi odvážnymi plánmi. Neraz totiž vyrukoval s informáciou, v ktorej priniesol „šibeničný“ termín pre dosiahnutie niektorého z cieľov.
Ako sa nakoniec potom ukázalo, termíny sa museli posunúť. Podobný prípad postretol aj odvážne ciele spoločnosti SpaceX, ktorá mala podľa Muskových slov z roku 2017 na Marse pristáť už v roku 2024.
SpaceX má nový termín pre pristátie na Marse. Elon vytvoril väčšiu časovú rezervu
Odborníci o tomto termíne príliš pochybujú. Neskôr Elon tento „deadline“ pozmenil a prednedávnom informoval, že vesmírna loď pristane na Marse v roku 2026. Ani tento rok sa však nezdá byť reálnym k tomu, aby SpaceX stihol pripraviť všetko na úspešnú misiu smerom na Mars. CEO firmy však nedávno na Twitteri opäť upravil svoj „odhad“, keď informoval, že Starship pristane na Marse do konca dekády.

Miesto uvedenia konkrétneho roku, ktorý by SpaceX nakoniec nemusel stihnúť, prišiel Elon s o trochu všeobecnejším vyjadrením, podľa ktorého do pristátia na Marse ostáva zhruba tých 9 rokov. Vesmírna loď môže na jeho povrchu pristáť aj skôr, no predošlý cieľ s pristátím v rokoch 2024, respektíve 2026, neznejú veľmi reálne, a tak si týmto vyjadrením vytvoril CEO SpaceX ešte niekoľkoročnú časovú rezervu.
NEPREHLIADNI
10 000 dní na Marse – takto bude vyzerať kolonizácia Marsu a podmanenie vesmíru ľuďmi
Podľa jeho slov však nebude tým najťažším cieľom samotné pristátie na planéte, ale vybudovanie prvej udržateľnej základne, ktorú vo svojom tweete označil pomenovaním „Mars Base Alpha„. Tomuto významnému kroku bude v najbližších mesiacoch a rokoch predchádzať dôkladné testovanie a vývoj samotnej vesmírnej lode Starship.
Vesmírna loď Starship má pred sebou ešte dlhý vývoj
Práve tá je určená na prvú cestu na Mars, ale aj na orbitálne lety okolo Zeme a vynášanie nákladu do vesmíru. Zároveň je tiež súčasťou misie Artemis, v ktorej NASA sa chce opäť vrátiť na Mesiac a tentokrát tam zotrvať. SpaceX doteraz prišiel s viacerými prototypmi tejto vesmírnej lode.
Tá ešte vlani v lete úspešne absolvovala prvé „hop“ lety a poprvýkrát vzlietla do niekoľkokilometrovej výšky v závere minulého roka. Pri prvom pokuse o pristátie po testovacom lete prototyp SN8 vybuchol, úspešne pristál na zemi zatiaľ len prototyp SN10, ktorý však taktiež krátko po dosadnutí na zem explodoval.

Ďalšieho testovacieho letu prototypu SN11 by sme sa ale mali dočkať už čoskoro. Pred SpaceX je teda ešte dlhá cesta vývoja a testovania, pokým bude jeho vesmírna loď pripravená na prvý let k Marsu.
To, či spoločnosť skutočne stihne pristáť na planéte v časovom okne do roku 2030, ako stanovil Musk, je zatiaľ otázne. Skeptici môžu aj tento termín ďalej spochybňovať, no realitu nám v najbližších rokoch odhalia až samotné pokroky spoločnosti pri konštruovaní a vývoji lode.
Musk kritizoval plány ESA. Európsky vesmírny program nie je pre SpaceX konkurencieschopný
Najnovší termín pristátia na Marse pritom Elon stanovil v odpovedi vo vlákne na Twitteri, kde „kritizoval“ plány Európskej vesmírnej agentúry a spoločností, ktoré chcú byť pre SpaceX konkurenciou. Podľa Muskových slov to však zvládnu len s raketami, ktoré budú rýchlo a plne znovu použiteľné. „Všetko ostatné sa bude v dobe trysiek javiť ako látkový dvojplošník,“ dodal Musk vo svojom tweete.
ESA totiž predstavila iniciatívu pre štúdiu „budúcich riešení vesmírnych transportov“, v ktorej rozdelila 600 000 dolárov trom spoločnostiam – ArianeGroup, Avio a Rocket Factory Augsburg, informuje ArsTechnica. Vďaka tejto iniciatíve sa má Európa lepšie pripraviť na budúcnosť vesmírnych letov, v ktorých chce využiť rakety Ariane 6 a Vega-C.

NEPREHLIADNI
Posledná raketa, ktorú NASA postaví. Je SLS predraženým klincom do rakvy vládnych vesmírnych agentúr?
Od čias ich prvotného návrhu v roku 2014 sa však trh zásadne zmenil a môže sa preto stať, že keď sa dostanú do operatívnej fázy, v ktorej budú môcť byť využité pri vesmírnych letoch, nebudú dostatočne konkurencieschopné. Dôvodom je pochopiteľne SpaceX a jeho znovu použiteľné rakety, ktoré už teraz dominujú trhu a každých pár týždňov vynášajú satelity od rôznych zákazníkov, vrátane vlastných Starlinkov.
Európa doteraz nemá „odpoveď“ ani na túto konšteláciu satelitov od SpaceX a krajiny ako Francúzsko a Taliansko preto volajú o rýchlu technologickú a industriálnu reakciu na silnejúcu konkurenciu zo zámoria. Konkrétne plány však dosiaľ nie sú známe a nie je preto jasné, kedy a za akú cenu by sa chcela Európa vo vesmírnom programe vyrovnať SpaceX.
Teraz čítajú

Sonda NASA dosiahne nový rekord. 7,5 miliárd km ďaleko prvýkrát v histórii odfotila ešte vzdialenejší Voyager 1

Musk porazil Bezosa. SpaceX má oficiálne vo vačku miliardový kontrakt a dostane astronautov na Mesiac

Čína buduje vesmírne zbrane a je najväčšou hrozbou sveta, varujú špióni USA

Vylepšili historicky prvú snímku čiernej diery. Lepšiu si ešte určite nevidel, teraz vrhá von prúd plazmy

VIDEO Do SpaceX tečú ďalšie stovky miliónov a pošle Falcon Heavy na Mesiac. Pristane tam, kde žiaden človek ani sonda neboli
Články, ktoré hýbu svetom

911-ka padne z trónu. Porsche Taycan smeruje na vrchol rebríčka predajov automobilky

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Absurdnosť a scény popierajúce zákony fyziky. Toto je 10 najhlúpejších momentov filmovej série Rýchlo a zbesilo

Mladá Slovenka sa živí sociálnymi sieťami: Za účtom Plačkovej je veľa práce a driny (ROZHOVOR)

Zažila traumatizujúce prepadnutie a nechala si vynosiť deti. Kim Kardashian je oficiálne miliardárkou, zarobila si sama
