Svetom sa okrem nebezpečného koronavírusu šíri aj konšpiračná hystéria okolo 5G vysielačov. Všetko to začalo vo Veľkej Británii, kde bolo zaznamenaných hneď niekoľko incidentov v súvislosti s podpaľovaním. Neskôr sa táto hystéria dostala aj do Holandska a Českej republiky – viac sme sa téme venovalo vo veľkom článku. Predpovedali sme, že budú nasledovať aj iné krajiny. O aktuálnej téme informuje NZHerald.

Konšpirátori veria, že BTS stanice s 5G vysielačmi spôsobujú šírenie nového koronavírusu. Okrem toho na svojich stránkach upozorňujú aj na to, že tieto vysielače môžu spôsobovať potraty či iné závažné ochorenia a mutácie. Tvrdenia však nie sú ničím vedecky podložené.

Zobraziť celú galériu (0)
Ilustračná fotografia: Pixabay

Je všeobecne známe, že 5G vysielače sú bezpečné a v žiadnom prípade nemôžu šíriť koronavírus. Ten sa šíri prenosom z človeka na človeka, pričom vírus sa v súčasnosti šíri aj v takých krajinách, kde o 5G doteraz ani len nepočuli.

kampan zadarmo od startitup

Najnovšie sa o šírení hoaxu s 5G vysielačmi presvedčil Nový Zéland. Táto vyspelá krajina v Oceánii zaznamenala zničenie vysielača na severe od mesta Kaitaia. Krajina spája tento delikt práve s konšpiráciami, ktoré v súčasnosti kolujú po internete. Tentokrát sa však obeťou stal 4G vysielač, pričom ľudia si zjavne myslia, že aj tie môžu predstavovať nebezpečenstvo v čase, keď väčšina škôl a firiem prechádza do online prostredia.

„Išlo o vežu, ktorá bola postavená na poskytovanie mobilných služieb a širokopásmového internetu izolovaným vidieckym komunitám. Mať niečo také poškodené je pre našu komunitu absolútnym krokom späť,“ vyhlásil pre NZHerald seržant Mark Dalzell z polície.

Neskôr nasledoval aj ďalší požiar veže v Porirue, ktorý vyradil televízne prenosové zariadenie a ovplyvnil aj fungovanie mobilných telefónov pre približne 15 000 zákazníkov. Novozélanďania takéto kroky odsudzujú a odstavenie týchto veží výrazne ovplyvní fungovanie škôl či mnohých firiem. Najhoršie na tom je to, že niečo takéto sa deje práve počas krízy, kedy sú internetové a mobilné služby veľmi potrebné.

Pretrvávanie konšpiračných teórií okolo 5G prinútilo premiérku Jacindu Ardern konať. Na tlačovej konferencii povedala, že neexistuje žiadna súvislosť medzi koronavírusom a sieťami 5G. Okrem toho vyzvala každého občana, ktorý má obavy, aby navštívil webové stránky ministerstva zdravotníctva a hlavného vedeckého poradcu.

Oprava poškodených veží niečo stojí, no najväčším problémom je v súčasnosti zohnať materiály potrebné na ich prestavbu. S pribúdajúcimi incidentmi je možné, že ďalšie krajiny budú dbať na zvýšenú prevenciu. Podobné útoky totiž môžu pribúdať, čo spôsobí vážne a dlhotrvajúce problémy pre zavedenie komerčnej 5G siete.

Ďalšie dôležité články o koronavíruse:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom