Oznámenia o budúcnosti elektrifikácie svetových automobiliek prichádzajú v poslednom čase ako na bežiacom páse, pričom naposledy sme ťa takto informovali o kroku švédskeho Volva. Podľa najnovšej správy nemeckého magazínu Der Spiegel sa k elektrifikácii uchyľuje aj prvá značka koncernu BMW Group, Mini, ktorá plánuje byť do roku 2030 plne elektrická, píše Electrek.

Mini sa pripravuje na veľké zmeny

Nemecká automobilka Mini oznámila prvotné plány smerujúce k významnejšej elektrifikácii minulý rok, no vtedy sa ešte nepredpokladalo, že sa stane plne elektrickou už koncom tohto desaťročia. Podľa najnovších informácií však plánuje budúci týždeň predstaviť oficiálny plán elektrifikácie a stane sa tak prvou značkou BMW Group, ktorá sa k plnej elektrifikácii zaviaže.

Zobraziť celú galériu (0)
Martin Katler / FonTech

Keďže modelové rady Mini sa predstavujú približne každých 7 rokov, automobilka predstaví svoje posledné modelové „spaľováky“ v roku 2025, pričom do roku 2027 chce mať už polovicu všetkých predajov v elektromobiloch. Do roku 2030 už potom bude predávať iba elektrické modely.

Keďže nemecká automobilka v súčasnosti ponúka iba modely Cooper, Clubman a Countryman, jej možnosti hnacieho ústrojenstva nie sú tak široké a prechod na elektrinu je tak pre Mini jednoduchší než pre iné automobilky. Na druhej strane však mini v súčasnosti vyrába len jeden plne elektrický model, Mini Cooper SE, ktorý sme minulý rok otestovali aj my v redakcii a priniesli ti jeho podrobnú recenziu.

NEPREHLIADNI
Nad EÚ visí úplný zákaz predaja spaľovákov, návrh podporuje niekoľko krajín

Dôležitým hnacím faktorom je tiež postoj Nemecka, ktoré je domovom BMW Group, a ktoré plánuje do roku 2030 predaj automobilov so spaľovacími motormi zakázať. S rovnakým plánom prišla pred pár mesiacmi aj Veľká Británia, domovská krajina značky Mini, a úplný zákaz predaja „spaľovákov“ postupne visí aj nad celou EÚ. Kroky automobilky sú tak v tomto smere viac než predvídateľné.

Zobraziť celú galériu (0)
BMW iX / Zdroj: BMW Group

Videl si už?
Veľký rozmach elektrických motoriek je na dosah. Najväčší výrobcovia sa spájajú v najdôležitejšej oblasti

Pochopiteľne sa tu však objavuje otázka, čo sa stane s celým koncernom BMW Group. Ten sa totiž ako celok k úplnej elektrifikácii do roku 2030 nezaviazal a napriek tomu, že elektromobily ponúka a v nasledujúcich rokoch plánuje významne zrýchliť ich výrobu, sa bude musieť so zákazom predaja spaľovákov v Európe pravdepodobne popasovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom