Mini je ikona ako žiadna iná v automobilovom priemysle. Malé, šikovné „do ruky“ a s nezameniteľným dizajnom, ktorý vyčarí úsmev na tvári nejedného okoloidúceho. Čo sa však stane, ak auto s viac ako 50 ročnou históriou aj v oblasti motoršportu dostane elektrický pohon?

Vlastne nič. Základným kameňom úspechu Mini Cooperu je jednoznačne jeho podvozok. Ten je mimoriadne hravý a šoférovi dodáva unikátny pocit vždy, keď si sadne za volant. Poviem vám úprimne, že som sa bál, ako to dopadne, keď dostane Mini elekrický pohon. Bál som sa, či to náhodou nezmaže ten ikonický pocit z jazdy. Nestalo sa tak! Problémy ale, žiaľ, nastali inde.

Ten typický „recept úspechu“ Mini je však aj naďalej dostupný a elektrifikácia mu rozhodne neuškodila. V dnešnom teste sa pozrieme hlavne na:

  • Ako jazdí Mini Cooper SE
  • Kde spravila automobilka najväčšiu chybu
  • Prečo je dojazd nižší voči konkurencii
  • Za ako dlho sa nabije na 100 %
  • Koľko stojí elektrické Mini

Mini je vo všeobecnosti ako taká motokára pre dospelákov. V elektrickej verzii sa tohto tajného hesla drží ako kliešť a pri šoférovaní som si užil veľa zábavy. Či už dynamickejšia jazda v zákrutách, alebo bežné vozenie každý deň, ani raz som sa v jazdných vlastnostiach nesklamal.

Zobraziť celú galériu (22)
Martin Katler / FonTech

135 kW, krútiaci moment 270 Nm a zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 7,5 sekundy v prípade elektromobilu nie je málo a s dynamikou nemôže mať nikto problémy, ba čo viac, budeš z vlastnostní veľmi príjemne potešený. Mini Cooper SE disponuje 32,6 kWh, čo je na priemery mestských elektromobilov relatívne bežná a ničím špeciálna kapacita.

Zobraziť celú galériu (22)
Martin Katler / FonTech

Elektrické Mini má celkovo na výber štyri režimy jazdy Sport, Mid, Green a Green +. Najväčší rozdiel je medzi režimami Green a Sport, kde dojazd na palubnom počítači ihneď poskočil o 30 km v prospech „zelených“ režimov. Podotýkam, že v obidvoch ekologických režimoch auto výrazne zlenivie na plyne a v prípade Green+ máš dokonca vypnuté všetky komfortné spotrebiče, ako klimatizácia či kúrenie.

Zobraziť celú galériu (22)
Martin Katler / FonTech

Čo mi vyslovene vadilo bol najvyšší stupeň rekuperácie, ktorý mi prišiel až príliš agresívny na brzdenie. Samozrejme, v takomto prípade stačí používať len jeden pedál, no akosi mi viac prirástlo k srdcu jemnejšie nastavenie rekuperačného systému. Samotná rekuperácia ale úplne vypnúť nejde.

Zobraziť celú galériu (22)
Martin Katler / FonTech

Počas viac ako 700 najazdených kilometrov sa výsledná spotreba zastavila na úrovni 14,6 kWh a bežne som dosahoval maximálny dojazd po takmer nulové vybitie okolo 190 km. BMW síce udáva 270 kilometrov, no úprimne, to je hodnota, ktorú sa pri komfortnej a ničním neobmedzujúcej jazde nedá dosiahnuť.  Mestská a prímetská jazda vie dojazd pretlačiť cez 200 km, no tam to asi aj končí.

Zobraziť celú galériu (22)
Martin Katler / FonTech

Veľkým pozitívom a v prípade elektromobilov aj vyslovene nutnosťou je rýchle nabíjanie. Výrobca integroval podporu 50 kW DC rýchlonabíjania, ktoré dobije batériu napríklad z 10 na 100 % už za hodinu a 16 minút. Treba mať samozrejme na pamäti, že od 80 % je nabíjanie rapídne pomalšie. Rýchle nabitie počas návštevy obchodných centier sú viac než vítané a už za krátkych 10 minút je auto schopné dotlačiť 7,5 kW, čo bez problémov stačí na 40-50 km dojazdu.

Zobraziť celú galériu (22)
Martin Katler / FonTech

Nabitie z domácej 230 V nabijačky bude trvať okolo 10 hodín. Využívať nabíjanie, kde a kedy sa len dá, je tak aj v tomto prípade „mindset“, ktorý si treba pred kúpou hlavne mestského elektromobilu uvedomiť. Uvediem ešte jeden príklad nabíjania zo 46 %, teda takmer polovične vybitej batérie, sa dokázalo Mini na 80 % nabiť len za 17 minút.

Zobraziť celú galériu (22)
Martin Katler / FonTech

Elektromobily sú ako smartfóny či iné konzumné zariadenia. Bez poriadneho softvéru to nikdy nebude ono. Žiaľ, tu som pri Mini natrafil na niekoľko kľúčových nevýhod. V prvom rade je to chýbajúca plejáda bezpečnostných asistentov, ako udržiavanie v jazdnom pruhu, adaptívny tempomat či prediktívne autonómne riadenie, ktoré do viac ako 40 000 € eletktromobilu (mnou testovaný model) rozhodne patrí. Bez neho to akosi stráca tú futurickosť a výhodu voči lacnejším, no stále rovnako „hardvérovo“ výbaveným konkurentom.

Zobraziť celú galériu (22)
Martin Katler / FonTech

Musím sa priznať, že dlho som si zvykal na trochu neintuívny infotainment, ktorý síce zdieľa črty s tým v BMW, no Mini to akosi zbytočne prekombinovalo a pokazilo minimalistický dojem. Veľakrát sa mi dokonca stalo, že sa systém musel reštartovať a nereagoval na pokyny. Dominantou je hlavný displej v strednej časti, ktorý obkolesujú hardvérové tlačidlá rýchlych skratiek.

Zobraziť celú galériu (22)
Martin Katler / FonTech

Vstavaná navigácia funguje dobre a podporuje zobrazovanie nabíjacích staníc od poskytovateľov ako Greenway či ZSE, Na stredovom displeji si dokonca vieš vďaka vstavanej dátovej SIM karte sťahovať aktuálne údaje do máp, predpovede počasie či pozrieť najnovšie správy zo zahraničia.

Zobraziť celú galériu (22)
Martin Katler / FonTech

Hodnotne a veľmi originálne pôsobí aj ambietné podsvietenie interiéru s vyrytou anglickou vlajkou na palubnej doske zo strany spolujazdca. Interiér je skutočne niečo, čo Mini výrazne odlišuje od zvyšku „svorky“ e-áut.

Zobraziť celú galériu (22)
Martin Katler / FonTech

Mrzí ma však absencia väčšieho množstva nastavení a personalizácie digitálneho displeja pred vodičom, ktorý je na informácie veľmi strohí a vôbec nevyužíva potenciál. Na funkcie, ako premietanie navigácie či špeciálne grafické rozhranie rovno zabudni, displej vie zobrať základné dáta o spotrebe, rýchlosti, prejdenej vzdialenosti a samozrejme ukazuje mieru využívania elektromotora a pri nabíjaní všetky podstatné informácie o čase či rýchlosti.

Zobraziť celú galériu (22)
Martin Katler / FonTech

V podpore, bohužiaľ, chýba Android Auto, avšak Apple CarPlay tu podporované je a dokonca v bezdrôtovom prevedení so všetkými náležitými výhodami. Výborným prvkom je aj audio sústava Harman Kardon, ktorá svoju úlohu zvláda na jednotku s hviezdičkou.

Zobraziť celú galériu (22)
Martin Katler / FonTech

Presuňme sa na exteriér, ktorý až skutočne atypický a na pomery Mini vzbudzuje v ľuďoch poriadnu zvedavosť. Na svedomí to majú aj špeciálne navrhnuté 17-palcové disky kolies MINI Electric Power, ktoré dopomáhajú k lepšiemu obtekaniu vzduchu a zníženiu aerodynamického odporu.

Zobraziť celú galériu (22)
Martin Katler / FonTech

Ja som mal k dispozícii auto v krásnej striebornej farbe so žltými doplnkami a spätnými zrkladmi v tejto farbe, čo v konečnom dôsledku len umocnilo extravagantný, no skutočne jedinečný dojazd Mini, ktorý všetci tak zbožňujeme.

Zobraziť celú galériu (22)
Martin Katler / FonTech

Elektrické Mini je k dispozícii len v trojdverovom vyhotovení a sedenie na zadných sedadlách je pre človeka, čo meria viac ako 185-190 cm problémové, no nie nemožné. Je to teda skôr auto, ktoré môže komfortne slúžiť dvojčlennému páru pokojne aj na dlhšie výlety. Moju najobľúbenejšiu vlastnosť na Mini som si naschvál nechal na záver. Elektrická verzia okrem rôznych znakov, že ide o elektromobil, neprestáva udivovať krásnym svetelným podpisom zadných LED svetlometov, ktoré sú vyhotovené do tvarov britskej vlajky. Efektné, krásne a unikátne – všetky palce hore.

Zobraziť celú galériu (22)
Martin Katler / FonTech

Zhodnotenie

Ťažko sa mi pôvodne hľadali tie správne slová, pre koho a ako vlastne odporučiť Mini Cooper SE. Je drahé a v základe stojí viac ako 32 000 €. Na druhej strane, aký iný mestský elektromobil má tak silný imidž medzi ľuďmi, že aj takto upravená verzia v nich vzbudzuje záujem a hlásia, že je to krásne auto.

Problém by ani nebol slabší dojazd (Citigo iV dá viac ako 260 km na jedno nabitie a stojí zlomok z ceny) či chýbajúca technická výbava, no Slovensko jednoducho nemá ideálnu cieľovú skupinu pre tento elektromobil. Mini Cooper SE je veľmi podarený kúsok, ktorý má veľa vecí, čo konkurentom chýba, no odporučiť ho bežným Slovákom a hlavne v dobe, kedy treba kupovať elektromobil s rozvahou, naozaj nemôžem.

HODNOTENIE

7.8/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú