Švédska automobilka Volvo plánuje, že do roku 2030 budú všetky jej autá plne elektrické. Pripojila sa tak k rastúcemu počtu automobiliek, ktoré chcú do konca tohto desaťročia skončiť s produkciou áut využívajúcich fosílne palivá.

Ako povedal šéf firmy Volvo Hakan Samuelsson, podľa neho zákazníci už nebudú mať záujem o autá na benzínový pohon.

Sme presvedčení, že elektromobily budú pre zákazníkov omnoho zaujímavejšie,“ dodal v reakcii na otázku novinárov, aký očakáva v budúcich rokoch dopyt po elektrických vodidlách.

Nenechaj si ujsť
Prvé na svete: Pre elektromobily vyrobili prvýkrát špeciálne pneumatiky, zvyšujú dojazd a kúpiš ich už aj na Slovensku

Švédska firma uviedla, že už v roku 2025 by sa plne elektrické autá mali na celkovom predaji jej vozidiel podieľať zhruba 50 %. Druhú polovicu by v tomto období mali tvoriť hybridy. Volvo je tak ďalšou automobilkou, ktorá chce so spaľovacími motormi v tomto desaťročí skončiť.

Na výlučnú výrobu elektromobilov prejdú aj ďalšie automobilky

Už v novembri minulého roka značka Bentley patriaca pod Volkswagen informovala, že všetky jej modely budú do roku 2030 plne elektrické, a minulý mesiac americká spoločnosť Ford uviedla, že do roku 2030 chce mať plne elektrickú svoju flotilu v Európe.

Cieľom strategickej zmeny je, aby na konci desaťročia v Európe predával už len plne elektrické osobné autá. Minulý rok v Európe Ford nepredal ani jeden elektromobil. Prvým krokom v rámci tejto transformácie, ktorú koncern oznámil v stredu, bude investícia vo výške 1 miliardy USD (823,5 milióna eur) do svojho nemeckého závodu v Kolíne nad Rýnom.

Firma Jaguar Land Rover plánuje mať vozidlá svojej luxusnej značky Jaguar plne elektrické do roku 2025 a čo sa týka celej flotily, aj britská firma uviedla rok 2030. Land Rover medzitým v priebehu nasledujúcich piatich rokov uvedie na trh šesť čisto elektrických vozidiel, pričom prvé z nich chce začať predávať v roku 2024.

V polovici dekády prejde Jaguar renesanciou, aby sa z neho stala čisto elektrická luxusná značka,“ uvádza sa vo vyhlásení spoločnosti s dodatkom, že „podstatne zníži a zracionalizuje svoju nevýrobnú infraštruktúru v Británii“.

Nový generálny riaditeľ Thierry Bollore si dal za cieľ, aby celá skupina JLR do roku 2039 znížila emisie uhlíka na nulu. Všetky modely Jaguar aj Land Rover tak budú do konca desaťročia ponúkané aj v čisto elektrickej verzii.

Ďalšie články:

V článku boli použité materiály TASR.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú