Nemecká automobilka BMW to s napredovaním v oblasti elektromobility myslí skutočne vážne. Okrem pravidelného predstavovania nových modelov najnovšie oznámila aj rozšírenie výroby batériových modulov v závode v Lipsku, ktorá má začať už v polovici roku 2021, informuje InsideEVs.

K výrobnému závodu v Dingolfingu, v ktorom prebieha produkcia batériových modulov pre elektromobily BMW, sa už budúci rok pripojí továreň v Lipsku s rozlohou 10 000 metrov štvorcových. Okrem dvoch nemeckých miest bude BMW aj naďalej vyrábať batérie v Spartanburgu v USA a Shenyangu v Číne.

BMW má v úmysle investovať do rozšírenia výroby batériových modulov viac ako 100 miliónov € do roku 2022 a vytvoriť vyše 150 pracovných miest. Investícia je reakciou na očakávaný rast predaja elektrických vozidiel, keďže BMW chce do roku 2025 predávať každé tretie nové vozidlo ako plug-in hybrid.

„Neustále zvyšujeme výrobu elektronických pohonov, aby sme splnili naše ambiciózne ciele v oblasti e-mobility,“ uviedol Michael Nikolaides, vedúci plánovania a výroby motorov a elektronických pohonov. Dodal, že po nedávnom zahájení výroby v Dingolfingu a zdvojnásobení výrobnej kapacity v Číne je ďalším zintenzívnením výroby práve továreň v Lipsku, píše sa v tlačovej správe.

BMW sa spolieha na batériové články od dodávateľov

BMW však nevyrába vlastné batériové články. Tie pre nemeckú automobilku na mieru vyrábajú Samsung SDI a CATL. Nemecká automobilka články otestuje a pomocou vysoko automatizovaného procesu ich spája do väčších celkov – modulov. Moduly sú potom montované do hliníkových ochranných obalov a napájané na chladiace systémy a ďalšie komponenty vozidla.

Prečítaj si tiež
BMW mení stratégiu: Do áut zavedie mikrotransakcie, sú známe prvé detaily

Modely BMW s elektrickým pohonom

Nemecká automobilka má momentálne v ponuke len jediný elektromobil BMW i3, ktorý sa ale pýši titulom najobľúbenejší model na Slovensku s počtom 184 registrovaných kusov. Okrem toho však má v ponuke množstvo plug-in hybridov, ako BMW 745Le či luxusné SUV BMW X5, ktoré sme mali možnosť v našej redakcii otestovať.

Zobraziť celú galériu (2)
Dávid Igaz / FonTech

Už v budúcom roku sa však má dostať na trh BMW iX3, ktorý s klasickou spaľovacou verziou X3 zdieľa mnoho atribútov. Medzi ďalšie elektromobily od BMW budú v budúcnosti patriť aj modely i4 či iNEXT.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP