Ministerstvo hospodárstva SR zverejnilo aktuálne štatistické údaje o počte registrovaných elektromobilov na slovenských cestách. Oproti minulému roku došlo výraznému nárastu a prekvapili aj automobilky na prvých miestach rebríčka.

Zvýšil sa nárast oproti minulému roku, prekvapilo BMW a Nissan

Slovenské dotácie na elektromobily boli začiatkom tohto roka témou číslo jedna v oblasti technológií, pričom len začiatkom júla došlo k schváleniu ďalších 185 žiadostí. Niet pochýb, že v dôsledku tohto kroku vlády bude postupne na našich cestách pribúdať omnoho viac elektromobilov než sa očakávalo.

Aký je ich súčasný stav najnovšie odhalili novo zverejnené štatistiky Ministerstva hospodárstva SR ku koncu druhého kvartálu 2020.

Zobraziť celú galériu (2)
Ministerstvo hospodárstva SR

Podľa týchto údajov došlo oproti minulému roku v počte plug-in hybridov aj klasických elektromobilov k výraznému nárastu. V roku 2019 bolo na Slovensku zaevidovaných napríklad iba 697 plug-in hybridov, pričom k 30. júnu tohto roka toto číslo vyskočilo na 1021 vozidiel, čo predstavuje viac než 46 % nárast.

Čo sa klasických elektromobilov týka, tých bolo koncom minulého roka na slovenských cestách presne 1194. Údaje z 30. júna tohto roka však ukazujú už 1582 zaregistrovaných vozidiel, čo znamená nárast o takmer 32,5 %.

Údaje o vývoji počtu však zahŕňajú iba elektromobily kategórie M1 a nepočítajú s elektrickými vozidlami iných kategórií. Aktuálny vozový park „čistých“ vozidiel registrovaných na Slovensku obsahuje napríklad aj 606 elektrických motocyklov, 139 štvorkoliek, 124 nákladných áut, 47 autobusov a 15 pracovných strojov.

Zobraziť celú galériu (2)
Ministerstvo hospodárstva SR

Zaujímavé sú však aj štatistiky podielu jednotlivých výrobcov klasických elektromobilov kategórie M1. Celkovému počtu zaregistrovaných vozidiel momentálne kraľuje japonský Nissan s 339 vozidlami, za ktorým nasleduje americká Tesla s 224 registrovanými elektromobilmi. Päticu najobľúbenejších značiek dopĺňa ešte Volkswagen, BMW a Hyundai.

Práve bavorská automobilka sa však môže pýšiť stále najobľúbenejším modelom na Slovensku, ktorým je BMW i3 s počtom 184 registrovaných kusov. Za ním nasleduje Nissan Leaf prvej a druhej generácie (spolu 304 kusov) a prvú šesticu uzatvára Volkswagen e-Up!, Tesla Model S a elektrická Škoda Citigo, ktorú sme nedávno mali možnosť otestovať aj my.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom