Nemecká automobilka to myslí s elektrifikáciou vážne, čoho dôkazom je aj čerstvo odhalený elektromobil BMW i4. Ten by mal prísť na trh už o dva roky a automobilka prisľúbila, že jeho dojazd na jedno nabitie bude omnoho väčší, ako pri Tesle Model 3, informuje Engadget.

BMW i4 bude plne elektrický sedan, ktorý ako prvý využíva piatu generáciu batérií a elektromotra od BMW. Informácií o tejto novinke zatiaľ veľa nemáme, no základné čísla nám už automobilka odhalila a ak sa im ich podarí dosiahnuť aj pri finálnej verzii i4-ky, bude toto auto horúcim kandidátom na najlepší európsky elektromobil.

BMW, elektromobil BMW i4 a elektrické SUV BMW iNext

Automobilka sľubuje, že s piatou generáciou elektromotora a batérií dosiahne BMW i4 dojazd na jedno nabitie až 600 km. To je v porovnaní s Teslou Model 3 podstatne viac, rozdiel v kapacitách batérií pritom nie je tak markantný, BMW osadí svoju i4 80 kWh batériou a Model 3 je napájaný 75 kWh batériou. Batéria v BMW bude taktiež disponovať naozaj rýchlym nabíjaním až do 150 kW.

BMW

Tento skvelý dojazd je určite možný aj vďaka ekonomickému zaobchádzaniu s energiou nového, 390 kW motora, ktorý ponúkne maximálny výkon 530 koní. Automobilka očakáva zrýchlenie z 0 na 100 v okolí štyroch sekúnd, čím by sa zaradila až za Model 3 Performance, ktorý zrýchli za 3,4 sekundy. Aj v porovnaní maximálnych rýchlostí vyhráva Tesla, ktorá so svojimi 260 km/h hravo dominuje nad uvádzanými 200 km/h pri BMW i4.

Ako píše portál TheVerge, oficiálneho predstavenia predajnej verzie by sme sa mali dočkať už v roku 2021 na Autosalóne v Ženeve, no je tu aj taká možnosť, že si BMW spraví vlastnú udalosť, kde novinku predstaví. Túto zimu by sme sa mali dočkať ešte ohlásenia dvoch ďalších plne elektrických vozidiel od BMW, presnejšie SUV-čka BMW iNext a modelu iX3, ktoré však bude určené výhradne pre čínsky trh. Do konca roka 2023 by však chcelo mať BMW vo svojom portfóliu až 25 plne elektrických alebo hybridných automobilov.

BMW

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom