Takýmto smerom sa už vydala Tesla a čoskoro tak spraví podľa oficiálnych informácií aj BMW. Vodiči si budú môcť dokupovať výbavu len vďaka mikrotransakcii, informuje The Verge.

Mnohí ľudia si už zvykli na systémy nákupov v aplikáciách a hrách, ktoré prinášajú rôzne nové funkcie a možnosti za určitý poplatok. S modernými technológiami, stále lepším softvérom a výpočtovou technikou sa však takého nákupy pomaly dostávajú aj do áut. Tesla s týmto systémom umožňuje napríklad odomknúť funkciu Autopilota alebo prémiový balík konektivity.

Pripojenie k internetovej sieti umožní moderným a budúcim modelom nielen softvérové aktualizácie a opravy chýb na diaľku prostredníctvom aktualizačného balíka. Výrobcom sa totiž otvárajú dvere práve do sveta mikrotransakcií, pomocou ktorých budú môcť vytiahnuť zo zákazníka ešte nejaké to euro (alebo stovky) navyše.

S využitím takéhoto nákupného systému by si potom mohol vodič aktivovať niektorý z prvkov výbavy, zaplatiť zaň a pohodlne ho začať využívať. To by platilo, pokiaľ by si vybral výbavu, ktorú si nezvolil pri kúpe vozidla, no chcel by ju mať k dispozícii neskôr alebo ju využíval nepravidelne.

Mníchovská automobilka chce využiť mikrotransakcie. Vodiči si za funkcie áut priplatia

V tomto smere by mohlo BMW umožniť vodičom aj deaktiváciu funkcie, za ktorú by vodič nemusel platiť, ak ju nevyužije. Zároveň by však bolo potrebné, aby všetky vozidlá automobilky disponovali rovnakou výbavou, a potom by už bolo len na majiteľoch, ktoré „prémiové“ funkcie si počas používania dodatočne zakúpia.

Týmto systémom by sa zjednotila nielen výroba na linke, no taktiež by mali lepšie možnosti budúci majitelia takýchto áut aj po niekoľkých rokoch. Keď už totiž takéto BMW pôvodného vodiča omrzí, môže ho predať a ďalší majiteľ si bude môcť vybrať a zaplatiť za funkcie vozidla, ktoré vyhovujú jemu. Výrobca by tak mohol opäť zarobiť.

Nenechaj si ujsť
BMW oficiálne končí s výrobou slávneho plug-in hybridného športiaku. Odteraz patrí medzi zberateľské kúsky

Takéto možnosti pritom nie sú vôbec hudbou budúcnosti. Mníchovská automobilka plánuje takýto systém pre aktiváciu a deaktiváciu vybraných funkcií vozidiel zaviesť už čoskoro. Pravdepodobne po vydaní novej verzie operačného systému v 7. verzii, ktorý pomenovala originálne ako „Operating System 7“.

S touto aktualizáciou bude potom môcť BMW ponúknuť pri mikrotransakciách doplnkovú výbavu ako napríklad vyhrievanie sedadiel.

BMW nie je v systéme predplatného žiaden nováčik

V zime si za to môže vodič priplatiť, no keď to v lete nebude využívať, môže si funkciu jednoducho deaktivovať. Podľa portálu CNET by takéto predplatné vydržalo približne 3 mesiace. Popri predstavení tohto plánu BMW odhalilo aj ďalšie detaily novej funkcie, pomocou ktorej bude možné využiť miesto kľúča k vozidlu len samotný iPhone.

Táto možnosť bola predstavená už na konferencii WWDC 2020, kedy Apple ukázal, ako bude takéto odomykanie fungovať. Využívať sa pri tomto procese bude zabudovaný čip U1, ktorý nájdeme v iPhonoch. Funkcia však bude dostupná až v prípade nového modelu BMW radu 5 v roku 2021.

Do tej doby aktuálna modelová rada výrobcu dostane aj spomínaný update, ktorý by mal prísť už tento mesiac a bude veľký zhruba 1 GB. Jeho inštalácia by mala trvať približne 20 minút.

Keď sa ale vrátime k systému mikrotransakcií, zistíme, že BMW v tomto nie je žiaden nováčik. Podobný plán už uplatnilo pri sprístupnení Apple CarPlay, ktoré ponúkalo za príplatok 300 dolárov a potom za 80-dolárové ročné predplatné. Rovnakým systémom tak môže „zamknúť“ aj množstvo iných funkcií a následne presviedčať zákazníka, aby si ich za poplatok aktivoval.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP