Prestížny galavečer a udeľovanie herných Oscarov už máme za sebou, podľa očakávaní dominovalo pokračovanie drsnej survival akcie The Last Us. Za najvydarenejšími hernými kúskami roka sme sa rozhodli ohliadnuť aj my a prinášame jedenásť hier, ktoré z nášho pohľadu v uplynulom roku bodovali najviac. Ktorá z nich zaujala teba?

Assassin’s Creed Valhalla

Najnovší diel populárnej série Assassin’s Creed priniesol starú známu hrateľnosť v novom šate. Zasadenie do čias Vikingov hre svedčí, tentokrát sa predviedli aj scenáristi, ktorí predstavili viaceré zaujímavé dejové línie. Na nových konzolách pri 60 snímkach novinka vyzerá fantasticky, dych naopak stráca pri mizernom chovaní protivníkov.

Celkovo sme Assassin’s Creed aj v našej recenzii zhodnotili ako jeden z najlepších dielov série, zároveň ale vývojári nepredviedli takmer nič, čo by sme v predchádzajúcich dieloch nemohli vidieť. Stačia takéto kritériá, aby mohla byť hra vyhlásená za najlepšiu v tomto roku? Pravdepodobne nie. Aj napriek tomu je Valhalla skvelou hrou, ktorú by si žiadny fanúšik adventúr nemal nechať ujsť.

Crash Bandicoot 4: It’s About Time

Vývojári z Toys for Bob sa v roku 2018 preslávili dvojicou remaekov skvelých skákačiek Crash Bandicoot a Spyro, oživiť v peknej grafike staré klasiky a pridať k nim úplne nové pokračovanie sú však dve odlišné veci.

Očakávania od čerstvého dielu Crasha Bandicoota, ktorý prišiel po viac než dekáde, boli právom veľké, americkí autori sa s výzvou našťastie popasovali majstrovsky a predstavili najlepšiu platformovku tohto roka. Hrateľnosť novej hry postavili na osvedčených základoch, nebáli sa však pridať aj vlastné nápady vo forme masiek a jedinečných úrovní plných nových nepriateľov aj hrateľných postáv.

Cyberpunk 2077

Podobne ako The Last of Us sa ani Cyberpunk po vydaní nevyhol veľkej kontroverzii a čelil silnej kritike hernej obce. Dôvodom je katastrofálny technický stav na konzolách PS4 a Xbox One, na ktorých je sci-fi novinka od poľských vývojárov prakticky nehrateľná a v zásadnej miere degraduje herný zážitok.

Podstatne iný príbeh sa však píše pri PC verzii a na novej konzolovej generácii, na ktorých si Cyberpunk v nejednej recenzii odniesol ultimátne skóre a nevyhol sa opakovanému prívlastku „najlepšia hra poslednej dekády„. Očakávaný titul samozrejme neobišiel ani našu redakciu, prečítaj si detailne, v čom Cyberpunk vyniká a kde naopak potrebuje doladiť.

Demon’s Souls

Hardcore RPG Demon’s Souls, ktoré v roku 2009 stálo za vznikom „soulsborne“ šialenstva, dostalo po 11 rokoch parádny remake, o ktorom sa nehovorilo inak než v superlatívoch. Zaujala predovšetkým nádherná grafická stránka a textúry prepracované do najmenšieho detailu, ktoré naznačili skutočné next-gen schopnosti novej konzoly PlayStation 5.

Aj v ostatných smeroch sa však Demon’s Souls ukázal ako nadčasová záležitosť, keďže dokonale baví aj s veľkým odstupom času. Aj vďaka tomu sa o Demon’s Souls hovorí ako o najvydarenejšom remaku posledných rokov a jednom z najlepších launch titulov v histórii konzol PlayStation.

DOOM Eternal

Herná legenda DOOM sa v marci tohto roka dočkala nového prírastku a vývojári z id Software fanúšikov akcie veru nesklamali. Doom Eternal priniesol pekelne rýchlu hrateľnosť, svieže arény, no predovšetkým nekonečné zástupy démonických nepriateľov a množstvo arzenálu na ich brutálnu likvidáciu.

Tvorcovia sa v zvýšenej miere povenovali aj príbehu, ten však hral iba druhé husle a pozornosť sa opäť sústredila na krvavú symfóniu Doom Slayera. Potešila základňa v podobe vesmírnej lode, nenadchol zbytočný humbuk spojený s ochranou Denuvo Anti-Cheat, proti ktorej hráči húfne protestovali. Bez ohľadu na to je Doom Eternal možno najlepšou priamočiarou akciou uplynulého roka.

Fall Guys

Úsmevná battle-royale platformovka Fall Guys pravdepodobne nie je najlepšou hrou roka, napriek tomu si miesto v TOP 10 z nášho pohľadu zaslúži. Dôvodom je ohromný boom, ktorý medzi hráčmi Fall Guys po svojom októbrovom vydaní vyvolal. To, čo malo byť len menšou indie hrou, znenazdajky pobláznilo celý herný svet a počas augusta sa v hernom svete nehovorilo o ničom inom.

Za prvý týždeň od vydania si Fall Guys zakúpilo viac než 2 milióny hráčov, ďalších viac ako 8 miliónov nasledovalo v ďalších týždňoch. Vývojári tak celému svetu pripomenuli, že na skvelú zábavu nie je potrebný príbeh ani oslnivá grafika, ale predovšetkým chytľavá hrateľnosť a cit pre zasadenie.

Final Fantasy VII Remake

Legendárny, podľa mnohých najlepší, siedmy diel populárnej série Final Fantasy sa na jar po nekonečných odkladoch dočkal vydania remakeu a súdiac podľa recenzií i nadšených ovácií samotných hráčov sa čakanie oplatilo. O vývoj hry sa postaralo viacero z pôvodných vývojárskych mien a na výsledných kvalitách to bolo poznať.

Prečítaj si aj
Pred 23 rokmi zmenilo životy generácií – toto sú dôvody, prečo je však remake Final Fantasy 7 ešte lepší ako pôvodná hra

Pôvodný príbeh z roku 1997 bol nielen prerozprávaný v krajšej grafike, ale tiež obohatený o nové zápletky, vynikala aj skvelá hudobná stránka, dôkazom čoho je aj víťazstvo v tejto kategórii na Video Game Awards. Zároveň sa vydarený remake Final Fantasy stal aj najlepšou RPG uplynulého roka, čo o kvalitách hodne napovedá.

Ghost of Tsushima

PlayStation exkluzivita zasadená do feudálneho Japonska bola vydaná len mesiac po vydaní The Last of Us: Part 2, navyše v letnom období, ktoré je (nielen) v hernom svete známou uhorkovou sezónou. Vývojári zo Sucker Punch sa však s nepriaznivými faktormi vysporiadali dokonale a predstavili vizuálne úchvatný herný kúsok, ktorý zďaleka nebodoval len po estetickej stránke.

Hra sa mohla pochváliť ako autentickým dobovým prostredím, tak aj slušným príbehom a návykovým súbojovým systémom, z ktorého by si vývojári open-world hier mohli brať príklad. To isté platí aj v oblasti starostlivosti, kedy autori pozorne počúvali hráčskej ohlasy a bezplatne predstavili výborný multiplayerový prídavok.

Mafia: Definitive Edition

V našich končinách asi neexistuje hra, ktorá by si roky po vydaní dokázala vybudovať taký kultový status ako legendárna mafia. Populárna séria sa tento rok dočkala vydareného remasteru, ktorý obsahoval všetky tri diely, najväčšiu pozornosť však právom pútal vydarený prvý diel, kde sa tvorcovia nebáli experimentovať, urobiť zmeny v scenári aj zmeniť podobizeň hlavných protagonistov.

Horúco očakávaný remake síce nedorazil bez chýb, bol však nanajvýš vítaným a tiež mimoriadne vydareným návratom do Lost Heaven, ktorý navyše osviežil aj vynikajúci český dabing. Pokiaľ patríš medzi fanúšikov hry aj ty, určite nevynechaj náš špeciál, kde sme sa venovali histórii značky a predstavili množstvo zaujímavostí z vývoja trojice hier.

Microsoft Flight Simulator

Veľkým úspechom sa tento rok môže pochváliť aj Microsoft, ktorého letecký simulátor v hernom svete nemá obdoby. Nádhernými screenshotmi priamo od hráčov sme ťa zásobovali ešte pred uvedením na trh, po vydaní už nasledovala doslova explózia dychberúcich scenérií pripomínajúcich realitu.

Prečítaj si aj
Slovák dokonale vylepšil Microsoft Flight Simulator. Zalietaš si s Cessnou Andreja Danka, navštíviš do detailov vyšperkované hrady 

Môže za to aj jedinečné využitie údajov z databáz Bing Maps, ktoré hre zabezpečili fotorealistickú grafiku a dokonalú vernosť letísk i lietadiel svojim skutočným predlohám. Bonusom je množstvo detailných nastavení, vrátane počasia, ktoré prinášajú herný zážitok takmer ako zo skutočnej pilotnej kabíny.

The Last of Us: Part 2

Milovaný aj zatracovaný. Taký je druhý diel najočakávanejšej PlayStation exkluzivity posledných rokov, The Last of Us: Part 2, ktorý priniesol mimoriadne drsné dobrodružstvo a už v skorom úvode sa nebál hráčov prekvapovať. Niektorí sa s rozprávaním príbehu, hrateľnými postavami i temnejším zasadením hry stotožnili, iných naopak adventúra od Naughty Dog sklamala a na chuť jej prísť nedokázali.

Faktom je, že druhý diel The Last of Us je podľa výsledkov The Game Awards 2020 najúspešnejším tohtoročným titulom a počas herného galavečera bodoval hneď v niekoľkých hlavných kategóriách, podľa mnohých zaslúžene.

 

 

 

 

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú