Na Facebooku sme sa doteraz stretali s mnohými podvodmi rôzneho druhu, no azda najobľúbenejším spôsobom, ako oklamať Slovákov, sú falošné súťaže. V uplynulých rokoch sme mali možnosť vidieť množstvo takýchto pokusov, ktorými sa podvodníci snažia od ľudí neraz vylákať peniaze či osobné údaje, mnohokrát žiaľ aj úspešne. Tentokrát sa na Facebooku znova pripomenula známa „firma“, ktorá vypísala súťaž o hernú konzolu PlayStation 4 Pro. Po vyhlásení víťaza však súťaž náhle zmizla. O tomto podvode informoval portál Živé.sk.

Stránka Audi SVK Fans bola vytvorená 10. augusta minulého roka a napriek tomu, že má ísť zdanlivo o stránku pre fanúšikov známych nemeckých automobilov, nenájdeme na nástenke žiadne príspevky, ktoré by sa spájali s jej názvom. Svoju prvú podvodnú súťaž zverejnila krátko po založení, aby si na Facebooku získala zástup fanúšikov. To sa aj podarilo a k dnešnému dňu stránku sleduje celkovo 31 350 ľudí.

Ďalšia falošná súťaž sľubovala pod stromček PlayStation 4 Pro

Pri pohľade na nástenku však nájdeme iba zdieľané odkazy z iných webov, pričom vo väčšine prípadov sú zdieľané články už neexistujúceho webu baby-rady.sk. Pred pár dňami sa na tejto stránke znova objavila aj podvodná súťaž, ktorá tentokrát lákala ľudí na hernú konzolu PlayStation 4 Pro. A podmienky? Úplne jednoduché. Opäť sa tak opakoval klasický scenár, kedy v komentároch stačilo označiť priateľa, s ktorým by chcel fanúšik stránky konzolu vyhrať. Na prekvapenie stránka nežiadala v podmienkach ďalšie lajky.

Nenechaj si ujsť
Slovensko a podvodné súťaže na Facebooku: Prečo má polícia zviazané ruky?

Ako to už býva, takáto súťaž sa rýchlo rozšírila a behom pár hodín mala stovky zdieľaní a označení „páči sa mi to“. Šťastný výherca mal byť vyžrebovaný 17. decembra po 20:00, kedy súťaž končila. Znova sa však potvrdilo, že išlo o podvod. Príspevok zo stránky krátko po vyhlásení výhercu zmizol. Pochyby o dôveryhodnosti tejto stránky dokazujú aj príspevky mnohých fanúšikov, ktorí v Komunite a recenziách upozorňujú na doterajšie prešľapy, medzi ktorými bola aj súťaž o 3 nové modely Audi RS7 v minulom roku.

Podvody na sociálnych sieťach neutíchajú

Na Facebooku sa takéto falošné súťaže od neoverených či podvodných stánok s menom známej spoločnosti objavujú stále. V niektorých prípadoch od údajných víťazov zisťujú osobné údaje a údaje kreditných kariet alebo sa pokúšajú inou formou získať peniaze. Na tieto podvody často upozorňuje aj polícia na stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Niekoľko zaznamenaných podvodov na Facebooku za posledné mesiace: 

Znova preto upozorňujeme, aby sa Slováci na Facebooku vyhýbali podozrivým ponukám, prísľubom rýchleho zárobku prostredníctvom „zaručených“ tipov alebo falošným súťažiam, ktorými ich môžu v prípade fiktívnej výhry pripraviť stránky aj o financie. V každom prípade je lepším spôsobom byť ostražitý a podozrivú stránku na Facebooku alebo aj predajcu na internete overiť než naletieť ich podvodným praktikám.

Niekoľko charakteristických čŕt podvodných stránok na Facebooku: 

  • Boli založené prednedávnom
  • Nemajú viac ako pár stoviek či tisíc fanúšikov
  • Ponúkajú cenné vecné výhry alebo podozrivo vysokú finančnú výhru
  • Prezentujú sa pod menom známych značiek bez overenia (overená stránka ma pri svojom názve modrú značku)
  • Od výhercov požadujú údaje, ktoré by mohli byť zneužité
  • Zlá gramatika

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom