Počet podvodníkov na Facebooku či iných sociálnych sieťach takmer každý deň narastá. Najčastejším príkladom sú už na prvý pohľad podozrivé stránky, ktoré ponúkajú skvelé výhry či odmeny za zdieľanie a lajkovanie ich statusov.

Polícia SR prostredníctvom Facebookovej stránky Hoaxy a podvody znova upozorňuje na situáciu, kedy na podobný prípad naletelo množstvo používateľov.

Podvodným súťažiam sa u nás darí

Tentokrát ide o stránku s názvom Zimna Moda, ktorá používateľom sľubovala veľké výhry. Na Facebooku uverejnila súťaž o set spotrebičov, ktorý pozostával z práčky a sušičky. Podmienkou bolo zdieľať príspevok, do komentára označiť niekoho z priateľov a v neposlednom rade dať „like“ na stránku.

Už na prvý pohľad je totiž jasne vidieť, že facebooková stránka nie je dôveryhodná. Hlavnými znakmi toho, že ide o podvod, sú chýbajúce informácie, akými sú napríklad profilová či titulná fotka, kontaktné údaje a webová stránka. Stránka navyše nemala žiadne fotky či uverejnené statusy. Aj napriek tomu však spomínaný podvodný status o súťaži zdieľalo vyše 1 800 používateľov a počet komentárov prevýšil číslo 4 300.

Nenechaj si ujsť
Milióny z reklám veľkých firiem ako záruka. Aká je situácia s dezinformačnými webmi na Slovensku?

Dôveruj, ale preveruj

Pre podobné situácie, ktoré môžu vzniknúť aj v budúcnosti, odporúčame sledovať facebookú stránku Polície, ktorá pravidelne overuje takéto problémy a občanov informuje o podvodoch či šírení dezinformácií na internete. V tomto prípade potvrdili, že stránka Zimna Moda je jednoducho veľký podvod.

Polícia ďalej upozorňuje používateľov, aby si dávali pri podobných situáciách pozor na dve základné veci. Nikdy netreba posielať údaje svojej kreditnej karty a nechať si poslať na svoj smartfón SMS kód, ktorý je potrebné preposlať organizátorovi súťaže, nakoľko môžete prísť o určitý obnos peňazí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP