Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Slovenským internetom sa šíri veľký podvod, ktorý má za úlohu vylákať od dôverčivých ľudí nielen peniaze, ale hlavne ich údaje o platobných kartách. Podvodná stránka používa geolokáciu, takže to zaznamená, že ak návštevník pochádza zo Slovenska, dostane sa „akože“ na spravodajský portál Aktuality.sk

V skutočnosti je však stránka podvrh a celý jej vzhľad je skopírovaný, aby sa čo najviac podobal na oficiálny web Aktuality.sk. Podvodníci lákajú ľudí na článok, v ktorom je uvedené, že len za 1 € vieš získať smartfón Samsung Galaxy S10, ktorého cena sa pohybuje rádovo v stovkách eur.

Zobraziť celú galériu (9)
Originálny web portálu Aktuality.sk s pravou URL adresou, Printscreen/Aktuality

Podvodná stránka za účelom okradnutia

V tomto prípade však ide o takzvanú „one page“ stránku, ktorá je vytvorená len za účelom podvodu. Používateľov vyzýva na kúpu podozrivo lacného smartfónu, pričom po kliknutí na link ťa automaticky presmeruje na ďalšiu stránku, kde je potrebné zadať prihlasovacie údaje. Presmerovaný však budeš po kliknutí na akýkoľvek link na stránke.

Málokto si ale všimne jednu zásadnú vec, ktorou je samotná URL adresa. Stránka sa navonok tvári ako Aktuality.sk, no URL adresa je úplne iná, čo je hlavným znakom, že ide o podvod. Viac si o podvodných praktikách prečítaš v samostatnom článku.

Zobraziť celú galériu (9)
Podvodný web s falošnou URL adresou, Printscreen

Ďalšie znaky

Podvodníci zdieľajú navyše aj presný návod, ako sa k smartfónu dostať. Z neho je absolútne zrejmé, že im ide o zneužitie platobných údajov. Podvodníci neváhali pritom zneužiť logo či obchodnú značku Aktuality.sk.

Martin zdieľa svoj príbeh: „Najskôr som si myslel, že to bolo príliš pekné na to, aby to bola pravda, ale potom som uvidel informácie na oficiálnych webových stránkach Samsungu a rozhodol som sa to risknúť. Aj tak to stálo menej ako šálka kávy. O 3 dni neskôr kontrolujem svoju poštu a som potešený, keď vidím novú lesklú krabičku s najlepším chytrým telefónom na trhu., píše sa na falošnej stránke Aktuality.sk“

Vysvetlenie: Na oficiálnych webových stránkach Samsungu nie je o žiadnej takejto akcii ani zmienka, pričom lacný príbeh Martina, ktorý túto zásielku vraj už dostal, taktiež nevzbudzuje príliš veľký dojem dôveryhodnosti.

Svoje stanovisko k tomuto podvodu nám poslala aj spoločnosť Samsung:

„Spoločnosť Samsung Electronics nemá s predmetnou stránkou ani uvedenou ponukou nič spoločné. V súčasnej dobe situáciu analyzujeme a zvážime ďalšie kroky na ochranu nášho dobrého mena. Žiadame verejnosť, aby vždy pozorne zvážila, komu a za akých okolností poskytuje svoje osobné údaje a údaje o platobných kartách.

V prípade nejasností ohľadne aktivít spoločnosti Samsung Electronics sa kedykoľvek môže obrátiť na našu bezplatnú non-stop infolinku 0800 726 786,“ informoval FonTech.sk David Sahula, hovorca spoločnosti Samsung Electronics Czech and Slovak.

S najväčšou pravdepodobnosťou sa podvodníci môžu po zaplatení čiastky 1 € dostať k tvojim údajom o platobnej karte, a preto je potrebné ihneď kontaktovať svoju banku a informovať ju o tejto skutočnosti. Okrem toho sa neodporúča vypĺňať akékoľvek údaje, vrátane tých prihlasovacích na iné stránky. Podľa našich informácií sa už pár ľudí nechalo nachytať a platbu vykonali, pričom aj obdržali potvrdzujúci e-mail o vykonanej platbe. Navyše nikde nie je priestor na vyplnenie doručovacej adresy, takže logicky ti žiadny telefón prísť nemôže.

Potvrdzovací mail je taktiež plný falošných údajov. Za vykonanú objednávku vraj dostaneš 5-dňovú skúšobnú dobu na prémiovú službu, pričom celková hodnota objednávky je prekvapivo 0 dolárov. Opäť žiadny telefón!

Pri skúmaní vlastníka domény redakcia FonTech.sk zistila, že patrí istej firme v Kalifornii, pričom podľa screenshotu nižšie má dokonca verejne dostupnú emailovú adresu a telefónne číslo. Zaregistrovaná bola 31. októbra, čiže len pred pár týždňami.

Ľudia môžu veriť, že ide o Black Friday

Jeden z čitateľov, ktorý na „lákavú“ ponuku zareagoval, nám poslal aj odôvodnenie, ktoré môže pre niekoho vyznieť logicky. Len nedávno totiž prebiehal Black Friday a čitateľ si myslel, že táto ponuka je ešte na základe týchto veľkých výpredajov. Euro mu reálne nakoniec z jeho účtu stiahli, no objednávku nedokončil.

Pod článkom sú zobrazené aj fiktívne komentáre ľudí, ktorí sa o ponuke vyjadrujú v superlatívoch. Dokonca je možné si všimnúť ľudí z afrických krajín, ktorí komentujú v slovenčine.

Najlepším riešením je ak zo stránky ihneď odídeš a rozhodne nebudeš nič vypĺňať alebo posielať. V neposlednom rade je potrebné o tejto skutočnosti informovať aj svojich známych, o ktorých vieš, že majú tendenciu takýmto „ponukám“ dôverovať. Vzhľadom k tomu, že ide o aktuálnu tému čakáme na vyjadrenia od spoločností Samsung či Kaspersky ako bezpečnostného experta, ktorý nám bližšie objasní technickú stránku podvodu. Vydavateľstvo Ringier Axel Springier, ktoré vydáva aj Aktuality.sk, nám poskytlo nasledovné vyjadrenie cez svojho hovorcu Petra Porubského.

„Na podobné zneužitia značiek našich portálov sme narazili aj v minulosti. Falošné súťaže sú vo veľkej miere zneužívané. Rovnaká súťaž sa objavila aj približne pred pol rokom, informovali sme o nej na našom portáli.
Preto sa snažíme upozorňovať našich čitateľov aby si všímali nezrovnalosti na webe, a vždy boli obozretní, ak sa im niečo nepozdáva, resp. sa nezapájali do súťaží pod tlakom. Falošná výhra sa však dá pomerne ľahko odhaliť – pri adekvátnej miere podozrievavosti. Celá správa je totiž písaná v kostrbatej slovenčine“ 

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú