Facebook sa postupom rokov stal najväčšou sociálnou sieťou sveta, ktorá prilákala miliardy ľudí. Stal sa však aj nástrojom podvodníkov, ktorých vďaka falošným súťažiam či zaručeným tipom poznáme aj u nás na Slovensku, kde takéto prípady stále neutíchajú. Doteraz sa objavilo množstvo podvodníkov aj na „slovenskom“ Facebooku, ktorí chcú zneužiť naivitu ľudí. Ako môže takéto prípady riešiť slovenská polícia?

Podvodov na internete je viac než dosť. Stále sa objavujú špekulanti, ktorí chcú zarobiť alebo oklamať ľudí s vidinou rýchleho zárobku na zaručenom tipe na športový zápas alebo jednoducho prísť k citlivým údajom platobných kariet. Práve fiktívne súťaže sa stali stredobodom pozornosti aj v uplynulých mesiacoch tohto roka, kedy sa objavilo mnoho takýchto ponúk na viacerých facebookových stránkach. Mnohé z nich pritom od výhercov žiadajú informácie, ktoré by v normálnom prípade vôbec nemali.

Podvodné súťaže na Slovensku fungujú naďalej

Klasické súťaže od overených e-shopov či spoločností majú svoje pravidlá a záruky, ktoré na jednej strane chránia toho, kto súťaž vyhlásil, ale aj výhercu a jeho práva a povinnosti. Štatút súťaže však chýba v každej falošnej súťaži, ktorú vyhlásia mnohé podozrivé stránky.

Tie charakterizuje hneď niekoľko vlastností, ktoré by mali návštevníka upozorniť na to, že môže mať podvodné praktiky. Zdieľaním a šírením súťaží však dokážu behom pár dní či týždňov získať tisíce sledovateľov, ktorí v nádeji, že vyhrajú, stránku lajkujú a zdieľajú.

Niekoľko charakteristických čŕt podvodných stránok na Facebooku: 

  • Boli založené prednedávnom
  • Nemajú viac ako pár stoviek či tisíc fanúšikov
  • Ponúkajú cenné vecné výhry alebo podozrivo vysokú finančnú výhru
  • Prezentujú sa pod menom známych značiek bez overenia (overená stránka ma pri svojom názve modrú značku)
  • Od výhercov požadujú údaje, ktoré by mohli byť zneužité
  • Zlá gramatika

Doterajšie prípady podvodov na Facebooku boli u nás naozaj rôznorodé. Jednalo sa napríklad aj o ponuku zaručených tipov na zápasy, ktorých výsledky mali byť vopred známe. Ako však takáto ponuka zväčša končí zrejme netreba detailne popisovať. Ďalej sa u nás objavili aj stránky, ktoré ponúkali v súťažiach rôzne vecné výhry.

Ľudia na tejto sociálnej sieti tak mnohokrát naleteli na fiktívnu súťaž, v ktorej síce „vyhrali“ napríklad drahú práčku so sušičkou alebo aj nábytok, no stránka od nich požadovala na „overenie výhry“ číslo kreditnej karty alebo kód z SMS, ktorý by im nakoniec umožnil získať peniaze od obete alebo nejaký ten kredit.

Nepomáhajú ani niekoľkonásobné varovania od polície

Polícia na Slovensku už niekoľkokrát na takéto konanie upozornila aj na svojej facebookovej stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR. Napriek tomu sa však stále nájdu ľudia, ktorí na podvod naletia aj tej istej stránke. Príkladom je stránka SpotrebiceRoka, ktorá po niekoľkých týždňoch nečinnosti nedávno vyhlásila ďalšiu fiktívnu súťaž o hodnotnú práčku.

Ľudia samozrejme opäť súťaž zdieľali a lajkovali, čím ju šírili medzi ostatných. Ako sa však pri takomto podvode zachovať a na koho sa v prípade škody obrátiť? Čo zmôže s týmito podvodníkmi slovenská polícia? Na tieto a ďalšie otázky nám odpovedala hovorkyňa Prezídia PZ, mjr. Ing. Denisa Bárdyová.

„Pokiaľ ide o podvodné stránky, ktoré vykazujú znaky možnej trestnej činnosti, každý prípad je potrebné riešiť individuálne. Na to, aby bolo podvodné konanie, páchané prostredníctvom sociálnych sietí alebo internetu, trestné, musí naplniť všetky povinné znaky uvedené v osobitnej časti Trestného zákona. Táto problematika sa nedá zovšeobecniť.

Tie prípady, ktoré polícia rieši, sa vyšetrujú osobitne podľa vecnej a miestnej príslušnosti na obvodných oddeleniach, prípadne okresných riaditeľstvách alebo krajských riaditeľstvách podľa toho, kde sa skutok stal, prípadne kde vyšiel najavo. Osobitnú štatistiku takto páchaných podvodov preto nevedieme.

Ak skutky spĺňajú zákonom stanovené podmienky na konanie polície, vyšetrujú sa ako každý iný trestný čin. Chápeme, že je o tému záujem, no z trestno-právneho hľadiska ide buď o podvod, krádež alebo iný trestný čin, ako taký. Zákon totiž nerozlišuje trestné činy, ktoré sú spáchané využitím alebo zneužitím internetu.“ – informovala FonTech.sk mjr. Ing. Denisa Bárdyová.

Podľa týchto vyjadrení tak má polícia v niektorých prípadoch „zviazané ruky“ a musí ich neraz riešiť individuálne. Nanešťastie zákon na Slovensku neberie do úvahy takéto podvody spáchané prostredníctvom Facebooku či inej sociálnej siete na internete.  Pokiaľ sa však naplnia podmienky trestného činu, polícia môže konať. V každom prípade by si však mali ľudia dávať pozor na to, do akej súťaže sa zapoja a budú ju ďalej šíriť. Rovnako treba byť ostražitý aj pri nákupoch cez internet, kde taktiež vyčíňa mnoho podvodných e-shopov.

Zobraziť celú galériu (3)
Pixabay (Úprava redakcie)

„Občanom pri nakupovaní tovaru cez internet Polícia odporúča, aby si pri vyberaní spoľahlivého a overeného dodávateľa, prečítali referencie a odporúčania ostatných zákazníkov. Povinnosťou predajcov je uvádzať kompletné kontaktné údaje, obchodné a reklamačné podmienky.

Pri prvom nákupe odporúčame využiť platbu na dobierku, resp. pri prevzatí tovaru. Platby vopred sú jedným z najčastejších spôsobov ako okradnúť zákazníka. Občania by mali zbystriť taktiež pri podozrivo výhodných ponukách. A

k je cena produktu výrazne nižšia ako pri ostatných predajcoch, môže ísť o jednu z prvých indícií, že sa v danom prípade jedná o podvod.“ – informovala FonTech.sk mjr. Ing. Denisa Bárdyová.

V každom prípade je však lepším spôsobom byť ostražitý a podozrivú stránku na Facebooku alebo aj predajcu na internete overiť než naletieť ich podvodným praktikám. Pokiaľ sa tak stane, môže obeť podvodu podať trestné oznámenie na polícii, ktorá sa bude prípadmi následne zaoberať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú