Po minuloročnej chybe, kedy sa odhalilo, akým spôsobom môžu hackeri naklonovať kľúč k Tesle Model S, výskumníci objavili ďalšiu dieru v novom 80-bitovom šifrovaní, ktoré bolo taktiež možné napadnúť a ohroziť tak bezpečnosť mnohých kusov tohto elektromobilu. Chybu v šifrovaní odhalili výskumníci z belgickej univerzity, čím potvrdil obavy mnohých majiteľov Modelu S, no Tesla na tento problém rýchlo reagovala. Informácie pôvodne priniesol portál Wired.

Prvé nedostatky zabezpečenia kľúčov od Tesly Modelu S, ktoré dodáva firma Pektron, boli odhalené ešte v roku 2018, kedy bolo rozlúštené vtedajšie 40-bitové šifrovanie, vďaka čomu sa potvrdilo, že si zlodej alebo hacker môže behom pár sekúnd vytvoriť vlastnú kópiu kľúča k tomuto luxusnému elektromobilu.

Výskumníci odhalili chybu aj v opravenom šifrovaní

Situácia sa však tento rok opakovala, no teraz sa podarilo prelomiť 80-bitové šifrovanie. Kvôli chybe sa to dalo vykonať dešifrovaním dvoch 40-bitových kľúčov, informoval Engadget. Aj tento bezpečnostný problém potvrdili výskumníci z belgickej univerzity KU Leuven, ktorí stáli za odhalením pôvodného problému so 40-bitovým šifrovaním. Tentokrát by vytvorenie kópie kľúča trvalo o čosi dlhšie, no opäť raz by mohla takáto chyba ohroziť Model S.

Nenechaj si ujsť
Tesla oficiálne vstupuje na zaujímavé susedné trhy so Slovenskom 

Americká Tesla však promptne reagovala a tento nedostatok dokázala napraviť aj pomocou softvérovej aktualizácie. Narozdiel od minulého roka nemusela meniť hardvér, a tak problém vyriešil update existujúcich kľúčov, ktorý prebehne v aute už za pár sekúnd, no zároveň bola chyba odstránená aj vo všetkých nových kusoch Modelu S. Majitelia týchto luxusných elektromobilov sa tak napriek obavám nemusia strachovať, že im kvôli poslednej bezpečnostnej diere niekto ukradne ich vozidlo.

Zabezpečenie elektromobilu PIN kódom

Pokiaľ by sa však používateľ predsa obával ukradnutia auta, ďalším spôsobom, ako si zabezpečiť auto pred odcudzením, je aj PIN kód vo funkcii PIN to Drive, ktorú si môže aktivovať a pred každou jazdou zadať kód, čo zníži šance na krádež, informuje CNET. Toto zabezpečenie je navyše nezávislé na tomto kľúči a nemá žiadny známy bezpečnostný problém. Na druhej strane však mnohých poteší, akým rýchlym zásahom Tesla vyriešila aj poslednú chybu, ktorá ohrozila jej drahé elektromobily.

Zobraziť celú galériu (1)
Technoz Ski/YouTube

Tu však vyvstávajú pochybnosti, ako by v takýchto prípadoch reagovali ďalší výrobcovia áut, ktorí kupujú kľúče k svojim modelom od výrobcov tretej strany, no nemajú možnosť ich v prípade bezpečnostnej diery „zaplátať“ softvérovou aktualizáciou ako to bolo v prípade Tesly. Jedno je však v prípade americkej automobilky isté, a to že Model X a Model 3 neboli touto chybou postihnuté, nakoľko nevyužívajú kľúč od firmy Pektron. Problém sa týkal výlučne Modelu S.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom