Aj my v redakcii sme sa pozreli na uplynulých dvanásť mesiacov a vybrali sme niekoľko zariadení a udalostí, ktoré nás najviac zaujali či sklamali.

Počas roka sa u nás vystriedalo poriadne množstvo rôznych produktov. Nešlo pritom len o smartfóny, ale aj notebooky, smart hodinky, robotické vysávače či technológiami nabité autá. Každý z nás vyskúšal inú kombináciu zariadení a práve na základe týchto skúseností sme teraz vybrali tie, ktoré nás počas testovaní zaujali najviac. Obzreli sme sa aj za najväčšími prekvapeniami, či už pozitívnymi alebo negatívnymi, ktoré v nás zarezonovali.

Dávid Igaz

Rok 2018 skutočne nesklamal. Výrobcovia vylepšovali všetko, čo sa dalo a pre nás nádšencov tak prišli na trh perfektné zariadenia, ktoré opäť ponúkli kopec noviniek. Ak by som si mal vybrať jedno, ktoré som počas roka testoval a utkvelo mi najviac v pamäti, rozhodne by to boli nové Apple Watch 4. generácie.

Čítaj viac:
Nehovorme už o iPhonoch. Apple dal včera svetu krajší odkaz

Vynovený dizajn, zlepšené meracie funkcie či dokonalé prepojenie ak patríte medzi fanúšikov ekosystému Applu. Tieto 3 kľúčové elementy vo mne zarezonovali natoľko, že najnovšie Apple Watch hodnotím ako produkt roka 2018.

Zobraziť celú galériu (1)
Marques Brownlee/YouTube

Naopak negatívne hodnotím iný aspekt Applu, ktorý bol zároveň najväčším sklamaním roka. Áno, možno mnohí si povedia, že Apple nikdy nebol lacný a za kvalitu či starostlivosť sa platí, avšak americký gigant tlačí ceny priam do šialených výšin posledné roky, a to neplatí len pre smartfóny. Žiaľ, týmto ťahá aj zvyšok smartfónového sveta so sebou, čím trpí každý používateľ, ktorý musí za nové modely vysoliť o stovky eur viac ako minulé roky. Som teda veľmi zvedaví, kam sa dostaneme s cenami, avšak verím, že v istom bode sa môže situácia zastabilizovať.

Pavol Lupták

Máme za sebou zrejme najvzrušujúcejší rok v smartfónovom svete. Zaujímavé kúsky k nám prúdili neuveriteľným tempom a bolo takmer nemožné všetko sledovať. Pre mňa ale zostáva víťazom starý známy osvedčený hráč.

Čítaj viac:
Galaxy Note 9 zosobňuje všetko, v čom je Samsung dobrý. Siaha k dokonalosti

Samsung Galaxy Note 9 nebol najodvážnejším zariadením roka ako Huawei Mate 20 Pro, nemá najlepší fotoaparát na trhu ako Google Pixel 3 XL a nemá ani unikátnu softvérovú podporu ako iPhone XS Max, ale dominoval v inej veci. Podal najkoncentrovanejší výkon zo všetkých, pretože nemal výraznejšiu slabinu a vo viacerých kritériách exceloval. Používateľ bude na ňom ťažko hľadať niečo, čo mu bude chýbať. Vylepšil najväčší nedostatok celej série. Ponúkol skvelú výdrž batérie a séria Galaxy Note sa vďaka tomu načiahla k dokonalosti.

FonTech

Pre mňa je najväčšie prekvapenie roka žiaľ negatívnou záležitosťou. Neviem, či je možné spočítať, koľko škandálov spojených s únikmi citlivých dát za tento rok Facebook zažil, ale stav je alarmujúci. Správanie firmy sa pritom zdá naďalej neprimerane ľahkovážne a vedenie sa zamotáva do čoraz väčších problémov. Súčasná situácia zďaleka neprispieva k dôveryhodnosti používateľov voči digitálnym službám, ale verím, že si z toho zoberieme pozitívne ponaučenie. Súkromie a ochrana našich dát by sa mala stať ďaleko väčšou prioritou, či už pre firmy alebo používateľov.

Čítaj viac:
Facebook zapletený v ďalšom škandále. Umožnil najväčším svetovým softvérovým gigantom, aby čítali správy ľudí

Maťo Lajčák

Najlepšie zariadenie: Možno by si tu čakal nejaký nadupadaný kúsok hardvéru, no pre mňa bolo najlepšom zariadením, ktoré prešlo mojimi rukami, Xiaomi Redmi Note 5. Veľmi milo ma prekvapilo, aký perfektný bol tento smartfón, čo pri pohľade na jeho cenu (140 € asi) je obdivuhodné. Celkové dojmy si môžeš prečítať aj v mojej recenzii, kde sa o ňom dozvieš viac.

Čítaj viac:
Tento lacný smartfón ma donútil zamyslieť sa nad otázkou, či má ešte zmysel kupovať drahé vlajkové lode výrobcov

FonTech

Kúpiť Xiaomi Redmi Note 5 za najlepšiu cenu na trhu
Bezpečný nákup cez FonTech Shop

Najväčším sklamaním roku 2018 je pre mňa osobne smer, akým sa uberal dizajn smartfónov. Začalo to výrezom a skončilo to dierami v displeji. Síce to malo v oboch prípadoch svoje opodstatnenie, no ja som za celý rok tomu nevedel prísť na chuť. To je aj dôvod, prečo vôbec po prvýkrát mám ten istý smartfón viac ako 1,5 roka. Napriek množstvu vlakových lodí som si nedokázal vybrať tú svoju, ktorá by mi vyhovovala.

Čítaj viac:
Nastal čas vyhrať vojnu s výrezom

Matúš Mitro

Počas tohto roka som mal vo svojich rukách hneď niekoľko skvelých smartfónov, no spomedzi všetkých ma najviac zaujal Honor 10, ktorý disponuje skvelou výbavou a najmä prívetivou cenou. Jeho elegantný dizajn je doplnený o hardvér vyššej triedy, pričom musím pochváliť aj výborný duálny fotoaparát s umelou inteligenciou.

Čítaj viac:
Honor 10 je najlepšia cenovo dostupná vlajková loď na trhu

Kombináciou všetkých vlastností tak podľa mňa spĺňa požiadavky aj náročnejšieho používateľa, ktorý ale nechce na smartfón minúť veľa peňazí. Honor 10 je teda z môjho pohľadu tým najlepším kúskom, ktorý som mal spomedzi všetkých tento rok vo svojich rukách.

Zobraziť celú galériu (1)
Matúš Mitro/FonTech

Nie vždy sa výrobcovi podarí vyrobiť smartfón podľa očakávaní, no Vernee to s modelom X totálne pokašľalo. Spomínam si, keď som ho prvýkrát videl, zdal sa mi ako kus slušného smartfónu strednej triedy. Počas testovania som však narazil na mnoho zásadných nedostatkov, kvôli ktorým bola táto „desiatka“ pre mňa najväčším sklamaním tohto roka.

Čítaj viac:
Vernee X má neskutočnú výdrž batérie. Na ostatné však výrobca akosi zabudol

Vernee X totiž zaostáva nielen v kvalite spracovania, kde sa dostalo na plastovú konštrukciu, ale aj vo výkone, kvalite fotoaparátov a ďalších aspektoch. Za cenu viac než 200 € si tak môže zákazník dopriať omnoho lepší kúsok než je tento model od Vernee.

Mário Šimovič

Top zariadením tohoto roka je pre mňa smartfón UMIDIGI One Pro, ktorý aktuálne používam aj ako môj primárny telefón. V dobrej akcii sa dá One Pro kúpiť za zhruba 130 až 140 eur a za tie peniaze sa dá fakt len veľmi ťažko zohnať niečo lepšie. V slepom teste fotoaparátov, kde som One Pro porovnával s iPhonom 8 a Xiaomi Mi MIX 2, dosahovali fotografie z UMIDIGI porovnateľnú kvalitu s niekoľko násobne drahším iPhonom.

Čítaj viac:
UMIDIGI One Pro poriadne prekvapil kvalitou svojho fotoaparátu

Umidigi

Najväčším a milým prekvapením tohoto roka bolo pre mňa jednoznačne uvoľnenie aktualizácie pre Samsung Galaxy S9 na najnovší Android Pie, ktorú Samsung oficiálne plánoval až na január budúceho roka. Možno nám predsa len svitá na lepšie časy, kedy výrobcovia začnú dodržiavať svoje ohlásené dátumy vydania alebo nebodaj prídu novinky skôr, ako nás naposledy prekvapil Samsung.

Čítaj viac:
Samsung pripravil pre ľudí úžasný vianočný darček: Galaxy S9 a S9+ dostávajú Android Pie aj na Slovensku

Dávid Hrabčák

Rok 2018 bolo z mojej strany veľkého fanúšika technológií zaujímavé sledovať. Paradoxne ma však nezaujala žiadna vlajková loď zo sveta smartfónov ani svetoborný technologický vynález. Mojím výberom najlepšieho zariadenia pre rok 2018 je jednoznačne dvojica smartfónov Xiaomi Mi A2/A2 Lite. Smartfóny, ktoré ponúkajú pekný prémiový dizajn, čistý Android, kvalitné fotografie a hlavne skvelú cenu.

Čítaj viac:
Xiaomi Mi A2 je najlepším dostupným smartfónom s výbornou dvojicou fotoaparátov

Sám som mal možnosť ich vyskúšať a odporučil som ich množstvu mojich známych. Aj keď sa v nich určite nájdu nejaké tie chybičky krásy, mne prichádzali späť len a len pozitívne ohlasy a celková spokojnosť. Xiaomi je dôkazom, že perfektný smartfón nemusí vôbec stáť veľa.

Opäť zostanem vo svete smartfónov, ktorým stále viac a viac hýbe kvalita mobilnej fotografie. Výrobcovia smartfónov sa stále predbiehajú v snahe poskytnúť zákazníkovi ten najlepší fotomobil. V tomto smere sme mohli vidieť už aj tri snímače v Huawei Mate 20 Pro alebo 4 v modeli Samsung Galaxy A9. Pre mňa však najväčším prekvapením zostáva Google Pixel 3/3 XL, ktorý aj s jediným snímačom dokáže divy.

Čítaj viac: 
Google Pixel 3 a Pixel 3 XL opäť posúvajú hranice mobilného fotografovania. Majú to iPhony tento rok spočítané?

Dedikovaný čip Pixel Visual Core, pokročilé algoritmy pre spracovanie obrazových informácií pretkané strojovým učením je niečo, čím Google vyniká a ukazuje konkurencii, že nie len hardvér je strojcom dokonalej fotografie.

Patrik Zengevald

Nebolo jednoduché vybrať si jeden produkt, no v jednoduchosti je krása a týmto mottom som sa riadil aj pri výbere najlepšieho zariadenia, ktoré som v tomto roku osobne používal. Áno, mnohí možno uhádli, že hovorím o športovom náramku Mi Band 3. Za doslova smiešnu cenu poskytuje všetko čo má a oproti predchádzajúcej verzii prináša krajší dizajn či vylepšené a pridané funkcie. Ak sa týmto smerom bude uberať každá nová verzia tohto športového náramku, tak už teraz sa teším na nový model a určite nie som sám.

Čítaj viac: 
Xiaomi Mi Band 3 sa vydaril natoľko, že už po prvom dni testovania som si kúpil ďalší

Aj keď možno trocha neskoro, no stále lepšie neskôr ako nikdy. Priznám sa, že len prednedávnom som skúsil a po krátkom čase objavil čaro smart TV. Vďaka množstvu funkcií a jednoduchosti za najväčšie prekvapenie považujem to, aký komfort dokáže inteligentný televízor ponúknuť. Spríjemnenie voľného času a užívanie si pozerania YouTube videí, Netflix seriálov ci počúvanie hudby prostredníctvom Spotify na jednom mieste, veľkej obrazovke a z pohodlia gauča je jednoducho super.

Kúpiť ftiness náramok Xiaomi Mi Band 3 cenu na trhu
Bezpečný nákup cez FonTech Shop

Navyše po dokúpení klávesnice s touchpadom si smart TV jednoducho neviem vynachváliť. Hovorí sa, že inteligentná domácnosť je budúcnosť a aj vďaka pozitívnej skúsenosti s inteligentným televízorom či menšími doplnkami sa postupne v novom roku budem snažiť zbierku inteligentných produktov rozširovať.

Čítaj viac:
LG ukazuje budúcnosť, predstavilo prvý zrolovateľný OLED televízor na svete

Osobne hodnotím rok 2018 z technologického hľadiska za veľmi vydarený. Za jediné negatívum považujem podľa môjho názoru až príliš predražené zariadenia, akými sa stali napríklad mnohé smartfóny či notebooky. V neposlednom rade by som teda rád touto cestou všetkým čitateľom úprimne zaželal všetko dobré v roku 2019 a technologickým nadšencom čo najmenej negatívnych skúseností v oblasti technológií.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom