Na Facebook sa opäť valí vlna kritiky, ktorú už v predchádzajúcich mesiacoch zapríčinili správy o úniku osobných informácií a dát používateľov. Ďalším veľkým prešľapom tejto sociálnej siete má byť sprístupnenie súkromných správ ľudí celosvetovo známym spoločnostiam. Facebook mal niektorým partnerom umožniť prístup k čítaniu či odstraňovaniu správ používateľov, ktorí samozrejme o ničom ani len netušili.

Odhalenie pochádza z amerických novín The New York Times, podľa ktorých mal Facebook zdieľať citlivé dáta o používateľoch so spoločnosťami ako Spotify, Amazon, Microsoft, Netflix či bankou Royal Bank v Kanade. Údaje vraj neboli predávané, ale išlo o ich zdieľanie medzi vybranými partnermi Facebooku, ktorých mohlo byť na zozname až 150. Niektoré dohody pritom platili už od roku 2010 a boli aktívne až do roku 2017.

Facebook opäť sužujú veľké problémy

Spotify a Netflix sa týmto obvineniam bránia a údajne nevedeli, že mali k takýmto informáciám prístup. Jedným z pokusov ako zblížiť používateľov Netflixu s ich priateľmi bol systém odporúčaní, s ktorým mohli ľudia svojim známym prostredníctvom Messengeru odporučiť svoj obľúbený seriál či film. Tento projekt začal ešte v roku 2014, no jeho rýchly koniec prišiel už o rok neskôr. Za ten čas však mohla spoločnosť získať zoznam priateľov tých, ktorí službu využili. Spotify sa k tejto téme ešte oficiálne nevyjadril. Royal Bank v Kanade zamietla akýkoľvek prístup k takémuto druhu dát.

Nenechaj si ujsť
Facebook sa bude vŕtať v súkromí ľudí ešte viac. Zistí, s kým žijeme

Okrem týchto gigantov má byť do škandálu zapletený aj Amazon, Bing od Microsoftu či Yahoo. Amazon mohol napríklad vďaka tomu získať cez zoznam priateľov o používateľoch citlivé informácie. Tieto partnerstvá medzi Facebookom a inými spoločnosťami pomohli sociálnej sieti rásť, zatiaľ čo im na oplátku poskytoval rôzne dáta.

Facebook ale tvrdí, že spolupráca s ostatnými gigantmi bola preňho len akýmsi „rozšírením“ a svojim konaním neporušil dekrét Federálnej obchodnej komisie spred 7 rokov. Vzťahy pritom spoločnosť vysvetlila verejnosti aj na oficiálnom blogu, kde odpovedala na viaceré otázky.

Facebook sa tak naďalej bráni, že žiadne z citlivých informácií neboli zdieľané s inými spoločnosťami bez povolenia používateľa. Táto sociálna sieť však už stratila u mnohých dôveru kvôli škandálom v predchádzajúcich týždňoch a mesiacoch.

Dokopy má toho Facebook za rok 2018 na rováši až príliš. Po tom, čo sa na jar odhalilo ako obchodoval s informáciami o svojich používateľoch, vysvitlo, že na jeseň boli ich fotografie vystavené aplikáciám tretích strán, a to aj napriek tomu, že neboli nikdy zverejnené.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú