Prehľad
Mobilná sieť

2G: B2 850 MHz, B3 900 MHz, B5 1800 MHz, B8 1900 MHz
3G: B5 850 MHz, B3 1800 MHz, B2 1900 MHz, B1 2100 MHz
4G: B1 2100 MHz, B3 1800 MHz, B7 2600 MHz, B8 900 MHz, B20 800 MHz

Rozmery a hmotnosť

158.5 x 75,4 x 8,1 mm, 180 gramov

Displej

5.99 palcový IPS, 2160 x 1080 pixelov, 18:9
maximálny jas 450 nitov
77,4% pomer displeja ku telu smartfónu

Čipset

Qualcomm Snapdragon 636, 8 jadier, 1.8GHz
Adreno 509 (grafický čip)

RAM

4 GB RAM LPDDR4X

Operačný systém

Android 8.0 (Oreo) s nadstavbou MIUI 9

Pamäť

64 GB vnútornej pamäťe
Slot na MicroSD do 256 GB (využíva druhý slot na SIM kartu)

Fotoaparát

Primárny snímač
12MPx, 1.4μm, f/1.9
Duálny dvoj-tónový blesk
Optický zoom, HDR, rozoznávanie tváre

Sekundárny snímač
5MPx, 1.25μm f/2.0

Predná kamera - 13 MPx

Konektivita

Bluetooth 4.2, HID, Dual SIM, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct,

Batéria

4000mAh, Quick Charge 2.0

Ostatné

A-GPS, BEIDOU, GLONASS, GPS, 3,5 mm jack, snímač odtlačkov prstov,zadný fotoaparát s podporou umelej inteligencie, microUSB port, FM rádio

Plusy

+ Cena
+ Plynulosť systému
+ Gestá
+ Plné LTE
+ Veľmi dobrá výdrž batérie

Mínusy

- MicroUSB port
- Veľmi dlhé nabíjanie
- Horšie vyváženie bielej pri fotení
- Zvuk vo videu

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
9.0
8.3
Displej
9.0
8.2
Výkon
7.9
8.2
Operačný systém
9.5
8.7
Fotoaparát
7.9
7.8
Výdrž batérie
9.5
8.7
Zhodnotenie

Poslednú dobu som testoval viacero zariadení strednej triedy, no ani jedno ma nedokázalo osloviť tak, ako Xiaomi Redmi Note 5. Aj keď ide o jeden z lacnejších smartfónov, častokrát som si pri ňom položil sám sebe otázku, či v dnešnej dobe ešte má zmysel kupovať si predražené vlajkové lode výrobcov. Odporúčam tak tento smartfón úplne každému, kto má možno aj vyšší rozpočet, než je jeho cenovka. Je totižto bravúrny.

8.8
Hodnotenie redakcie
8.3
Užívateľské hodnotenie
68 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Dnešná ponuka smartfónov je obrovská. Používateľ má dostatok možností vybrať si z bohatej ponuky výrobcov a mať tak presne taký smartfón, aké sú jeho predstavy. V prípade high-endu je voľba o niečo jednoduchšia, nakoľko v poslednej dobe sa výrobcovia opičia jeden po druhom a rozdiel tak tvorí len pridaná hodnota od samotného výrobcu, nakoľko parametrami a vo veľa prípadoch aj dizajne ide o rovnaké zariadenia. recenzia Xiaomi Redmi Note 5

Oveľa zaujímavejšia situácia je však v strednej triede. Tu je konkurencia obrovská a výrobcovia sa tak chtiac-nechtiac musia predbiehať, kto ukáže čo najlepší smartfón v pomere cena/výkon. Nie darmo sa preto hovorí, že presadiť sa v strednej triede je extrémne ťažké. Ich predaje väčšinou najviac podporujú operátori, ktorí ich majú vo svojich ponukách za lákavé ceny. Často však ide o výrobcov ako Huawei či Samsung. Nie, žeby som voči nim niečo mal, to vôbec. No na trhu existuje veľa ďalších smartfónov, ktoré sú možno lacnejšie a lepšie, no kvôli ich pôvodu ich až tak často nevídame.

Najnižšia cena Xiaomi Redmi Note 5 bez ďalších poplatkov

Na mysli mám samozrejme čínske smartfóny, ktoré stále u väčšiny ľudí vzbudzujú nedôveru a radšej siahnu po smartfóne, ktorého značku poznajú a je všeobecne známa. No už aj tu pomaly začína osveta a čínske smartfóny (predovšetkým tie od Xiaomi), je možné vidieť či už v ponuke operátora (O2), alebo aj v rôznych eshopoch a kamenných predajniach. Práve od Xiaomi sa mi do rúk dostalo ich najnovší Redmi Note 5, ktorý ponúka cenovkou pod 200 € a ide tak o strednú triedu. A úprimne, ostal som z neho šokovaný. Pri jeho testovaní som si mnohokrát totiž položil otázku, má ešte zmysel v dnešnej dobe zmysel kupovať predražené vlajkové lode výrobcov?

Balenie

  • Xiaomi Redmi Note 5
  • Príručka
  • Nnabíjací kábel
  • EU adaptér
  • Obal
  • Spinka

Síce k samotnému baleniu smartónov nezvyknem nič písať, musím sa podeliť s jedným vtipným postrehom, a to je uloženie spinky na vyberanie SIM karty. To je na úplne hroznom mieste a vybrať ju chce pevné nervy. Následne zaručujem, že ju už na to isté miesto nevrátiš. Úprimne ma to pobavilo a nechápem, koho takéto niečo napadlo :-D

Kvalitná konštrukcia je základ

Začnem samotným pocitom z neho. Osobne som zástancom hliníkových šasi, takže ma veľmi potešilo, keď po vybalení som do rúk uchopil pevnú, hliníkovú konštrukciu smartfónu. Som rád, že sa výrobca nevybral cestou sklenenej zadnej strany, ktorej akosi stále neviem prísť na chuť. Síce je to po estetickej stránke fajn, no po tej funkčnej už menej (výnimku tvorí bezdrôtové nabíjanie). Redmi Note 5 na mňa pôsobí veľmi dobre, všetko pekne lícuje a je tak, ako má byť.

Poteší hladká ľavá strana, ktorá poslúži pri fotení na šírku. Čo ma však zamrzelo, je použitie staršieho microUSB konektora, ktorý sa pomaly, ale isto vytráca. Tu mohol výrobca siahnuť po modernejšom a všestrannejšom USB-C. Naopak chválim za ponechanie 3,5 mm jacku. Síce ho používam skôr sporadicky, ale som rád, že tam je. Samotný dizajn je o čosi tradičnejší a neponúka žiadny výrez v displeji. Tým sa o čosi zvýšili aj rozmery, kvôli ktorým môžu mať ľudia s menšími rukami problém s ovládaním a musia telefón prechytávať, čo bol aj môj prípad.

Priemerný displej

Redmi Note 5 je vybavený IPS panelom, takže dobré pozorovacie uhly a farebné podanie je samozrejmosťou. Ohľadom displeja tu nie je čom veľmi písať. Je plne postačujúci, rovnako ako hodnoty jasu. Nechýba filter modrého svetla a možnosť korekcie farieb. Všetko funguje ako má, preto sa radšej presuňme k zaujímavejším veciam, ktoré oveľa viac zavážia pri kúpe.

Výkonom neurazí

Pri takomto smartfóne sa veľa výkonu očakávať nedá. To je aj v tomto prípade. S výsledkami benchmarkov sa medzi kamošmi nepochváliš, ale je to úplne jedno. Nadstavba MIUI je neuveriteľne vyladená aj pre menej výkonné zariadenia, a to je hlavný rozdiel oproti ostatným výrobcom. Tí sa venujú hlavne svojim vlajkovým lodiam a nejaká aktualizácia pre iné modely je skôr výnimkou ako pravidlom. Daný výkon tak plne postačuje na akúkoľvek prácu a či sa ti otvorí aplikácia o 1 sekundu neskôr alebo nie, je v tomto prípade jedno. Potvrdzuje sa tak fakt, že čísla majú na celkovom používateľskom zážitku menšinový podiel. Oveľa dôležitejšia je optimalizácia, ktorou sa môže pochváliť len veľmi málo výrobcov.

Xiaomi konečne zapracovalo na fotoaparáte

Kedysi bol fotoaparát pre Xiaomi strašiakom. Dokonca aj TOP modely s ním mali problém a jeho použitie bolo nutné zlo. Zázraky sa však dejú a aj Xiaomi už dokáže vybaviť smartfón veľmi dobrým snímačom. Dôkazom je aj najnovšie Xiaomi Mi 8, ktoré dosiahlo na prvé priečky v hodnotení DxOmark. Zlepšuje sa to aj v strednej triede, no dokonalé to ešte nie je. Príjemným prekvapením pri Redmi Note 5 je prítomnosť duálneho fotoaparátu. Ten podáva veľmi dobré výsledky, aj keď by to chcelo trošku upraviť vyváženie bielej. Nižšie si môžeš porovnať, ako vyzerá klasická fotka a ako pri úprave vyváženia bielej. Inak sú fotky na pohľad pekné a plné detailov.

Kliknutím zobrazíš fotky v plnom rozlíšení

Automatika vs. Úprava vyváženia bielej

[twenty20 img1=“130753″ img2=“130754″ offset=“0.5″]

Klasický vs. Bokeh

[twenty20 img1=“130750″ img2=“130751″ offset=“0.5″]

Predný fotoaparát je takisto veľmi dobrý a je super, že aj na selfie fotkách je možné vytvárať portrétové fotografie. Takisto sú fotky ostré a s množstvom detailov. Tiež tu môžeš použiť HDR režim. Nechýba ani režim skrášlenia, no podľa mňa to je najviac zbytočná funkcia. A to pri akomkoľvek telefóne.

Klasický vs. Bokeh

[twenty20 img1=“130748″ img2=“130749″ offset=“0.5″]

V noci je to o čosi horšie, aj keď na danú cenovú kategóriu nadpriemerné. Samozrejme sa šumu nevyhneš a čím je objekt ďalej, tým je to horšie. No mal som tú česť aj s drahšími kúskami, ktoré na tom boli o dosť horšie. Takže za mňa super a samotný fotoaparát hodnotím na výbornú. V aplikácii je tiež množstvo nastavení a módov, ktoré pri fotení môžeš využiť (vodováha, nočný režim, filtre, obnovovacia frekvencia…).

Video

To by v tom bol čert, ak by sa tu nenašlo aj čosi zlé. Ak ide o samotnú kvalitu videa, tá je pri danej cene obstojná, dokonca aj stabilizácia obrazu funguje celkom dobre. Čo ma však sklamalo (a nie prvýkrát), je kvalita nahraného zvuku vo videu. Neviem, či to je príliš citlivým mikrofónom, ale ten zvuk je dosť zlý. Ak by to bolo len pri tomto modele, nepoviem ani slovo, predsa len ide o relatívne lacné zariadenie, no s týmto neduhom sa môžeš stretnúť aj pri drahších modeloch, čo už nie je v poriadku. Možno kdesi v Číne to je štandard, no tu určite nie.

Optimalizácia systému na prvom mieste

Až na jednu výnimku (Xiaomi Mi A1), vybavuje Xiaomi svoje smartfóny vlastnou nadstavbou MIUI, ktorá je preslávená optimalizáciou a množstvom dodatočných funkcií. Ako som už spomínal, tu je to na veľmi dobrej úrovni a onedlho bude dostupná aj verzia MIUI 10. Čo by som vyzdvihol sú gestá, ktorými môžeš ovládať pohyb v prostredí. Niečo tak návykové som už dlho nezažil a prial by som si, aby táto funkcia bola v každom zariadení (možno Android 9?).

Počas používania som nezaznamenal žiadne seknutie, trhnutie alebo pád aplikácie, a to som ho po celý čas používal ako primárny smartfón. Pamätníkov poteší aj prítomnosť FM rádia, ktoré funguje aj bez slúchadiel, no u nás na dedine som žiadne rádio nechytil. Pripojiť som musel slúchadlá, ktoré v tomto prípade fungujú ako anténa. Užitočnou funkciou je tiež infraport, ktorým môžeš ovládať domáce spotrebiče.

Batéria, ktorá ťa podrží

Veľká 4000 mAh batéria sľubuje vynikajúcu výdrž a aj to dodržuje. Viac ako deň je samozrejmosťou a bežným používaním sa vieš dostať na 1,5 – 2 dni. V prípade potreby je dostupných niekoľko šetričov a aplikácií, ktoré optimalizujú chod zariadenia. Kameňom úrazu je však samotné nabíjanie. Nabíjací adaptér síce disponuje prúdom 2A pri 5V, no niekde je zrejme chyba. Smartfón sa totiž nabíja niekoľko hodín. A keď hovorím niekoľko, myslím tým 4-5 (pri nepoužívaní). Tento fakt ma zarazil asi najviac a pripadal som si, akoby som sa vrátil v čase. Nabíjanie si tak určite nenechávaj na poslednú chvíľu, nakoľko je lineárne a žiadnych 50 % za 30 minút tu neplatí.

Lacný kúsok s kvalitami omnoho drahších

Aby som teda odpovedal na moju otázku na začiatku, či sa oplatí v dnešnej dobe kupovať predražené vlajkové lode, tak moja odpoveď je: čím ďalej, tým menej. Pravda, vlajkové lode majú ako prvé najnovšie funkcie a hlavne obrovský výkon. No to je na dnešnú dobu overkill. Nároky sú omnoho menšie ako ich výkon a preto na pohodlné používanie stačí aj lacnejšie zariadenie. Treba si však dávať pozor, od akého výrobcu si ho zadovážiš. Nemusí to byť len Xiaomi. Je kopec iných, ktoré za to rozhodne stoja a nemusíš na ne brať pôžičku. Osobne si myslím, že postupom času sa rozdiel medzi týmito triedami bude len a len znižovať. Aj keď možno nie výkonom, no funkciami určite. A silne pochybujem o tom, žeby 180-eurový Redmi Note 5 bol 5x horší, než 1000 € iPhone X.

Neznamená to teraz, že na vlajkové lode treba zanevrieť. Ja sám si ich kupujem a nepatrím do cieľovej skupiny strednej triedy. No určite pri výbere nového zariadenia budem pokukovať aj po lacnejších kúskoch. Postupom času mi príde zbytočné míňať niekoľko stoviek eur za niečo, čo o rok bude staré a nová generácia bude o x,y percent výkonnejšia. A predsa len pri strednej triede to nie je až taká rana.

Najnižšia cena Xiaomi Redmi Note 5 bez ďalších poplatkov

Nebál by som sa preto odporučiť tento smartfón každému, kto hľadá niečo v tejto cenovej kategórii. A tiež by som ho bral do úvahy aj pri väčšom budgete. Ak ti nevadia vyššie spomenuté nedostatky, tak nemáš prečo váhať. Xiaomi je zárukou kvality a veľmi dobrej podpory. Rada Redmi Note navyše patrí k tým lepším a chybu s týmto zariadením určite nespravíš.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú